A A+ A++



31-05-2022, ostatnia aktualizacja 31-05-2022 14:53

Skandynawia od lat podbija polskie mieszkania stylem wystroju wnętrz, ale nie tylko. Coraz więcej osób wybiera państwa skandynawskiego jako kierunek wakacyjny. Umożliwiają to tanie loty, ciekawe połączenia promem, a także wypady kamperem. Dzika przyroda i fiordy w Norwegii, ciekawa architektura Szwecji i niepowtarzalny klimat Danii przyciągają turystów o każdej porze roku. Wbrew pozorom nie musi być to drogi wyjazd, kluczem jest odpowiednie zaplanowanie budżetu, wcześniejsze rezerwacje, korzystna wymiana walut oraz trzymanie się planu.

źródło: Życie Warszawy

Jak zaplanować budżetowy wyjazd?

W pierwszej kolejność określ długość wycieczki, od tego będą zależeć ostateczne koszty. Następnie zastanów się czego oczekujesz od wakacji, czy ma to być krótki city break pozwalający zobaczyć najważniejsze atrakcje turystyczne, czy dłuższy wyjazd, dzięki, któremu wypoczniemy na łonie natury oraz będziemy mogli lepiej poznać klimat wybranego kraju? O ile sam transport będzie kosztował tyle samo niezależnie od długości wyjazdu, to noclegi i sposób wypoczynku będzie wpływał w dużej mierze na ostateczne koszty. Najbardziej ekonomiczną opcją jest wyjazd latem, wtedy możemy wybrać nocleg na polu namiotowym lub camping. Jeżeli lecimy samolotem warto z wyprzedzeniem sprawdzić, jak kształtują się koszty wynajmu samochodu. W przypadku wycieczki własnym autem dobrym pomysłem może być zabranie ze sobą własnego jedzenia.

Wyjazd do Norwegii – ile koron norweskich trzeba przygotować?

Norwegia należy do czołówki najdroższych państw świata. Dla przyjezdnych, którzy nie zarabiają w koronach norweskich ceny np. w restauracjach w centrum Oslo mogą zaskoczyć. Jednak nie od razu oznacza to, że wyjazd szybko opróżni nasz portfel. W końcu można zaplanować wycieczkę tak, aby zoptymalizować koszty. W przypadku noclegów z pewnością odpowiednio wczesna rezerwacja lub wybór pola campingowego będzie ekonomiczniejsza. Wynajem auta w Norwegii jest zdecydowanie droższy niż w innych zachodnioeuropejskich krajach. Wypad do restauracji, alkohol, czy bilety komunikacji miejskiej będą kosztowały najwięcej NOK. Mimo że kurs korony norweskiej nie jest wysoki (nie przekracza 0,50 zł) to jednak planując wyjazd do kraju fiordów nie musimy bać się o nagłe wahania i że ceny jeszcze bardziej wzrosną. Aktualny kurs NOK można śledzić tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/nok-pln/.

Wypad do Szwecji – czy zabierać korony szwedzkie w gotówce?

Szwecja podobnie jak Norwegia nie należy do najtańszych krajów. Ile koron szwedzkich zapłacimy za nocleg lub atrakcje? Wszystko tak naprawdę zależy od lokalizacji. Duże miasta w tym stolica, są stosunkowo drogie. Komunikacja miejska ma wysokie ceny biletów, natomiast jeżeli planujemy intensywne zwiedzanie wówczas warto zakupić kartę czasową typu Travelcard, będzie to korzystniejszym i bardziej opłacalnym rozwiązaniem. Wiele atrakcji i muzeów w Szwecji można zwiedzić za darmo. Co warto wiedzieć przed wyjazdem? Szwedzka waluta w gotówce praktycznie wychodzi z użycia. W większości miejsc możliwe są tylko płatności w koronach szwedzkich kartą płatniczą lub telefonem. Dlatego wymieniając PLN na SEK lepiej to zrobić online np. tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/sek-pln/.

City break w Danii – ile koron duńskich powinieneś wymienić?

Choć Dania nie jest kierunkiem wakacyjnym pierwszego wyboru, to mimo wszystko świetnie sprawdzi się zarówno jako krótki city break w celu zwiedzenia Kopenhagi, czy odwiedzenia Legolandu w Billund bądź na dłuższą wycieczkę w dzikie zakątki Danii lub na Wyspy Owcze. Na etapie planowania warto zastanowić się, na czym nam tak naprawdę zależy. Jeżeli chodzi o ceny w Danii to za atrakcje turystyczne zapłacimy więcej, przeliczając na korony duńskie niż w innych europejskich krajach. Dlatego przed wyjazdem warto zadbać o korzystną wymianę DKK – kurs korony duńskiej możesz sprawdzić tutaj: https://www.walutomat.pl/kursy-walut/dkk-pln/.

O co jeszcze warto zadbać przed podróżą?

Z pewnością, zanim zaczniemy się pakować warto sprawdzić prognozę pogody, ale nie można zapominać, że w krajach skandynawskich lepiej być przygotowanym na każde warunki. Zakupu waluty nie warto zostawiać na ostatnią chwilę, wymiana w kantorze na lotnisku lub w turystycznych miejscach jest zwykle obciążona większą marżą. Chcąc uniknąć jeżdżenia po mieście w poszukiwaniu kantoru, który zaoferuje korzystny kurs NOK, DKK, lub SEK lepiej postawić na zakup waluty online.

Materiał promocyjny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułBudżet Obywatelski 2023 – złóż wniosek podczas Dnia Dziecka i Biegu Piekarczyka [ Wiadomości ]
Następny artykułNie będzie możliwości przejazdu tą ulicą. Budowa przyłączy