Druga fala koronawirusa w Polsce po raz kolejny wymusiła na systemie zdrowia i oświaty adaptacje do nowych warunków. Po doświadczeniu z początku roku, nauczanie zdalne stoi na lepszym poziomie – to jednak nie oznacza, że nauczyciele i wykładowcy nie są kontrolowani.
Na początku roku, kiedy statystyki dotyczące zachorowania na koronawirusa utrzymywały się na dobowym poziomie kilkuset przypadków w Polsce, szkoły po raz pierwszy zostały zamknięte, a nauczanie przeniesiono do Internetu. Wtedy też, pojawiały się w kraju liczne przypadki niemożliwości przeprowadzania zajęć zdalnie – problemem okazywał się brak sprzętu lub jego wadliwość, brak przygotowania kadry nauczycielskiej do tego typu pracy, czy też problem z przeniesieniem podstawy programowej do sieci – metodą prób i błędów zajęcia prowadzone były do końca czerwca, a wakacyjna przerwa okazała się dobrym momentem na dopracowanie sposobów nauczania uczniów klas szkół podstawowych, średnich, jak i studentów uczelni wyższych. Pierwszego lipca Polacy usłyszeli jednak jasny komunikat od premiera Mateusza Morawieckiego:
“Coraz mniej obawiamy się wirusa i epidemii – i dobrze, bo on jest w odwrocie. Teraz, już nie trzeba się go bać, należy tłumnie wybrać się na wybory dwunastego lipca(…)”
https://youtube.com/watch?v=-LZ5vg7rv8c&start=342
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjciIGRhdGEtcmV2aXZlLWlkPSI0NGIxNzY0MWJjOTg4OTU5NmEyZDdiN2ZkNTRiNWZlNSI+PC9pbnM+PHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
I choć po takich słowach może się wydawać, że to właśnie pierwszy dzień lipca wyznaczył datę zakończenia pandemii – tak nie było. Rząd zdjął jednak większość obowiązujących obostrzeń, poza nakazem zachowania dystansu społecznego. Od pierwszego września przywrócono także funkcjonowanie placówek oświatowych w całej Polsce, choć już wtedy pojawiały się sygnały o rosnącej liczbie zachorowań – a po pierwszym miesiącu nauczania uczniowie zamiast tłumnie ruszyć do szkolnych ław, ruszyli do domów, skąd wciąż kontynuują swoją naukę.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/cztery-szkoly-z-dofinansowaniem-do-sprzetu/68604
Teraz jednak zajęcia odbywają się w nieco innej formule – jak poinformowała nas wiceprezydent Katarzyna Kalinowska, miasto podjęło dodatkowe kroki, by wyeliminować największe problemy w zdalnym nauczaniu.
-Jako organ prowadzący, bardzo mocno zwracaliśmy uwagę i rekomendowaliśmy, by nauczanie zdalne nie sprowadzało się do wysyłania wiadomości do uczniów, a do przeprowadzania go z wykorzystaniem platform internetowych – mówi Katarzyna Kalinowska, wiceprezydent miasta. – Tym samym robimy wyrywkowe kontrole placówek oświatowych. Należy przyznać, że jak dotąd nie spotkaliśmy się z problemamy w przeprowadzaniu zajęć, a kontrole przeprowadzaliśmy w szkołach ponadpodstawowych. To właśnie te szkoły prowadziły nauczanie w formule zdalnej najdłużej.
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
PGlucyBkYXRhLXJldml2ZS16b25laWQ9IjQxIiBkYXRhLXJldml2ZS1pZD0iNDRiMTc2NDFiYzk4ODk1OTZhMmQ3YjdmZDU0YjVmZTUiPjwvaW5zPg0KPHNjcmlwdCBhc3luYyBzcmM9Ii8vci5jb3phZHppZW4ucGwvc2VydmVyL3d3dy9kZWxpdmVyeS9hc3luY2pzLnBocCI+PC9zY3JpcHQ+
Jak zapowiada prezydent Kalinowska, zajęcia w tej formule w ocenie miasta są przeprowadzane dobrze, choć należy pamiętać, że nie zastąpią zajęć prowadzonych stacjonarnie.
https://www.cozadzien.pl/edukacja/nauczanie-zdalne-wypalilo-nauczycieli-i-uczniow/68515
Adam Kowalczyk fot. archiwum
Chcemy, żeby portal CoZaDzien.pl był miejscem wymiany opinii dla wszystkich mieszkańców Radomia i ziemi radomskiej.
Chcemy, żeby nasze publikacje były powodem do rozpoczynania dyskusji prowadzonej przez naszych Czytelników; dyskusji merytorycznej, rzeczowej i kulturalnej. Jako redakcja jesteśmy zdecydowanym przeciwnikiem hejtu w Internecie i wspieramy działania akcji „Stop hejt”. Dlatego prosimy o dostosowanie pisanych przez Państwa komentarzy do norm akceptowanych przez większość społeczeństwa. Chcemy, żeby dyskusja prowadzona w komentarzach nie atakowała nikogo i nie urażała uczuć osób wspominanych w tych wpisach.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS