A A+ A++

W Giżycku od paru dni gości młodzież z Litwy, która odwiedziła Mazury w ramach projektu realizowanego z Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego. Kolejne dni upływają gościom na zwiedzaniu i poznawaniu uroków Giżycka i okolic. Wymiana młodzieży to świetny sposób na poznanie innych kultur, zakosztowanie życia w innym kraju, poszerzanie horyzontów, doskonalenie języka, zawieranie nowych przyjaźni. Zapraszamy do lektury szczegółowej relacji z wizyty. 

 


WYMIANA MŁODZIEŻY POLSKO – LITEWSKIEJ

Projekt w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego

Główne założenie projektu to poznanie kultury, tradycji oraz historii obu państw, obalenie funkcjonujących stereotypów oraz nawiązanie kontaktów między młodymi uczestnikami przedsięwzięcia. Realizacja projektu odbywa się poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych czy też mazurskich legend.

W niedzielę, 5. lipca, Giżycko przywitało gości z Litwy: siedmioro uczniów z miasta partnerskiego Troki wraz z opiekunem przyjechało na Mazury, aby realizować złożenia projektu w ramach Giżyckiego Budżetu Obywatelskiego 2020.

Realizacja celów tego przedsięwzięcia w pełni odpowiada zadaniom wyznaczonym w uchwale Rady Miejskiej, jak również priorytetom giżyckiej współpracy międzynarodowej na lata 2018-2020. Organizatorzy, realizując niniejszy projekt, promują dialog międzykulturowy, a efekty tych działań rozpowszechniane są wśród społeczności lokalnej.

Projekt wymiany młodzieży polsko-litewskiej tworzyć ma możliwość do wzajemnego zbliżania młodych ludzi z obu krajów, którzy spotykają się podczas realizacji programów oświatowych i turystycznych. Spotkania te dają możliwość wzajemnego poznania rówieśników, ich codzienności w czasie wolnym, nauki języka, badania historii i teraźniejszości kraju miasta partnerskiego. Realizacja przedsięwzięcia odbywa się w Giżycku i okolicach, m.in. poprzez rajdy rowerowe szlakami fortyfikacji wojennych.

Już od porannych godzin poniedziałkowego dnia wszyscy uczestnicy zabrali się do pracy. Rozpoczęliśmy od wizyty w szkole, przygotowania sprzętu rowerowego oraz odwiedzin w gabinecie Burmistrza Giżycka Wojciecha Karola Iwaszkiewicza. Na początku naszej rowerowej eskapady postanowiliśmy zapoznać wszystkich z najważniejszymi zabytkami naszego miasta i okolic.

Rowerzyści jechali drogami miejskimi, powiatowymi i gminnymi – trasa ta jest bardzo ciekawa, gdyż przy szlaku znajduje się wiele historycznych atrakcji naszego miasta: Twierdza Boyen (fortyfikacja obronna), Zamek Krzyżacki, Wzgórze św. Brunona (patrona Giżycka), most obrotowy (jedyna czynna w Europie konstrukcja tego typu, obsługiwana ręcznie) oraz Wieża Ciśnień (najbardziej atrakcyjny punkt widokowy). Wszystkie te obiekty zwiedzaliśmy w otoczeniu pięknej letniej pogody. Dzień zakończyła wspólna wizyta w Wolisku (rezerwacie żubrów).

W drugim dniu realizacji projektu udaliśmy się poza Giżycko. Na trasie naszej wyprawy poznaliśmy kwaterę Himmlera – miejsce zwane „Czarnym Szańcem” było siedzibą ministra spraw wewnętrznych Rzeszy, dowódcy SS i policji, śluzę Przerwanki (wodna  śluza położona na rzece Sapina w pobliżu jeziora Gołdapiwo), kościół w Kruklankach (zabytkowy kościół ewangelicki zbudowany w 1574 roku, obecnie kościół rzymsko-katolicki) oraz ruiny zwalonego mostu (wzniesiony około 1908 r., czyli wcześniej niż słynne mosty w Stańczykach).

W trzecim dniu udaliśmy się na wyprawę na północ, w kierunku Sztynortu i Mamerek. W Sztynorcie zwiedziliśmy XVII-wieczny pałac rodu Lehndorff, zaś w Mamerkach kompleks najlepiej zachowanych w Polsce, niezniszczonych bunkrów niemieckich z okresu II wojny światowej.

Opracowanie: Mirosław Boć

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPozycje obowiązkowe dla kinomaniaków
Następny artykułRybnik. Kierowca autobusu pod wpływem amfetaminy?