Ekstra danina od członków zarządów
Ponieważ zagmatwanych aspektów Polskiego Ładu jest wiele, na potrzeby niniejszego felietonu postanowiłam przeanalizować od praktycznej strony sytuację członków zarządów spółek kapitałowych i wpływ aktualnych przepisów na wynagrodzenie tej znacznej grupy managerów. Nie jest to oczywiście jedyna grupa dotknięta nowymi przepisami i obciążona dodatkowymi podatkami, jednak ze względu na fakt, że to właśnie członkowie zarządu kierują spółkami, od których efektywności zależy nasz budżet, postanowiłam przyjrzeć się wpływowi Polskiego Ładu właśnie na tę grupę, w aspekcie 9-proc. składki zdrowotnej.
Polski Ład wprowadził wręcz rewolucyjne zmiany w zakresie składek ZUS. Jedną z grup objętych zmianami są członkowie zarządów spółek kapitałowych. Do ich dotychczasowego opodatkowania doszła bowiem nowa danina w postaci niemożliwej do odliczenia od podstawy opodatkowania 9-proc. składki ZUS. Zgodnie z przepisami wprowadzonymi przez Polski Ład (i to co do zasady raczej zmianie nie ulegnie), od 2022 r. do opłacania tej właśnie składki zdrowotnej zobowiązani są członkowie zarządu spółki z powołania. A członek zarządu spółki z powołania to każdy członek zarządu, który otrzymuje wynagrodzenie na mocy uchwały wspólników, powołującej go do pełnienia takiej funkcji. Składka naliczana jest od wynagrodzenia brutto i nie podlega odliczeniu od podatku. Spółka ma obowiązek zgłosić członków zarządu do ZUS-u na formularzu ZUS ZUA. Tak więc nagle, bez możliwości przygotowania się, członkowie zarządu obciążeni zostali dodatkową daniną, co z pewnością będzie miało znaczny wpływ na ich uposażenia. A to z kolei może mieć wpływ na ogólną sytuację spółek, chociażby dlatego, że mamy tu do czynienia z dobrze opłacaną grupą managerów, od których zależy rozwój gospodarki.
Czy dla tej grupy istnieje jakieś wyjście z niekorzystnej sytuacji? Niestety, ustawodawca w ten sposób starał się niejako wyeliminować w … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS