Wybory nie zmieniły władz RSM
Grudzień 2022 był dosyć napięty w Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Przypomnijmy, kilkaset osób podpisało się pod wnioskiem o zwołaniu walnego zgromadzenia, która miał wyłonić nową radę nadzorczą, a następnie zarząd RSM. Mieszkańcy zarzucali zarządowi spółdzielni, że ten wnioskował o przydzielenie sobie sowitych podwyżek. Pytali się też o pełnomocników przywożonych autobusami na walne zebrania. Mieli oni nie znać nawet nazwisk swoich mocodawców. Do sprawy odniosły się wtedy władze RSM, które odparły zarzuty »Podwyżki, busy z głosującymi i zepsuta winda. Członkowie RSM piszą list otwarty do zarządu«
Nadzwyczajne Walne Zebranie Członków RSM zakończyło się 19 grudnia. W wyniku kilku spotkań wybrano 15 członków Rady Nadzorczej na kadencję 2023-2025:
Zobacz także
1. Groniak Feliks
2. Klimek Henryk
3. Knesz Radosław
4. Miczajka-Kosińska Hanna
5. Moszyński Stanisław
6. Pachucki Ryszard
7. Perenc Eugeniusz
8. Pierchała Jolanta
9. Rojkiewicz Zdzisław
10. Rupiński Bartosz
11. Sopel Dominik
12. Szof Marek
13. Waluś Tadeusz
14. Wilim Zofia
15. Woźniak Ryszard
Skład Zarządu RSM pozostał bez zmian.
Wątpią w uczciwość wyborów. Padł zarzut o wyłudzenie danych
Temat ucichł na niecały miesiąc, by wybrzmieć ponownie w apelu niezadowolonych spółdzielców. Podpisało się pod nim 9 osób, reprezentowanych przez Marcina Wójcika i Zbigniewa Gruźlewskiego.
Obserwując szczegółowo przebieg wyborów oraz posiadając dużą wiedzę w tej materii, wyrażamy ogromną wątpliwość odnośnie uczciwości tych wyborów. Zgłaszają się do nas ludzie, którzy przekazują nam informacje o sposobach “zdobywania“ pełnomocnictw przez pracowników RSM w sposób według nas niezgodny z prawem. Docierają do nas również informacje o skali tego procederu, który w zdecydowany sposób wg nas zmienił w sposób nieuprawniony wynik wyborczy. Według naszych obliczeń, do RN w ten sposób dostanie się grupa byłych pracowników i rodzina pracownika (7 osób z 15) – czytamy w przesłanym do nas piśmie.
Wg obliczeń mieszkańców, było 55-75% pełnomocnictw wszystkich uprawnionych do głosowania (rozbieżność zależna od części walnego zebrania, a było ich 7).
Z prostego rachunku wynika, że faktycznych członków RSM podczas walnego…była ledwie garstka! Podczas wielu części NWZCzł RSM, dochodziło do przypadków, gdzie pełnomocnicy nie znali nazwisk swoich mocodawców (osób udzielających pełnomocnictw), przykładowo w Niedobczycach było to około 30 osób! – dowiadujemy się.
Jak zapewniają spółdzielcy, są w kontakcie z osobami, które mogą potwierdzić swoje zeznania w sądzie. Padł bowiem zarzut dotyczący wyłudzenia danych.
Jest pani, która kilka dni temu w obecności świadków opisała przypadek pracownika, który poprosił o podpis pod… petycją „by nie zwolnili pracowników”, a wyłudził pełnomocnictwo. Ta pani, gdy przyszła głosować, dowiedziała się, że wydała już komuś pełnomocnictwo i … nie może głosować – czytamy w apelu.
Spółdzielcy zarzucają też, że na wybory docierały busy z pracownikami firm, świadczących usługi na rzecz RSM. Zaraz po oddaniu głosu mieli wychodzić ze spotkań.
Mamy wiele istotnych faktów i argumentów, pokazujących w naszej ocenie skalę nieprawidłowości podczas Nadzwyczajnego Walnego Zebrania Członków RSM w 2022 roku. Całość dokumentacji zostanie złożona w KRS w Gliwicach oraz do prokuratury jako zawiadomienie o możliwości w naszej ocenie popełnienia przestępstwa przez organizatora NWZCzł RSM, czyli Zarząd RSM – mówi Marcin Wójcik, reprezentujący grupę spółdzielców.
Zdaniem grupy grudniowe wybory były „brudne”.
Pracownicy dostali polecenie obklejenia swoimi informacjami drzwi i tablice budynków, jednocześnie zrywając wszystko, co przedstawiała druga strona. Mało tego następowały publiczne ataki i oskarżenia o łamanie regulaminu porządku, choć RSM obkleiła wszystkie możliwe miejsca… Tak, to były BRUDNE WYBORY! Taka jest nasza opinia – zaznaczają.
Mieszkańcy proszą o kontakt wszystkich tych, którzy czują się oszukani lub zaniepokojeni sytuacją. Więcej w skanie apelu:
Spółdzielnia: to są subiektywne odczucia
O komentarz do tej sprawy poprosiliśmy Marka Gruszczyka, prezesa Rybnickiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jego odpowiedź jest krótka.
Każdemu członkowi spółdzielni przysługuje prawo zaskarżenia uchwał, które jego zdaniem zostały podjęte z naruszeniem przepisów prawa. Jak do tej pory – bo konflikt z grupą członków trwa od sierpnia 2021 roku – nie zostały wskazane żadne przepisy, które rzekomo spółdzielnia narusza. Wręcz przeciwnie, wszystkie odbywające się regularnie działania kontrolne (coroczne badanie sprawozdania finansowego przez niezależnych biegłych, przeprowadzana co trzy lata lustracja całości działalności spółdzielni) nie stwierdziły nigdy złamania przepisów – zauważa.
Dodaje jeszcze:
Nie chciałbym prowadzić polemiki za pośrednictwem mediów z osobami, które powołują się tylko na swoje subiektywne odczucia, ewentualnie na mylne interpretacje obowiązujących przepisów – mówi.
Co Wy o tym sądzicie?
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS