Przy sprzyjających okolicznościach planowana przez miasto rozbudowa inteligentnego systemu zarządzania ruchem, który działa w Gliwicach od 2013 roku, będzie mieć szanse na realizację już w dwóch kolejnych latach. Miasto złożyło latem wniosek o dofinansowanie inwestycji w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.
Pozyskanie unijnego wsparcia będzie oznaczało m.in. modernizację systemu wideodetekcji ruchu na wszystkich gliwickich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną, dzięki czemu piesi, osoby na hulajnogach i rowerzyści zbliżający się do przejścia lub przejazdu nie będą musieli używać przycisków na sygnalizatorze.
Planowana wymiana systemu detekcji na ponad 70 gliwickich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną (obejmującą również ruch rowerzystów) oraz montaż bezdotykowych przycisków dla pieszych to kluczowa dla mieszkańców część zadania „Rozwój zrównoważonej mobilności transportu miejskiego w Gliwicach”, o dofinansowanie którego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego stara się dla miasta Zarząd Dróg Miejskich w Gliwicach. Szacunkowy koszt tej części projektu sięga 8,5 mln zł. O tym, czy został on zakwalifikowany do wsparcia ze środków unijnych, co otworzy możliwości realizacji już w latach 2025–2026, przekonamy się w grudniu tego roku.
Zgodnie z planami miasta, na wszystkich skrzyżowaniach z sygnalizacją świetlną mają pojawić się nowe kamery wideodetekcji, wykrywające nie tylko samochody i autobusy komunikacji publicznej, ale też rowerzystów i osoby na hulajnogach zbliżające się do przejazdów, pieszych w obszarach przejść oraz osoby na wózkach inwalidzkich. Wprowadzony zostanie również bezdotykowy system wywoływania zielonego światła na pasach. Wszystkich oczekujących na zielony sygnał na przejściach będzie liczyła wideodetekcja, co jest związane z najważniejszymi udogodnieniami dla mieszkańców – nadaniem im priorytetu na przejściach ze światłami oraz wydłużeniem dla nich czasu trwania „zielonego”.
Dla miasta istotne jest, abyśmy jako piesi krócej czekali na sygnał zielony, a jednocześnie mieli więcej czasu na komfortowe, spokojne i dopasowane do własnego tempa przejście „na zielonym” na drugą stronę ulicy. To szczególnie ważne dla starszych gliwiczan, opiekunów małych dzieci i osób mających problem z poruszaniem się.
Aby poprawić bezpieczeństwo pieszych na pasach z sygnalizacją świetlną, zwłaszcza osób z niepełnosprawnościami, miasto zaplanowało również doposażanie świateł w najnowsze sygnalizatory akustyczne.
Szacunkowy koszt całego zadania „Rozwój zrównoważonej mobilności transportu miejskiego w Gliwicach” to 31,7 mln złotych. Oprócz ułatwień w ruchu pieszych, osób na hulajnogach i rowerzystów, przewidziano w nim również usprawnienie przejazdu przez miasto pojazdów komunikacji miejskiej. Dodatkowo, w ramach strefy płatnego parkowania w centrum Gliwic, zaplanowano modernizację i rozbudowę systemu wolnych miejsc parkingowych, co pozwoli ograniczyć ich długotrwałe poszukiwania przez kierowców. Przygotowana ma zostać również aktualizacja aplikacji ITS Gliwice, dostępnej na urządzenia mobilne. Użytkownicy znajdą w niej aktualne dane dotyczące m.in lokalizacji wybranego autobusu na danej linii, podgląd do wybranych, kluczowych w mieście przejść dla pieszych, informacje o utrudnieniach i robotach drogowych.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS