Liczba wyświetleń: 1781
Unia Europejska przetestuje system sztucznej inteligencji o nazwie iBorderCtrl, który ujawni kłamstwa wśród osób przekraczających granice Węgier, Łotwy i Grecji – pisze “New Scientist”.
System iBorderCtrl stał się częścią eksperymentalnego programu pod patronatem węgierskiej policji. Eksperyment potrwa sześć miesięcy na czterech przejściach granicznych. Kurator projektu George Boultadakis przedstawił szczegóły: “Korzystamy ze sprawdzonych i nowych technologii w celu poprawy dokładności i skuteczności kontroli granicznych. Program iBorderCtrl będzie zbierać dane wykraczające poza konwencjonalną biometrię i zwracać uwagę na behawioralne oznaki kłamstwa.”
Wirtualny ankieter będzie zadawał podróżnym pytania typu: „Co masz w torbie? Jeśli otworzysz ją i pokażesz zawartość, czy będzie zgodna z twoją odpowiedzią?”. Jednocześnie kamera zarejestruje reakcję człowieka, a sztuczna inteligencja przeanalizuje zidentyfikowane mikrogesty w celu wydania orzeczenia.
Według autorów maszyna bierze pod uwagę wiek, pochodzenie etniczne i specyfikę języka. Jeśli odpowiedzi spełniają warunki algorytmu, wyda kod QR dla przekroczenia granicy. W przeciwnym razie podróżny zostanie przekierowany do straży granicznej w celu ponownej kontroli. Tym niemniej w trybie eksperymentalnym program nie będzie w stanie zapobiec przekroczeniu granicy.
System iBorderCtrl nie jest pierwszym wynalazkiem twórców algorytmu. Opiera się na poprzedniej wersji programu, który został już przetestowany w warunkach laboratoryjnych. Wówczas pokazano mu 30 osób, z których połowie kazano kłamać. System wydał słuszne orzeczenie w 76% przypadków. Mimo to autorzy twierdzą, że będą w stanie zwiększyć tę liczbę do 85%. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że rocznie przez Unię Europejską podróżuje 700 milionów ludzi, nawet udana weryfikacja z 85% może spowodować dodatkowe problemy i opóźnienia na granicach. Decyzja o celowości jego dalszego stosowania zapadnie na podstawie wyników eksperymentu.
W ubiegłym miesiącu australijscy naukowcy opracowali system usprawniający sposoby przewidywania przestępstw na podstawie danych o miejscu pobytu.
Zdjęcie: Sergey Pyatakov (Sputnik)
Źródło: pl.SputnikNews.com
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS