W związku z wykryciem przypadków wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) na terenie województwa mazowieckiego, wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł zaapelował do hodowców drobiu o podjęcie działań mających na celu ograniczenie do minimum możliwości rozprzestrzeniania się choroby.
– Wysoce zjadliwa grypa ptaków (HPAI) znów pojawiła się na terenie województwa mazowieckiego. W związku z tym, apeluję do wszystkich hodowców, właścicieli drobiu oraz osób pracujących na fermach o podjęcie działań, które pozwolą ograniczyć szerzenie się choroby. Proszę pamiętać, że im szybciej uda się zminimalizować rozprzestrzenianie się grypy ptaków, tym mniejsze będą straty gospodarcze – powiedział wojewoda mazowiecki Konstanty Radziwiłł.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Przypadki ptasiej grypy na Mazowszu, restrykcje w dwóch powiatach.
Zasady bioasekuracji
Przypomniał także o konieczności przestrzegania zasad bioasekuracji, które określa Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 31 marca 2022 r. Hodowcy powinni unikać miejsc bytowania dzikiego ptactwa; myć ręce po każdorazowym zetknięciu z ptactwem, zarówno dzikim, jak i drobiem utrzymywanym w stadach przydomowych; myć dokładnie, z użyciem detergentu wszystkie przedmioty, które miały kontakt z surowym mięsem drobiowym; przy obsłudze drobiu w gospodarstwie zakładać odzież i obuwie przeznaczone wyłącznie do obsługi drobiu i zmieniać je po wyjściu z kurnika; stosować maty dezynfekcyjne przy wejściach do budynków, w których utrzymywany jest drób; zabezpieczyć paszę przed dostępem zwierząt dzikich.
PRZECZYTAJ: Ptasia grypa groźniejsza niż rok temu. Wybito już około 50 milionów ptaków.
Nie powinni dotykać, bez odpowiedniego zabezpieczenia, martwego dzikiego ptactwa lub ptaków sprawiających wrażenie chorych; karmić drobiu na zewnątrz budynków, w których drób jest utrzymywany; poić drobiu oraz ptaków utrzymywanych przez człowieka wodą ze zbiorników, do których dostęp mają dzikie ptaki.
Każde podejrzenie zakażenia trzeba zgłosić
– Zgodnie z obowiązującym prawem, każde podejrzenie wystąpienia choroby zakaźnej u drobiu należy zgłaszać do odpowiednich osób i instytucji (lekarz weterynarii prywatnej praktyki, powiatowy lekarz weterynarii, wójt/burmistrz/prezydent miasta) – przekazał wojewoda.
ZOBACZ TAKŻE: Ptasia grypa. BBC o największej jak dotąd epidemii: specjaliści nie znają przyczyny.
Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS