A A+ A++

“Pierwsze i ostatnie miasto mojego życia” – pisał o Będzinie Stanisław Wygodzki. – Ten twórca na lata został wymazany i zapomniany – mówi Izabela Tumas-Matuszewska, bibliotekarka, która przypomni jego postać.

Od dwóch lat Izabela Tumas-Matuszewska, bibliotekarka szkolna z Będzina prowadzi facebookowy profil “Stanisław Wygodzki – pisarz”. – To pewna cegiełka w przywracaniu pamięci o twórcy, który po marcu 1968 r. niemal na trwałe zniknął z powszechnej świadomości — przyznaje.

Kim był Szaja Wygodzki?

Urodzony w Będzinie Szaja Wygodzki — imię na Stanisław zmienił pod koniec lat 20. minionego wieku. Po wojnie mieszkał w Warszawie. Stąd, już w styczniu 1968 r., wyjechał wraz z rodziną do Izraela. – O paszport starał się już wcześniej. Jego dzieci z powodu pochodzenia były szykanowane w szkole. Władza nie chciała go wypuścić za granicę. W końcu był pisarzem, wieloletnim komunistą. Przed wybuchem wojny za swoje przekonania dwukrotnie siedział w więzieniu. Gdy wyjechał, jego nazwisko znalazło się na zakazanym indeksie. Zostało wykreślone z encyklopedii, jego książki wycofano z bibliotek. W ten sposób skutecznie zamazano o nim pamięć — mówi Tumas- Matuszewska, która od kilku lat sama zaczęła odkrywać Wygodzkiego.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł17 400 dzieci i młodzieży rozpocznie rok szkolny w Elblągu
Następny artykułME U20 M: Półfinał oddala się od Polaków. Wyśmienici Francuzi po trzech kolejkach