Ustawy aborcyjne będą dalej procedowane w pracach komisji. W głosowaniu parlamentarzyści nie odrzucili żadnego z czterech ustaw dotyczących aborcji.
//Aktualizacja 16:16 przewodniczącą komisji ds. aborcji została Dorota Łoboda(KO)- (15 za, 0 przeciw, 1 wstrzymujący się głos).
//Aktualizacja 16:28 o zastępczyni: Urszula Nowogórska (PSL), Ewa Szymanowska (PL2050) Anna Maria Żukowska (Lewica), Karina Bosak (Konfederacja)
W sejmie procedowane są cztery projekty dotyczące aborcji. Posłowie w głosowaniu nad ustawami aborcyjnymi nie odrzucili żadnego z projektu.
Leszczyna: oczekuję skierowania do prac w komisji wszystkich czterech projektów dotyczących aborcji
Swoje projekty ustaw dotyczących zmian w prawie aborcyjnym złożyły: Lewica, a po jednym Koalicja Obywatelska i Trzecia Droga – PSL i Polska 2050. W czwartkowej dyskusji złożono wniosek o odrzucenie wszystkich czterech projektów.
Posłowie zagłosowali przeciwko odrzuceniu wszystkich projektów w pierwszym czytaniu. Projekt ustaw aborcyjnych trafią teraz do analizy w nadzwyczajnej komisji ds. aborcji składającej się z:
11 posłów PiS
- Marlena Maląg,
- Katarzyna Sójka,
- Joanna Borowiak,
- Dominika Chorosińska,
- Agnieszka Górska,
- Maria Kurowska,
- Anna Kwiecień, Anna Milczanowska,
- Olga Semeniuk-Patkowska,
- Józefa Szczurek-Żelazko i
- Agata Wojtyszek.
9 posłów KO
- Monika Rosa,
- Katarzyna Piekarska,
- Anna Sobolak,
- Jolanta Niezgodzka,
- Alicja Łepkowska-Gołaś,
- Sylwia Bielawska,
- Dorota Łoboda – przewodnicząca komisji
- Maciej Wróbel i
- Paweł Bliźniuk.
2 posłanek PSL
- Urszula Pasławska i Urszula Nowogórska (z-ca)
2 posłanek Polska 2050
- Żaneta Cwalina-Śliwowska oraz Ewa Szymanowska (z-ca)
2 posłanek Lewicy
- Anna Maria Żukowska (z-ca) i Marcelina Zawisza,
oraz reprezentantki Konfederacji
- Karina Bosak (z-ca)
Ustawy aborcyjne – jak głosowali posłowie?
W sejmie w piątek (12. kwietnia) procedowane były cztery wnioski o odrzucenie projektów ustaw aborcyjnych w pierwszym czytaniu. W tym głosowaniu „przeciw” oznacza, że projekt idzie dalej.
Wyniki głosowania nad projektem złożonym przez Annę Marię Żukowską. Projekt dotyczy częściowej depenalizacji czynów związanych z terminacją ciąży: całkowitego wyłączenia przestępczości przerywania ciąży do 12. tygodnia za zgodą kobiety oraz wyłączenia karalności przerywania ciąży za zgodą kobiety w sytuacji ciężkiego, nieodwracalnego upośledzenia lub nieuleczalnej choroby. Projekt złożyła w Sejmie Anna Maria Żukowska.
Za – 204; przeciw – 223. Od głosu wstrzymało się – 15, nie głosowało – 15.
Wyniki głosowania nad projektem złożonym przez Katarzynę Kotulę. Projekt ten przewiduje zagwarantowanie prawa do świadczenia opieki zdrowotnej w postaci przerywania ciąży do końca 12. tygodnia jej trwania. W określonych przypadkach także po upływie 12. tygodnia. Projekt zakłada także wprowadzenie dodatkowych regulacji w zakresie klauzuli sumienia i dekryminalizacji przerywania ciąży za zgodą osoby w ciąży oraz udzielania osobie w ciąży pomocy w jej przerwaniu.
Głosowało – 444 posłów. Za – 206; przeciw – 222. Od głosu wstrzymało się – 16 osób. Nie głosowało – 13.
Wyniki głosowania nad projektem złożonym przez posłanki Polska2050, Wioletę Tomczak i Urszulę Pasławską. Projekt Trzeciej Drogi przywraca stan prawny sprzed wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 2020 r. Projekt ten zawiera również wniosek o przeprowadzenie referendum w sprawie dalej idącej liberalizacji prawa aborcyjnego.
Głosowało – 438 posłów. Za – 171, przeciw – 244. Wstrzymało się – 23 osoby. Nie głosowało – 19.
Wyniki głosowania nad projektem złożonym przez posłanki Monikę Rosę i Monikę Wielichowską. Projekt Koalicji Obywatelskiej legalizuje aborcję do 12. tygodnia bez podania powodu.
Głosowało – 444 posłów, za – 206; przeciw – 222. Wstrzymało się – 16.
Źródła:
sejm.gov.pl
Aktualizacja: 12/04/2024 17:18
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS