Wylewasz zupę do toalety? Nigdy więcej tego nie rób
Czy można wylewać zupę do toalety?
Źródło zdjęć: © Adobe Stock | kukota ekaterina
18.06.2024 20:31, aktual.: 18.06.2024 20:56
Zalogowani mogą więcej
Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika
Co się dzieje z resztkami jedzenia, które są spuszczane w toalecie? Ta czynność, choć pozornie nieszkodliwa, w rzeczywistości może mieć poważne konsekwencje dla środowiska, domu, a nawet dla społeczeństwa.
Chociaż lepiej robić zakupy tak, aby później nie musieć nic wyrzucać, bywa, że w naszych lodówkach pojawiają się niechciane resztki jedzenia. Często zastanawiamy się, gdzie wyrzucić konkretne potrawy – zwłaszcza zupę lub płynne przetwory.
Czytaj też: Wrzuć do rosołu. Przestanie być mdły i mętny
Czy można wylewać zupę do toalety?
Czy zupę można wylać do toalety? Niestety, jak się okazuje, to może prowadzić do poważnych problemów z kanalizacją.
Tłuszcze zawarte w zupach mogą osadzać się na ściankach rur, powodując ich stopniowe zapychanie. Z czasem rośnie ryzyko uciążliwych awarii, które wymagają kosztownych napraw. Dodatkowo, resztki jedzenia przyciągają szkodniki, takie jak szczury i karaluchy, które mogą przenosić choroby.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Oprócz tego wylewanie resztek jedzenia do toalety może również mieć negatywny wpływ na środowisko. Resztki jedzenia, które trafiają do oczyszczalni ścieków, mogą zaburzyć proces oczyszczania wody, co może prowadzić do zanieczyszczenia rzek i jezior.
Gdzie pozbyć się resztek zupy?
Zamiast wylewać resztki jedzenia do toalety, warto je kompostować lub wykorzystać do karmienia zwierząt. Kompostowanie to naturalny proces, który przekształca resztki jedzenia w wartościowy nawóz dla roślin.
Jeśli nie masz możliwości kompostowania, możesz również przekazać resztki jedzenia lokalnym rolnikom lub, jeśli zupa jest wciąż możliwa do jedzenia, organizacjom charytatywnym, które zajmują się dystrybucją żywności potrzebującym. Zupę można przelać do słoików i zawekować, a inne resztki jedzenia wykorzystać jako składniki nowych dań lub zamrozić na później.
A co zrobić z zepsutą zupą? Najpierw przecedź ją nad zlewem. Wywar może spłynąć do kanalizacji, ale resztki warzyw i mięsa wyrzuć do kosza na odpady zmieszane. Ugotowany makaron, ryż bez sosu czy warzywa możesz wyrzucić do odpadów bio, które po przetworzeniu na kompost posłużą jako naturalny nawóz dla roślin.
Zapraszamy na grupę FB – #Wszechmocne. To tu będziemy informować na bieżąco o terminach webinarów, wywiadach, nowych historiach. Dołączcie do nas i zaproście wszystkie znajome. Czekamy na was!
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS