A A+ A++

Wysiłki koncernu BP na rzecz ochrony klimatu mogą zostać podważone przez posiadanie licznych udziałów w Rosniefcie

12.02.2020r. 12:37


Akcjonariusze brytyjskiego koncernu naftowego BP oraz Greenpeace ostrzegają zarząd spółki, że ich wysiłki na rzecz ochrony klimatu mogą zostać podważone przez posiadanie licznych udziałów w rosyjskim Rosniefcie – czytamy w BiznesAlert.pl.


Według danych Greenpace Rosnieft w 2018 roku był odpowiedzialny za 4253 wycieków, co stanowiło ponad połowę wszystkich rosyjskich wycieków ropy w tamtym roku. Rosyjska spółka również nie planuje zaangażować się w kolektywną walkę ze skutkami zmian klimatu. Robią to już zachodnie koncerny naftowe.

Kolejnym czynnikiem ryzyka dla brytyjskiego koncernu wynikającym z obecności w akcjonariacie Rosnieftu, są jego niskie oceny w aspekcie dbałości o prawa człowieka. Według rankingu Corporate Human Rights Benchmark, który ocenia 200 globalnych kompanii, BP otrzymał 53,9 pkt na 100 możliwych. Rosnieft w tym samym rankingu zdobył jedynie 32,7 pkt. Rosnieft otrzymał zero punktów w kategorii “Staranność”, która dotyczy zarządzania ryzykiem i monitorowaniem ryzyka potencjalnych incydentów i wypadków.

Rosnieft poinformował w 2018 roku o 18 wypadkach śmiertelnych, które w głównej mierze spowodowane były niską kulturą pracy oraz zaniedbaniami z zakresu bezpieczeństwa pracy. Takie wyniki spowodowały, że amerykańscy inwestorzy ze stowarzyszenia “Investor Alliance for human rights” wystosowali pismo do zarządu BP z sugestią, aby zastanowić się nad przyszłością posiadania akcji Rosnieftu.

Analitycy przestrzegają jednak, że utrata wpływów z dywidendy Rosnieftu spowoduje szok dla inwestorów i spowolni proces ekologicznej transformacji całej spółki. BP od 2013 roku jest udziałowcem Rosnieftu, posiada 19,75 procent akcji. Ich szacowana wartość wynosi 15 miliardów dolarów – czytamy w BiznesAlert.pl.

thismoney.co.uk , BiznesAlert
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRazem dla Marysi
Następny artykułGdzie można stosować gaz w butlach?