Wydźwięk podejrzanych wiadomości często sugeruje odbiorcy, że musi działać szybko, ponieważ zwlekanie będzie miało negatywne konsekwencje. SMS-y od oszustów mogą też wydawać się pozytywne – na przykład informują o wygranej, zwrocie pieniędzy, odszkodowaniu. W takiej sytuacji, szczególnie jeśli nie braliśmy udziału w żadnym konkursie, nie przypominamy sobie o nadpłatach i innych podobnych sytuacjach, warto być wyjątkowo ostrożnym.
Nie tylko SMS-y: Oszustwa drogą mailową
Oszuści często pozyskują dostęp do komputerów czy telefonów także dzięki fałszywym mailom. Zazwyczaj do złudzenia przypominają one korespondencję od znanych portali i stron. Użytkownik dostaje informację na przykład o tym, że miał miejsce atak hakerski i natychmiast musi zmienić hasło. Do zmiany prowadzi bezpośredni link, dzięki któremu oszuści mogą pozyskać nasze hasła i dane osobowe lub zainstalować na urządzeniu oprogramowanie śledzące. W przypadku takiej wiadomości warto sprawdzić stronę, z której ma ona pochodzić. Hasło możemy zmienić bezpośrednio na niej, nie wchodząc w żadne linki. Warto również zgłosić podejrzane maile stronie, na którą powołują się oszuści.
Czytaj więcej
Jak zastrzec numer PESEL? 5 rzeczy, o których musisz wiedzieć
Już prawie 4,5 mln Polaków zastrzegło swój numer PESEL, by nie mogli się nim posłużyć cyberprzestępcy. Wymaga to tylko kilku prostych kroków. Trzeba jednak pamiętać, że zastrzeżenie danych powoduje też pewne ograniczenia w dostępie do bankowości.
Fałszywe rozmowy telefoniczne
Niedawno głośna była sprawa mieszkanki Szczecina. Zadzwonił do niej ktoś, kto podawał się za pracownika banku i informował o tym, że na jej koncie bankowym miała miejsce próba oszustwa. Następnie zadzwonił ponownie – z informacją, że zostało już utworzone dla niej nowe konto, na które musi przelać pieniądze. Kobieta tego nie zrobiła, po czym otrzymała telefon, w którym oszust podaw … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS