A A+ A++

Tworzywa PCR (Post Consumer Recycling) to tworzywa sztuczne, które pochodzą z recyklingu. Pozyskuje się je z odpadów konsumenckich, przede wszystkim ze zużytych opakowań. Ponieważ ilość produkowanych odpadów z roku na rok wzrasta, poszukiwanie sposobu ich ponownego wykorzystania jest niezwykle ważne. Jednym z takich sposobów jest wykorzystanie tworzyw PCR do produkcji nowych opakowań.

Wykorzystanie materiałów poużytkowych PCR w produkcji opakowań

 są wynikiem recyklingu odpadów pochodzących z gospodarstw domowych. Do produkcji nowych opakowań wykorzystuje się zużyte opakowania z tworzyw sztucznych, czyli wszystko to, co zostaje wrzucone do żółtego worka. 

Po odebraniu odpadów od konsumentów trafiają one do specjalnych zakładów, gdzie poddawane są czyszczeniu i dodatkowej selekcji. Taki proces realizowany jest w dużej mierze automatycznie, jednak przy dużym wsparciu pracy ludzkiej. Tak przygotowane i posegregowane odpady transportowane są do zakładów przetwórczych. Tam zostają zmielone i poddane regranulacji. 

Skład  może być zróżnicowany, jednak w większości przypadków jest to co najmniej 95% odpadów post konsumenckich. Niekiedy zdarza się, że skład tworzywa pochodzi w 100% z surowców wtórnych. Jednym z liderów wdrażania PCR w Polsce jest producent opakowań z tworzyw sztucznych, firma , która wykonuje opakowania z foli sztywnej  oraz  wg. własnej opatentowanej technologii, dzięki czemu można je produkować bez użycia kleju.

Jakie certyfikaty są ważne w produkcji opakowań z tworzyw PCR?

Opakowania z tworzyw sztucznych powinny posiadać odpowiednie certyfikaty, które gwarantują klientom bezpieczeństwo i zgodność z obowiązującymi normami prawnymi. Proces certyfikacji najczęściej rozpoczynany jest od audytu i badania całego procesu pozyskiwania surowca i produkcji opakowania. Na tej zasadzie certyfikat może zostać przyznany lub też nie. 

Do najważniejszych certyfikatów związanych z produkcją opakowań należą:

  • Certyfikat DIN ISO – normy ISO są bardzo obszerne w zakresie każdego rodzaju działalności. Zgodnie ze standardem dotyczącym higieny produkcji opakowań do produktów spożywczych, zobowiązuje on do posiadania takich certyfikatów jak ISO 9001, ISO 22 000, ISO 15 593 oraz systemu HACCP.
  • Certyfikat BRC IOP – certyfikat został wprowadzony dla wszystkich producentów i dostawców materiałów opakowaniowych mających bezpośredni kontakt z żywnością. Jest certyfikatem wymaganym przez większe sieci handlowe.
  • Certyfikat LFGB – niemiecki certyfikat dotyczący produktów żywnościowych i kosmetycznych, jak również ich opakowań. Oznacza, że produkty nie zawierają chemicznych substancji. 
  • Certyfikat CE – oznaczenie na wyrobie, które informuje, że dany produkt spełnia wszystkie dyrektywy unijne tzw. “Nowego Podejścia”

 

W jakich branżach wykorzystywane są opakowania z surowców wtórnych PCR?

Opakowania wytworzone z materiałów poużytkowych mogą być wykorzystywane w wielu branżach. Mają jednak jedną wadę. Mianowicie ze względu na bezpieczeństwo żywności nie mogą być stosowane w przemyśle spożywczym na przykład do . Bardzo chętnie są natomiast wykorzystywane w branżach niezwiązanych z żywnością. Przykładem wykorzystania mogą być więc wszelkiego rodzaju  (na oleje, nawozy, środki czystości),  (np. wiadra do farb), o czy też 

Odpady konsumenckie z tworzyw sztucznych to w tej chwili największy problem ekologiczny. Właśnie dlatego możliwość ich ponownego wykorzystania jest tak istotna z puntu widzenia ekologii i środowiska. Produkcja opakowań z tworzyw PCR jest pozytywnym kierunkiem i decyduje się na nie coraz więcej firm, w tym również dużych graczy. Takie działania wpływają pozytywnie na wizerunek marki.  

Artykuł zewnętrzny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKoszykówka. Polska – Brazylia 79:85 – skrót meczu. Wideo (POLSAT SPORT)
Następny artykułZagrożenia duchowe