Żywa Biblioteka to międzynarodowy projekt edukacyjny promujący prawa człowieka i dialog pomiędzy ludźmi. Umożliwia on wszystkim chętnym nieformalny osobisty kontakt z osobami reprezentującymi grupy społeczne obarczone stereotypami oraz zagrożone wykluczeniem i dyskryminacją. Zainicjowane w 2000 roku wydarzenie w Danii obecnie jest realizowane w ponad 80 krajach na całym świecie. Projekt ten został uznany przez Radę Europy za oficjalną metodę edukacji o prawach człowieka. Główną ideą programu jest promowanie wartości takich jak otwartość, tolerancja, różnorodność.
Żywa Biblioteka działa na wzór zwykłej biblioteki. Czytelnik lub czytelniczka, która przyjdzie, będzie miał/-a do wyboru katalog Książek, które są ludźmi. Żywe Książki to osoby reprezentujące grupy społeczne zagrożone dyskryminacją i wykluczeniem ze względu między innymi na: pochodzenie narodowe i etniczne, kolor skóry, orientację seksualną, tożsamość płciową, religię/wyznanie, niepełnosprawność, trudną przeszłość (uzależnienia, pobyt w więzieniu, bezdomność), wygląd zewnętrzny, światopogląd, itp. W tym dniu osoby należące do mniejszości lub grup narażonych na uprzedzenia będą czekały na wypożyczenie czyli rozmowę z czytelnikiem, która trwa ok. 30 minut. Żywa Biblioteka jest darmowa i otwarta dla wszystkich uczestników i uczestniczek. Grupa Bibliotekarzy (wolontariusze) będzie na miejscu, aby każdy kto przyjdzie, mógł odnaleźć ladę wypożyczeni , dowiedzieć się, jakie książki są obecnie dostępne do wypożyczenia, przejrzeć katalog książek, w którym każda książka posiada swój prolog (opis). Pomogą też wytłumaczyć na czym to wydarzenie polega, jeśli ktoś będzie w nim uczestniczył po raz pierwszy. Zależy nam, aby zarówno uczestnicy i uczestniczki oraz książki czuły się komfortowo. W trakcie rozmów będzie można pytać o wszystko, co nam przyjdzie do głowy. Musimy jednak pamiętać, że książka, którą wypożyczyliśmy, także może postawić granicę i nie odpowiadać na pytania, które uzna za niewłaściwe bądź powodujące dyskomfort.
Organizatorzy dbają o to, aby katalog książek był jak najbardziej bogaty i różnorodny, aby każdy z czytelników odnalazł interesującą książkę lub taką, z którą będzie czuć bliskość. W trakcie najbliższej Żywej Biblioteki w Zamościu będzie można porozmawiać między innymi z Osobą z depresją, Osobą z niepełnosprawnością ruchową, Osobą w związkach przemocowych , Dorosłym dzieckiem alkoholika, Osobą cierpiącą na agorafobię, Osobą transpłciową, Osobą cierpiącą na dyskalkulię, Osobą cierpiącą na dysgrafię i dysortografię oraz „Ukrainką”.
Każdy czytelnik w rozmowie z książką będzie miał okazję skonfrontować swoje wyobrażenia na temat danej grupy społecznej z rzeczywistością.
Organizatorem Żywej Biblioteki w Zamościu jest Stowarzyszenie Lokalnie i Globalnie we współpracy z Centrum „Synagoga” Fundacji Ochrony i Dziedzictwa Żydowskiego.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS