A A+ A++

Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie opublikowała wnioski po kompleksowej kontroli w gminie Łukowica. Stwierdzono 28 nieprawidłowości, za które odpowiedzialnością obarczono poszczególnych pracowników urzędu, a także byłą wójt Czesławę Rzadkosz i obecnego włodarza samorządu, Bogdana Łuczkowskiego.

W październiku ubiegłego roku wójt gminy Łukowica Bogdan Łuczkowski wydał oświadczenie dotyczące “donosów”, zawierających jego zdaniem bezpodstawne zarzuty, przez które przedstawiciele samorządu oraz urzędnicy gminy musieli “w atmosferze podejrzeń” tłumaczyć się m.in. przed policjantami i inspektorami z Regionalnej Izby Obrachunkowej.

– Wójt i pracownicy urzędu gminy przez dwa miesiące tłumaczyli się przed kontrolerami RIO z tych samych zarzutów oraz wielu innych absurdalnych podejrzeń zamieszczonych w donosie. Musieliśmy składać ustne i pisemne wyjaśnienia, załączając setki stron dokumentów potwierdzonych za zgodność z oryginałem – pisał Bogdan Łuczkowski. – W efekcie, w trudnym czasie, naznaczonym obostrzeniami epidemicznymi – przez ostanie sześć miesięcy musieliśmy się tłumaczyć z absurdalnych zarzutów, udowadniać uczciwość, tracąc przy tym wiele czasu i energii, które można było spożytkować na poprawę działania gminnej administracji, odpowiadanie na budujące inicjatywy mieszkańców, a przede wszystkich na budowę jedności i współpracę.

Temat został poruszony w trakcie poprzedniej sesji Rady Gminy Łukowica. Z wnioskami pokontrolnymi chciała zapoznać radnych i mieszkańców przewodnicząca Klaudia Janik-Wojtanowska. Odczytała zaledwie kilka punktów z protokołu pokontrolnego RIO, liczącego ponad 20 stron.

– O ten donos oskarżono część radnych, teraz okazuje się że kontrola była zaplanowana przez RIO. Proszę to wytłumaczyć – zwrócił się do wójta radny Lucjan Majka.

– Tak, kontrola była zaplanowana, ale RIO otrzymała donos z podpowiedzią na czym należy się skupić – odpowiedział Bogdan Łuczkowski. 

Wyjaśnienia radnym przedstawił także sekretarz Janusz Bieniek. Jak mówił, kompleksowa kontrola RIO odbywała się w II i III kwartale 2020 roku. Wnioski pokontrolne dotarły do samorządu 18 listopada, a w ciągu 30 dni gmina wysłała swoją odpowiedź na wystąpienie pokontrolne. Gminie przedstawiono 28 wniosków dotyczących nieprawidłowości, ale zdaniem sekretarza żadna z nich nie stanowiła naruszenia dyscypliny finansów publicznych. – Nie mamy powodów, żeby się wstydzić – zapewniał Janusz Bieniek. 

Kolejno na sesji nastąpiła wymiana zdań między radnymi – jedni chcieli omawiać wykryte nieprawidłowości, inni przekonywali że wraz z ustaleniami i zaleceniami RIO należy przedstawiać także odpowiedź gminy. Część radnych wnioskowała, by kontynuować porządek obrad, a dokumenty opublikować w BIP. Wójt sugerował, by dyskusja odbyła się na komisjach stałych, a jeśli ma być szeroko omówiona na sesji, zaproponował aby wprowadzić taki punkt do porządku obrad kolejnej sesji, aby wszystko przygotować. 

Wbrew zapowiedziom przedstawicieli samorządu, w biuletynie informacji publicznej gminy Łukowica do tej pory nie zostało opublikowane wystąpienie RIO w Krakowie wraz z odpowiedzią, zawierającą uwagi do wniosków, jaką wystosował samorząd.

Wystąpienie z kontroli kompleksowej opublikowała niedawno sama Regionalna Izba Obrachunkowa. Zawiera ono opis 30 stwierdzonych nieprawidłowości (w tym dwóch, które ostatecznie nie zostały objęte wnioskiem pokontrolnym), wraz ze wskazaniem osób odpowiedzialnych za ich powstanie.

Zastrzeżenia kontrolerów RIO wzbudziła działalność urzędu gminy m.in. w obszarze zamówień publicznych (np. nieterminowe publikowanie ogłoszeń), gospodarki nieruchomościami (sprzedaż nieruchomości w trybie bezprzetargowym bez wymaganej zgody Rady Gminy), dotacji dla podmiotów spoza sektora finansów publicznych, realizacji wydatków bieżących (np. wypłacanie radnym w 2019 r. diet za udział w posiedzeniach stałych komisji rady mimo braku potwierdzenia ich obecności), a także realizacji dochodów z tytułu podatków czy też księgowości i inwentaryzacji.

Jako osoby odpowiedzialne za powstanie nieprawidłowości wskazywano zarówno poprzednią wójt, jak i obecnego wójta. Kontrola wykazała też nieprawidłowości, za które odpowiedzialnością obarczono wspólnie Czesławę Rzadkosz i Bogdana Łuczkowskiego. Winnymi nieprawidłowościom w kilku przypadkach byli wyłącznie pracownicy urzędu gminy (skarbnik, bądź inspektorzy z wydziałów). 

– Niezależnie od wyszczególnienia indywidualnej odpowiedzialności za powstanie nieprawidłowości w poszczególnych dziedzinach funkcjonowania gminy Łukowica, poprzez wskazanie merytorycznych pracowników, były oraz obecny wójt gminy i skarbnik gminy ponoszą w odpowiednim zakresie odpowiedzialność z tytułu nadzoru za opisane w wystąpieniu pokontrolnym nieprawidłowości – zaznaczyła Regionalna Izba Obrachunkowa w Krakowie.

Do tematu będziemy powracać. 

(Fot.: UG Łukowica)

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułFirmy z Polski i USA podpisały list intencyjny dot. wydobycia helu-3 na Księżycu
Następny artykułKopciuchy precz! Mają zniknąć w ciągu pięciu lat