Prawie 90% osób w Polsce uważa, że zdrowie psychiczne jest równie ważne jak zdrowie fizyczne. Ponad 1/3 Polek i Polaków boi się o swoje zdrowie psychiczne. Cierpimy na niedostatek terapeutów, którzy mogliby nam pomóc podreperować zdrowie psychiczne. Jeden psychoterapeuta przypada na 2,7 tys. Polaków, a jeden psychiatra na 7,5 tys. Polaków. Rozwiązaniem mogą być platformy, specjalizujące się w pomocy psychologicznej online.
Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2030 roku depresja będzie najczęściej diagnozowaną jednostką chorobową. Obecnie szacuje się, że choruje na nią 350 milionów osób na całym świecie, z czego blisko 4 mln Polek i Polaków. W roku 2023 lekarze w Polsce wystawili 251,6 tys. zaświadczeń lekarskich z powodu epizodu depresyjnego na łącznie 5,14 mln dni zwolnienia. Swoje zdrowie psychiczne Polki oceniają gorzej niż Polacy, one też częściej szukają wsparcia specjalistów i decydują się na proces diagnostyczny, dlatego statystycznie więcej kobiet choruje na depresję.
Specjalny urlop dla medyków? „Spotykasz sytuacje, które wyrywają z butów”
Praca źródłem frustracji
W pracy zawodowej spędzamy jedną trzecią życia, czasem nawet więcej. Dlatego ten obszar bardzo mocno wpływa na nasze poczucie sensu życia. Wielu z nas daje mnóstwo satysfakcji, ale jest też powodem wypalenia i rzutuje na zdrowie psychiczne. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że blisko 11 proc. dni absencji chorobowych jest związanych z zaburzeniami psychicznymi. Według Centrum Psychoterapii Pokonaj Lęk kobiety dwukrotnie częściej biorą chorobowe związane z zaburzeniami psychicznymi (64 proc. ogółu) niż mężczyźni. Według pracowników, głównymi przyczynami problemów psychicznych w miejscu pracy są: nadmiar stresu (59 proc.), presja czasu (51 proc.), nadmiar zadań (48 proc.). Połowa pracowników deklaruje, że często lub bardzo często doświadcza przewlekłego stresu.
Wypalenie zawodowe, skąd to się bierze?
Wypalenie zawodowe to syndrom zawodowy, powstający w wyniku przewlekłego stresu w miejscu pracy, z którym nie udało się skutecznie poradzić. Charakteryzują go trzy wymiary, nazywane również kolejnymi etapami jego rozwoju: wyczerpanie, poczucie negatywizmu lub cynizmu oraz zmniejszona skuteczność zawodowa. Badania nad syndromem wypalenia zawodowego trwają już ponad 50 lat. Jego definicja znalazła się nawet w najnowszej wersji dokumentu nazywanego Międzynarodową Klasyfikacją Chorób (ICD-11). Definicja opisuje objawy, jednak wypalenie zawodowe nie jest uznane za jednostkę chorobową. Nie można wprost na wypalenie dostać zwolnienia lekarskiego, jest to zespół objawów. Warto w tym przypadku skorzystać np. z pomocy psychologa, psychoterapeuty, a nawet psychiatry. Mamy dziś dużą wiedzę, jak skutecznie przeciwdziałać wypaleniu stosując odpowiednią profilaktykę, zanim zostanie zdiagnozowane.
Komu grozi wypalenie zawodowe?
Aleksandra Tokarewicz z platformy i aplikacji Helping Hand, pomagającej dbać o dobrostan i zdrowie psychiczne wskazuje, że wypalenie zawodowe może mieć wiele przyczyn.
– Słabą kondycję psychiczną możemy wiązać z miejscem pracy i rodzajem wykonywanego zajęcia. W pracy spędzamy przecież około 1/4 doby. Trudności związane z pracą mogą być przyczyną słabej kondycji psychicznej, jednak czynników wpływających negatywnie na zdrowie psychiczne może być więcej. – zaznacza specjalistka. – Temat wypalenia zawodowego wziął się z tego, że w latach 60. zauważono wśród medyków coś takiego, jak poczucie braku wpływu i przeciążenie pracą. Te zjawiska powodowały wypalenie zawodowe. Medycy, farmaceuci i budżetówka to branże, w których wypalenia zawodowego jest dużo, bo poczucie wpływu w tych branżach jest mniejsze. Wśród medyków i np. pracowników fundacji poczucie wpływu nie zawsze jest powiązane z rezultatami. Popatrzmy na lekarzy. Nie zawsze na wszystko mają wpływ, a to rodzi frustrację. Bardzo zagrożoną wypaleniem grupą zawodową są lekarze weterynarii. Są oni narażeni na ogromny stres, często pozostają bezsilni wobec wyzwań, stawianych przed nimi. Są bardzo zagrożeni tendencjami samobójczymi. Z jednej strony mogą wszystko zrobić, ale z drugiej – niewiele od nich zależy. U farmaceutów źródłem frustracji jest najczęściej kontakt z trudnym klientem – dodaje Aleksandra Tokarewicz.
Wypalenie zawodowe to rosnący problem
Mimo tylu zmian na lepsze, nie ma poprawy w obszarze zdrowia psychicznego pracowników i nie zmniejsza się ilość wypalenia zawodowego.
– Temat wypalenia zawodowego to temat rzeka, bo trudno stwierdzić, co je powoduje. Czynników wpływających na wypalenie zawodowe może być wiele. To może być np. sytuacja osobista danej osoby i predyspozycje personalne. Na pewno bardziej narażone są osoby mające duże ambicje, lękowe, które nadmiarowo się starają. Na wypalenie w korporacji może wpływać np. liczba wypełnianych procedur, systemów, w których się pracuje, tego, że się zawieszają, jakichś kart dostępu, że trzeba złożyć wniosek w danym systemie, a tylko kilka osób ma do tego dostęp, ale są na urlopie, nie ma kogo zapytać o coś ważnego dla pracy itd. To jest milion drobnych rzeczy, które powodują, że dana osoba się spala. Jednym z powodów wypalenia są wartości moje kontra wartości firmy. Jeśli pracuje się w firmie, której wartości nie są zgodne z moimi, to będzie zwiększało ryzyko wypalenia. Może na to wpływać konieczność współpracy z osobami, które zachowują się toksycznie, nie mówię już o mobbingu. Ważne są też warunki życiowe, czyli to, co robi się po pracy, jak dbamy o siebie po niej, czy mamy czas na sport, relacje, czy dbamy o higienę psychiczną – mówi Aleksandra Tokarewicz.
Czy psychiatria jest w zapaści? Śniadanie politykazdrowotna.com
Medyku, poszukaj pomocy
Zgodnie z danymi zebranymi przez Fundację Nie Widać Po Mnie ponad 50 proc. przedstawicieli zawodów medycznych cierpi na syndrom wypalenia zawodowego. W niektórych grupach wielu myśli o zmianie profesji. Jednocześnie medycy sięgają po fachową pomoc najrzadziej i najpóźniej. Dlaczego? Najczęstszymi przyczynami jest niedostatek czasu i to, że „ktoś się dowie”, że korzystają z pomocy psychoterapeuty, co może odbić się na postrzeganiu ich jako profesjonalistów. Dla nich dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z pomocy terapeutycznej online.
– Dla lekarzy świadczymy usługę interwencji kryzysowej. Oni często walczą o życie pacjenta i nie zawsze kończy się to sukcesem. Rokowania są dobre, wyniki są dobre, a jednak pacjent umiera. To jest ogromne obciążenie. Interwencja kryzysowa zawsze jest wykonywana ad hoc i indywidualnie. Musi nastąpić maksymalnie w ciągu 48 godzin. To jest specjalna usługa i do tego są przeszkoleni interwenci kryzysowi, którzy mają pomóc w pierwszych momentach. To są różne sytuacje związane np. z wypadkiem, śmiercią bliskiego współpracownika czy członka rodziny – mówi Aleksandra Tokarewicz.
Jak zapobiegać wypaleniu zawodowemu?
Aleksandra Tokarewicz podpowiada, że aby nie doszło do kryzysu związanego z wypaleniem zawodowym, ważna jest profilaktyka zdrowia psychicznego.
– To są proste wskazówki, które słyszymy wszędzie. Problem w tym, że się do nich nie stosujemy. Mamy nieodpowiednią dietę, nie dbamy o higienę snu, korzystamy z substancji psychoreaktywnych, np. alkoholu, nie ruszamy się, nie spędzamy czasu na powietrzu. To wszystko skutkuje gorszą kondycją psychiczną. I wtedy gorzej radzimy sobie ze stresem, nie potrafimy właściwie ustawiać priorytetów. Do wypalenia zawodowego prowadzi właśnie długotrwały stres – przypomina Tokarewicz.
Dbanie o higienę psychiczną, odkładanie telefonu i budowanie relacji z innymi ludźmi, to najprostsze wskazówki , jak zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym. W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej mogą też pomagać medytacje, ćwiczenia fizyczne i mentalne.
– Chodzi o to, byśmy mogli regulować swoje emocje, nie alkoholem czy innymi używkami, ale właśnie np. ćwiczeniami relaksacyjnymi. Aby mieć dobrą kondycję psychiczną, trzeba zachować balans między pracą a życiem po pracy. Z różnych badań wiemy, że dobre relacje są jednym z czynników, wydłużających nasze życie. A my idziemy w inną stronę. Przerzucamy się na telefony, media społecznościowe, przeciążamy układ nerwowy tysiącem informacji i niestety zaczynamy się izolować. A gdy się izolujemy, nasza kondycja psychiczna jest coraz słabsza – przestrzega Aleksandra Tokarewicz.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS