A A+ A++

W ubiegłym tygodniu ogłoszone zostały wyniki 4 ogólnopolskiej edycji Rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+. W województwie świętokrzyskim znalazły się cztery szkoły przyjazne i zaangażowane lub umiarkowanie przyjazne. O miejscach szkół w Rankingu zadecydowały głosy młodzieży. Z całego kraju spłynęło ich łącznie ponad 12 tysięcy. 

Wyniki Rankingu 2024 

Ogólnopolski Ranking Szkół Przyjaznych LGBTQ+ dotarł do ponad 2000 szkół w całej Polsce. W regionalnym zestawieniu znalazły się szkoły: I LO im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, II LO im. Stanisława Staszica w Starachowicach, I LO im. Tadeusza Kościuszki w Starachowicach, II LO im. Jana Śniadeckiego w Kielcach. I LO w Kielcach znalazło się również wśród 25 najbardziej przyjaznych placówek w Polsce (miejsce 17). 55% głosów pochodziło spoza 10 największych miast w kraju. Cała lista znajduje się na stronie https://lgbtplusme.com/ranking/pl. 

Szkoła Zaufania to hasło tegorocznej edycji projektu. Ranking odbywa się w tym roku pod patronatem trzech instytucji państwa (Ministerstwo Edukacji Narodowej, Ministra Równości, Rzeczniczka Praw Dziecka) a także z rekordowym wsparciem samorządowym. 

– Jest to już 4 edycja rankingu Szkół Przyjaznych LGBTQ+, a dla naszego regionu szczególnie ważna. Po raz pierwszy w historii świętokrzyska szkoła średnia została oceniona jako przyjazna i zaangażowana. Do tego znalazła się na 17 miejscu w skali kraju. Liczymy, że inne szkoły z miasta i województwa będą czerpać dobrych praktyk kieleckiego Żeroma – mówi Oskar Frydrych, Ambasador Regionalny Rankingu. – Chcemy, żeby świętokrzyskie placówki były otwarte i akceptujące, a do tego poza oddolną pracą potrzebne jest stanięcie instytucji po stronie młodzieży. 

Wyniki w nowej formule

Tegoroczny Ranking pokazuje, że niewiele ponad 50% osób uczestniczących w badaniu deklaruje, że atmosfera w szkole jest dobra. To ciągle niewiele, dlatego kluczowe jest wspieranie społeczności uczniowskiej, nauczycielskiej i rodzicielskiej, żeby poprawiać atmosferę w szkołach w całej Polsce.

Cały czas jest wiele do zrobienia w kwestii przemocy rówieśniczej, aż 41% uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej (np. wykluczenie, przezwiska, wyśmiewanie) ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 49% uczestników i uczestniczek badania doświadczyło przemocy psychicznej z innych względów. Alarmujący jest poziom przemocy fizycznej (np. szturchnięcia, przepychanki): 28% osób uczestniczących doświadczyło jej ze względu na orientację seksualną lub tożsamość płciową, a 27% z innych względów. 

Wybrane dane dla województwa świętokrzyskiego: 

1. Czy uważasz, że w Twojej szkole każda osoba może czuć się bezpiecznie? – „Tak” odpowiedziało 37% respondentów, wynik jest znacząco wyższy od średniej krajowej. 

2. Czy wiesz o osobie w swojej szkole, która doświadczyła cyberprzemocy, np. wyśmiewania w internecie, wykluczania z grup klasowych, tworzenia przez inne osoby ośmieszających treści ZE WZGLĘDU na przynależność do społeczności LGBTQ+? – „Tak” odpowiedziało 37% respondentów, wynik mieści się w średniej krajowej. 

3. Czy wiesz o osobie w swojej szkole, która doświadczyła cyberprzemocy, np. wyśmiewania w internecie, wykluczania z grup klasowych, tworzenia przez inne osoby ośmieszających treści Z INNYCH POWODÓW niż przynależność do społeczności LGBTQ+? – „Tak” odpowiedziało 44% respondentów, wynik mieści się w średniej krajowej. 

4. Czy w Twojej szkole pracuje chociaż jedna osoba, na którą możesz liczyć w trudnej sytuacji, np. dyskryminacji, doświadczania przemocy, bullyingu itp.? – „Tak” odpowiedziało 62% respondentów, wynik jest znacząco niższy od średniej krajowej. 

Komunikat prasowy nadesłany, fot. Starachowice-NET.pl

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułDługie Stańczyki, odwrócone Rosochackie
Następny artykułBezpieczeństwo na drogach Jeleniej Góry z nową pogodą