Eksperci przyznają, że wyrok z 3 października 2019 r. (sygn. akt C-42/18) może się przełożyć na dodatkowe koszty, które uderzą w klientów instytucji finansowych. Niewykluczone jednak, że ewentualne w Polsce wcale nie byłyby dotkliwe, bo wiele z działających na naszym rynku firm obsługujących bankomaty już dziś nalicza 23-proc. od swoich usług.
Skutki dla rynku
Przedsiębiorcy, którzy tego nie robią, będą jednak mieli taki obowiązek w najbliższej przyszłości.
– Trudno wykluczyć, że w takich sytuacjach pojawienie się dodatkowych kosztów może się przełożyć w jakimś stopniu na przykład na ograniczenie liczby bankomatów, podwyżkę prowizji lub wprowadzenie przez niektóre banki opłat za wypłaty o wartości powyżej określonej kwoty – przyznaje Wojciech Pantkowski ze Związku Banków Polskich.
Ekspert zwraca uwagę, że mogłoby to przekonać klientów do rozliczania się w formie bezgotówkowej.
Sami operatorzy bankomatów podchodzą do skutków ostrożnie. Ewa Miziołek, dyrektor marketingu i wsparcia sprzedaży Euronet Polska, w odpowiedzi na pytanie DGP podkreśliła, że ocena wyroku wymaga dłuższej i pogłębionej analizy. Zwróciła uwagę, że wysokość opłat i prowizji jest indywidualną kwestią banków wystawiających swoim klientom karty, które pozwalają na wypłaty pieniędzy.
Czynności techniczne
Najnowszy wyrok TSUE dotyczył niemieckiej firmy Cardpoint, która zajmowała się obsługą techniczną bankomatów (w tym dowozem gotówki) na zlecenie banku. Uważała, że jest to część zwolnionej z VAT usługi finansowej. Firma nie była w żadnym stopniu odpowiedzialna za autoryzację wypłat.
Urząd skarbowy w Trewirze stanął na stanowisku, że świadczone przez Cardpoint usługi to zwykłe czynności techniczne, które powinny zostać opodatkowane. Spór trafił na wokandę sądową, ale nie znalazł tam rozstrzygnięcia. Federalny Trybunał Finansowy (odpowiedzialny za orzekanie w sprawie podatków i ceł) zadał bowiem TSUE pytanie prejudycjalne, w którym nawiązał do innego orzecz … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS