Opieka weterynaryjna, prowadzenie biura adopcyjnego, warunki życia zwierząt – to tylko część z obszarów, które zostały skontrolowane w ostatnim czasie w mieleckim schronisku.
Dodatkowo sprawdzone zostały procedury związane ze sterylizacją/kastracją, z karmieniem zwierząt, przyjmowaniem zwierząt z terenu Gminy Miejskiej Mielec, a także wyłapywaniem zwierząt bezdomnych. Kontrola to efekt docierających do magistratu niepokojących sygnałów odnośnie prowadzania schroniska przez Stowarzyszenie Oaza dla Zwierząt Mielec.
Kontrola wykazała, że zwierzęta przebywające w schronisku mają zapewnioną odpowiednią opiekę, a samo schronisko prowadzone jest w sposób właściwy. Pozytywna opinia wydana została także przez Powiatowego Inspektora Weterynaryjnego.
Na terenie schroniska powstał nowy gabinet weterynaryjny, dzięki któremu możliwe jest udzielenie na miejscu doraźnej opieki weterynaryjnej. Po przyjęciu, zwierzęta trafiają do specjalnie przygotowanych pomieszczeń przeznaczonych do izolacji, tam przechodzą odpowiednie zabiegi – odrobaczenie, odpchlenie, zaszczepienie przeciwko chorobom zakaźnym. Po izolacji trafiają do pomieszczeń grupowych, gdzie łączone są na podstawie ich charakteru, temperamentu i wieku. Psy i koty przebywają w osobnych pomieszczeniach. Psy umieszczone są maksymalnie po dwa w boksach, gdzie mają bezpośrednie wyjście na wybieg. Zwierzęta mają zapewniony stały dostęp do wody i karmę odpowiednią dla potrzeb gatunku i stanu zdrowia.
Kadra pracownicza jak i wolontariusze, dzięki współpracy ze schroniskiem dla zwierząt w Rzeszowie, są systematycznie przeszkalani. Obecnie stowarzyszenie podpisało osiem umów o wolontariat, możliwe jest również wyprowadzanie psów na spacery – z takiej możliwości korzysta wiele chętnych do pomocy osób.
Warte podkreślenia są także efekty działań biura adopcyjnego. Dom znajduje więcej bezdomnych zwierząt niż to było w latach ubiegłych. Pozytywnie oceniona została także współpraca z policją, strażą miejską oraz innymi stowarzyszeniami.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS