A A+ A++

Wypadki podczas prac rolniczych zdarzają się, niestety, dość często. Do kolejnego tego typu zdarzenia doszło w środę w powiecie płockim. Mężczyzna stracił rękę podczas obsługi prasy rolniczej.

Do wypadku przy pracach polowych doszło 3 sierpnia około godz. 16.30 w miejscowości Miłodróż (gm. Stara Biała).

– 57-letni mieszkaniec gminy Stara Biała uległ wypadkowi na swoim polu, podczas obsługi prasy rolniczej, która wciągnęła i oderwała mężczyźnie prawą rękę na wysokości ramienia – przekazała nam asp. Krystyna Kowalska z Komendy Miejskiej Policji w Płocku.

Mężczyzna został przetransportowany do szpitala śmigłowcem Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

W ubiegłym roku więcej wypadków

Niestety, według statystyk Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) liczba wypadków przy pracach rolniczych rośnie.

  • W 2021 roku rolnicy zgłosili do KRUS 12.088 wypadków, czyli o 1.114 (10,02%) więcej, niż w 2020 roku.
  • Wypłacono 9.595 jednorazowych odszkodowań z tytułu uszczerbku na zdrowiu lub śmierci wskutek wypadku przy pracy rolniczej, czyli o 1 723 (21,9%) więcej, niż w 2020 roku.
  • Odnotowano 45 wypadków śmiertelnych – o 10 (28,6%) więcej, niż w 2020 roku.

Do jakich wypadków dochodzi najczęściej?

  • wskutek: „upadku osób” – 4 812 (50,2% wszystkich wypłaconych jednorazowych odszkodowań),
  • „pochwyceń lub uderzeń przez ruchome części maszyn i urządzeń” – 1 221 (12,7%),
  • „uderzeń, przygnieceń bądź pogryzień przez zwierzęta” – 1 130 (11,8%) ,
  • w wyniku „innych zdarzeń” – 955 (9,9%).

W ubiegłym roku na 1 tys. ubezpieczonych przypadło 8,4 wypadków zakończonych wypłatą jednorazowych odszkodowań.

Warto jednak wspomnieć, że wskaźnik wypadkowości od 1993 roku spadł z 24,6 do 8,4 (o 16,2). Zmniejszyła się również liczba zgłoszonych wypadków z 66 tys. do 12 tys. (o ponad 80% mniej) i liczba wypłaconych jednorazowych odszkodowań z 42 tys. do 9,6 tys., w tym z tytułu wypadków śmiertelnych z 286 do 45.

Jak zachować bezpieczeństwo?

Policjanci przypominają, że do wypadków w okresie żniw dochodzi najczęściej na polach.

– W obliczu możliwych zagrożeń, apelujemy do Państwa o przestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwach rolnych. Zachowajcie Państwo szczególną ostrożność, zwłaszcza w czasie pracy z kombajnami, maszynami do zbioru słomy i siana oraz transportu płodów rolnych – apeluje płocka policja, wymieniając podstawowe zasady bezpieczeństwa.

  • Korzystajcie tylko z maszyn narzędzi w pełni sprawnych, w dobrym stanie technicznym.
  • Zakładajcie osłony na ruchome elementy maszyn, szczególnie na wały przegubowo-teleskopowe i pracujcie w przylegających do ciała ubraniach.
  • Żeby uniknąć pochwycenia przez wirujące i obracające się części maszyn, przed przystąpieniem do napraw i regulacji, koniecznie wyłączcie napęd.
  • Pracujcie w butach chroniących przed poślizgnięciem i upadkiem, nie przewoźcie ludzi na załadowanych przyczepach, pomostach oraz dyszlach i błotnikach maszyn.
  • Stosujcie przerwy na odpoczynek i regenerację sił, a w upalne dni ograniczcie ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.
  • Nie zapomnijcie o zapewnieniu właściwej opieki dzieciom oraz wydzieleniu specjalnego miejsca do zabawy, z dala od wykonywanej pracy w gospodarstwie.

Jak przewozić pasażerów?

  • Podczas poruszania się po drodze należy w razie potrzeby zjeżdżać jak najbardziej na prawo w celu ułatwienia wyprzedzania przez inne pojazdy.
  • Nie przekraczając prędkości 20 km/h, dopuszczalny jest przewóz w przyczepie ciągniętej przez ciągnik rolniczy, maksymalnie 5 osób wykonujących prace ładunkowe pod warunkiem, że żadna z nich nie znajduje się pomiędzy ładunkiem, a przednią ścianą przyczepy, a osoby stojące trzymają się uchwytów.
  • Ciągnik rolniczy lub leśny może mieć umieszczone dodatkowe siedzenie pod warunkiem m.in., że pasażer nie będzie narażony na niebezpieczeństwo, a kierujący nie będzie miał ograniczonych ruchów.
  • Mając na uwadze bezpieczeństwo osób przewożonych, kierującemu pojazdem rolniczym zabrania się palenia tytoniu lub spożywania pokarmów w czasie jazdy.

Dopuszczalne rozmiary maszyn

  • Pojazd rolniczy bądź przyczepa powinny być wyposażone w podstawowe oświetlenie wynikające z warunków technicznych oraz powinny być oznakowane trójkątną tablicą wyróżniającą umieszczoną z tyłu, chyba że pojazd ten nie jest ostatnim poruszającym się w zespole pojazdów.
  • Dopuszczalne jest poruszanie się pojazdu rolniczego z maszyną zawieszaną o szerokości nieprzekraczającej 3 m, pod warunkiem odpowiedniego oznakowania części wystających poza obrys tego pojazdu. Dopuszczalne jest poruszanie się pojazdu rolniczego o szerokości powyżej 3 m do 3,50 metra, pod warunkiem uzyskania odpowiedniego zezwolenia kategorii I, wydawanego przez właściwego starostę, a także z wykorzystaniem żółtych sygnałów błyskowych.

Niestosowanie się do podstawowych zasad bezpieczeństwa oraz brak respektowania przepisów może doprowadzić do tragicznych w skutkach zdarzeń. Wielu wypadkom w rolnictwie można zapobiec poprzez właściwą organizację pracy i przestrzeganie zasad.

Ważne!

  • Użytkuj tylko sprawne maszyny i urządzenia, wyposażone w osłony i zabezpieczenia ruchomych części, sprawny układ hamulcowy i kierowniczy oraz sygnalizację świetlną.
  • Prawidłowo zabezpiecz maszyny i urządzenia podczas pracy i postoju. Używaj maszyn wyposażonych w mocne i dobrze zamontowane drabinki oraz schodki wejściowe do kabin, przyczep i na pomosty oraz wchodzenie i schodzenie z nich przodem do maszyny.
  • Nie przewoź ludzi na przyczepach, błotnikach ciągników, w nieprzystosowanych do tego celu kabinach ciągników, na zaczepach, pomostach i ładunkach, zabezpiecz przewożony ładunek objętościowy przed upadkiem i osunięciem ze środka transportu.
  • Zapewnij właściwą opiekę dzieciom, oraz wydzielenie dzieciom specjalnego miejsca do zabawy, z dala od miejsca wykonywania pracy w gospodarstwie.
  • Stosuj przerwy w pracy na odpoczynek i regenerację sił.
  • Ogranicz ekspozycję ciała na działanie słońca i wysokich temperatur.
Fot. OSP Stara Biała
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułUrzędnik i kominiarz przyjdą skontrolować dom! (ANKIETA)
Następny artykułSzef Agencji Wywiadu podał się do dymisji. W tle afera z handlarzem bronią