A A+ A++

Resort przyjął niekorzystną dla podatników interpretację, zgodnie z którą osoby prowadzące działalność gospodarczą w zakresie najmu muszą zapłacić najwyższą stawkę podatku od nieruchomości. Chodzi o stawkę (maksymalnie) 28,78 zł za 1 mkw. powierzchni użytkowej określoną w art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. b ustawy o podatkach i opłatach lokalnych (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 1452 ze zm.). Przepis ten od dawna budził wątpliwości, ponieważ odnosi się do budynków mieszkalnych lub ich części „zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej”, a termin ten nie został zdefiniowany.

Przypomnijmy, że właściciele mieszkań mogą wybrać, czy prowadzą najem prywatny (poza działalnością gospodarczą), czy zakładają firmę i rozliczają zyski z najmu w działalności gospodarczej. Dotychczas dominował pogląd, że w obu przypadkach płacą stawkę podatku od nieruchomości właściwą dla mieszkań, czyli jedynie 1 zł za 1 mkw.

Wątpliwości powstały po niekorzystnym dla podatników wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego z 23 stycznia 2020 r. (sygn. akt II FSK 2064/19). NSA orzekł, że budynek jest zajęty na prowadzenie działalności gospodarczej, jeśli właściciel mieszkania prowadzi działalność gospodarczą i zarobki z najmu są jego przychodami z tej działalności. W konsekwencji zapłaci najwyższą stawkę podatku. Nie ma znaczenia, że wynajmuje mieszkanie osobom fizycznym na ich prywatne cele mieszkaniowe.

Efekt? Podwyżki czynszu

czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułByły działacz PiS już z prawomocnym wyrokiem. Apelacji nie złożył, mandatu nie straci
Następny artykułPrigożyn jak Rasputin? “Nie tamuję krwi, ja wykrwawiam naszych wrogów”