Z wyjątkiem aktualizacji dokonanych w 2022 i 2024 r., wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie nie był wcześniej aktualizowany przez ponad 10 lat – poinformował wiceminister zdrowia Marek Kos na posiedzeniu sejmowej Komisji Zdrowia. W trakcie posiedzenia wiceminister zapowiedział częstsze aktualizacje wykazu, ponadto zadeklarował gotowość do dyskusji na temat zmian w systemie refundacji wyrobów medycznych w Polsce.
To właśnie funkcjonowanie systemu finansowania wyrobów medycznych w Polsce było głównym tematem ostatniego posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia.
Ministerstwo Zdrowia o wyrobach medycznych
Wiceminister Marek Kos podkreślił, że jest to rynek, którego łączna wartość w Polsce w 2023 r. przekroczyła 2,8 mld zł. Do tego opisał dwie główne ścieżki finansowania wyrobów medycznych – poprzez rozporządzenie w sprawie wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie oraz w trybie wynikającym z ustawy refundacyjnej, wydawanych na receptę.
W trakcie dyskusji pojawiły się liczne zapytania dotyczące planów resortu zdrowia w zakresie zmiany systemu finansowania wyrobów medycznych w Polsce. Janusz Cieszyński zwrócił się do przedstawiciela resortu z pytaniem, jakie są plany Ministerstwa Zdrowia w sprawie wprowadzenia zbliżonego trybu refundacji dla wyrobów medycznych, do tego, jaki obowiązuje dla leków. Ponadto podjął temat polskich producentów wyrobów medycznych:
Czy Ministerstwo Zdrowia ma plan, żeby podobnie, jak to się dzieje w przypadku leków, wprowadzić w ramach refundacji preferencyjne mechanizmy dla przedsiębiorców, którzy produkują te wyroby medyczne na terenie Polski i przyczyniają się do rozwoju polskiej gospodarki?
Wiceprzewodnicząca Komisji Zdrowia, Elżbieta Gelert z Koalicji Obywatelskiej zadała pytanie dotyczące wprowadzania nowych produktów: Chciałabym wiedzieć, ile takich nowych produktów, które są związane z nową technologią, ile rocznie takich nowych produktów pojawia się i jaki jest cykl wprowadzania tych nowych produktów na rynek? – dopytywała.
Co do mechanizmów preferencyjnych dla polskich producentów, to jest to bardzo ciekawy kierunek i na pewno to rozważymy, by drogą taką, jak z polskimi lekami można by było stosować podobne zastosowania w przypadku wyrobów medycznych. Co do nowych produktów, to te listy są uaktualniane na bieżąco. Jeżeli chodzi o wyroby medyczne, które są na receptę, obwieszczenia są cokwartalne. Jeżeli chodzi o wyroby na zlecenie, także są aktualizowane nowe rozporządzenia ministra zdrowia, które obejmują nowe wyroby medyczne i ten katalog jest poszerzany – odpowiedział Marek Kos.
W odniesieniu do aktualizacji rozporządzeń Ministra Zdrowia, wiceminister Kos został również zapytany przez Magdalenę Kołodziej z Fundacji My Pacjenci: – Rzecz bardzo istotna: cieszy to, że jest gdzieś brane już pod uwagę przez Ministerstwo Zdrowia, by wykaz wyrobów medycznych był częściej aktualizowany. Tutaj ten termin co 2 lata wydaje się sensowny, by nie trwało to znowu kilkanaście czy kilkadziesiąt lat – powiedziała.
W trakcie debaty pojawiły się także liczne głosy ze strony klinicystów, pacjentów oraz przedstawicieli sektora wyrobów medycznych, apelujące o to, by system refundacji wyrobów medycznych w Polsce wzorować na funkcjonującym systemie refundacji produktów leczniczych. Do tych apeli odniósł się wiceminister zdrowia.
Jak wynika z tej dzisiejszej dyskusji, zaczynam dochodzić do przekonania, że trzeba trochę głębiej i mocniej przysiąść nad tymi zasadami, o których była mowa. Czy to zrobić w ten sposób, jak dokładnie jest w przypadku wszystkich produktów leczniczych – nad tym popracujemy i ten dostęp, jeżeli chodzi o producentów wyrobów medycznych do refundacji będę chciał zwiększyć, żeby było to łatwiejsze. (…) Jeżeli chodzi o rozporządzenie o wyrobach medycznych, aktualizacja była w styczniu 2024 r. Wcześniej to było w 2022 r., czyli 2 lata było przerwy, a poprzednie to już okres co najmniej 10-letni. Jeżeli będzie dużo tych wniosków o objęcie refundacją wyrobów medycznych na zlecenie, to przecież to można robić częściej i regularnie. Ja planuję, że na pewno w 2025 r. takie rozporządzenie kolejne będzie – powiedział Marek Kos.
Postulaty producentów wyrobów medycznych
W trakcie posiedzenia brali udział reprezentanci Izby POLMED, którzy integrują producentów wyrobów medycznych w Polsce. Wśród najważniejszych postulatów, nad którymi w zakresie wyrobów należy się pochylić znalazły się:
- udrożnienie ścieżki prawnej dla wdrażania innowacji medycznych do systemu poprzez zmianę ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych,
- stworzenie centralnego systemu monitorowania badań diagnostycznych dla poprawy efektywności ochrony zdrowia,
- regularna aktualizacja wykazu wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie, z uwzględnieniem indeksacji limitów finansowania.
Jak podkreśla Arkadiusz Grądkowski, Prezes Izby POLMED:
Stworzenie transparentnej ścieżki prawnej dla wprowadzania nowych świadczeń gwarantowanych do systemu ochrony zdrowia jest kluczowe dla zapewnienia pacjentom i personelowi medycznemu dostępu do leczenia na odpowiednim poziomie. W opinii branży, którą reprezentuję, istotną barierą, która blokuje wprowadzanie nowych świadczeń gwarantowanych do szpitali jest brak określonych ram czasowych na rozpatrywanie wniosków o dodanie innowacyjnej technologii medycznej. Dostrzegamy również potrzebę wprowadzenia, w ramach Elektronicznej Dokumentacji Pacjenta, raportowania i monitorowania liczby i wyników zleconych badań. Wprowadzenie monitorowania badań to lepsza kontrola i efektywniejsze wykorzystywanie diagnozy w procesie leczenia, znacząco obniża koszty funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, ponieważ wczesne rozpoznanie choroby umożliwia szybsze wdrożenie odpowiedniego leczenia.
Katarzyna Radziejewska-Pietrzak, dyrektor biura Izby POLMED dodaje: „Wykaz wyrobów medycznych wydawanych na zlecenie to lista najważniejszych grup wyrobów niezbędnych do indywidualnego zaopatrzenia osób z niepełnosprawnościami. Są to produkty, dzięki którym pacjenci odzyskują sprawność, aby móc wrócić do życia społecznego i zawodowego. Niestety do tej pory, każda aktualizacja wykazu – zarówno pod względem produktowym, jak i finansowania, nie była ustrukturalizowana prawnie. Przez to niektóre grupy produktowe na wykazie nie były zmieniane przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Perspektywa wprowadzenia przez Ministerstwo Zdrowia regularnej aktualizacji wykazu, co dwa lata, w proponowanym projekcie zmian do ustawy refundacyjnej jest długo oczekiwana nie tylko przez branżę, ale przede wszystkim przez miliony pacjentów w Polsce.”
Niewątpliwie ciekawa przyszłość w zakresie wyrobów medycznych przed nami. Coraz lepsze wyroby, coraz więcej producentów w Polsce oraz coraz większa świadomość pacjentów, że potrafią one pomóc w ich codziennym życiu. To wszystko powoduje, że Ministerstwa musi zacząć traktować tą cześć rynku, z równym zainteresowaniem jak część farmakologiczną.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS