28 grudnia 2022 roku w Sądzie Rejonowym w Gdyni zapadł wyrok skazujący w sprawie wypadku w trakcie skoku na bungee dnia 21 lipca 2019 roku, podczas którego doszło do pęknięcia liny oraz bezpośredniego zagrożenia życia użytkownika obiektu. Instruktorowi grozi do 1 roku pozbawienia wolności. Wyrok nie jest prawomocny
W Gdyni na terenie Parku Europy 21 lipca 2019 roku podczas skoku na bungee doszło do pęknięcia liny. Pokrzywdzony mężczyzna spadł z kilkuset metrów na skokochron. W wyniku upadku mężczyzna doznał wielomiejscowego urazu, w tym licznych złamań kręgosłupa oraz wstrząśnienia mózgu. Upadek spowodował bezpośrednie zagrożenie utraty życia oraz długotrwałą chorobę.
Po wypadku ustalono na podstawie zebranego materiału dowodowego, że w trakcie skoku doszło do uszkodzenia – pęknięcia liny. Lina, na której wykonywane były skoki, nie posiadała odpowiedniego certyfikatu, dopuszczającego do użytku przy takich czynnościach. Do przerwania liny doszło w miejscu zasłoniętym przez rękaw ochronny. Biegli wskazali, że tego typu pęknięcie byłoby dostrzeżone w przypadku kontroli liny przed każdym skokiem. Część nici liny oplatający kausze wysunął się, co spowodowało przeciążenie i przerwanie. Ustalono, że uszkodzenie mogło już występować podczas poprzedniego skoku.
57-letni instruktor był odpowiedzialny za sprzęt, organizację oraz za bezpieczeństwo użytkowników na podstawie umowy zlecenie z firmą zajmującą się organizowaniem skoków. To on dopuścił się uchyleń wskazanych przez biegłych, przez co został oskarżony o nieumyślne narażenie 8 innych osób, które wykonywały skok na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz nieumyślne spowodowanie u pokrzywdzonego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
28 grudnia 2022 roku w Sądzie Rejonowym w Gdyni oskarżony usłyszał wyrok pozbawienia wolności do 1 roku z warunkowym zawieszeniem wykonania wyroku do 3 lat, uznając oskarżonego za winnego z czynu nieumyślnego spowodowania u pokrzywdzonego ciężkiego uszczerbku na zdrowiu.
Sąd odstąpił od wyroku skazującego za oskarżenia czynu narażenia innych osób na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub ciężkiego uszczerbku na zdrowiu oraz zachowania oskarżonego mającego polegać na niezachowaniu dodatkowego zabezpieczenia liny, oraz użycie niecertyfikowanej liny.
Wyrok na ten moment jest nieprawomocny.
W sprawie wypadku sąd odstąpił od zasądzenia zadośćuczynienia na rzecz pokrzywdzonego z racji toczącego się procesu cywilnego.
– Reklama –
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS