A A+ A++

Czy wypadek, w którym ucierpiała rowerzystka był efektem oślepienia kierowcy przez słońce? Na to i inne pytania odpowie prowadzone w gliwickiej komendzie postępowanie. Do najechania na tył roweru jadącego w tym samym kierunku doszło 28 września na ulicy Strzelniczej w Gliwicach.

„Było tuż przed 18.00, kiedy w tył roweru wjechał bez śladów hamowania 29-latek kierujący Hyundaiem. 40-latka doznała obrażeń nie zagrażających jej życiu. Wszystko wskazuje na to, że przed poważniejszymi obrażeniami rowerzystkę uchronił kask, który pękł na pół po zderzeniu z szybą czołową samochodu osobowego. Kierującemu samochodem zatrzymano uprawnienia. Prowadzone przez gliwicką policję postępowanie wyjaśni przyczyny i okoliczności tego wypadku” – informuje policja.

„Oślepiające słońce może znacząco wpłynąć na widoczność drogi i zwiększyć ryzyko wypadku z udziałem niechronionych uczestników ruchu drogowego. Są ulice wytyczone na liniach geograficznych (wschód-zachód), które w pewnych porach roku i dnia potrafią przysporzyć ich użytkownikom sporych kłopotów z widocznością tego, co dzieje się przed ich pojazdem. Oślepiające słońce to zjawisko, które występuje, gdy promienie słoneczne padają prosto na przednią szybę samochodu i odbijają się od niej, tworząc jaskrawą poświatę wypełniającą cały widok” – informuje policja.

„Aby zminimalizować ryzyko wypadków spowodowanych oślepiającym słońcem, kierowcy powinni przestrzegać kilku podstawowych zasad bezpieczeństwa.

Po pierwsze, warto używać okularów przeciwsłonecznych, które zmniejszają ilość światła docierającego do oczu i poprawiają widoczność.

Po drugie, kierowcy powinni dostosować prędkość do warunków panujących na drodze, zwłaszcza w przypadku intensywnego oślepiającego słońca.Należy zachować szczególną ostrożność i jechać wolniej, aby móc reagować na nagłe sytuacje.

Po trzecie, warto utrzymywać odpowiednią odległość między własnym pojazdem a innymi na drodze, aby zapewnić sobie wystarczająco dużo czasu na reakcję. W przypadku oślepiającego słońca zwiększenie odległości od innych pojazdów jest szczególnie istotne, ponieważ kierowcy mogą mieć trudności z oceną odległości i prędkości innych uczestników ruchu.

Po czwarte, należy dbać o czystość przedniej szyby i wycieraczek, aby uniknąć powstawania odblasków i zwiększyć widoczność na drodze.

Podsumowując, oślepiające słońce stanowi istotne zagrożenie dla bezpieczeństwa na drodze, dlatego kierowcy powinni zachować szczególną ostrożność i przestrzegać podstawowych zasad bezpieczeństwa. Pamiętajmy, że trudne warunki drogowe nie zdejmują odpowiedzialności karnej ze sprawców” – przekazuje KMP Gliwice.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBOCHNIA-WARSZAWA. Dwie inwestycje Powiatu Bocheńskiego zostały wyróżnione w konkursie Modernizacja Roku – ZDJĘCIA
Następny artykułCirque Inextremiste zaprezentuje wyjątkowe widowisko na Stadionie Miejskim w Toruniu