– Przy okazji obchodów 70. rocznicy nadania Świdnikowi praw miejskich wpadliśmy na pomysł przypomnienia, co działo się na naszych ziemiach długo przed 7 października 1954. A działo się dużo i możemy z tej historii być dumni – mówił Piotr Jankowski, dyrektor Miejsko-Powiatowej Biblioteki Publicznej otwierając dzisiaj pierwszą z serii dyskusji zatytułowanych „70 lat Świdnika – historia miejsca”.
Na spotkanie z młodzieżą świdnickich szkół średnich przybyli burmistrz Waldemar Jakson i Marcin Dmowski, zastępca burmistrza. Wśród osób pragnących podzielić się swoimi refleksjami na temat przeszłości naszego miasta znalazł się również Mirosław król, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 1.
– Filozofowie zadawali sobie od najdawniejszych czasów pytania: kim jest człowiek, po co powstał, jaki jest sens jego życia, do czego powinien dążyć? Podobne pytania powinniśmy sobie zadawać również my budując naszą wspólnotę. Mówimy o utożsamianiu się z miejscem urodzenia, zamieszkania, z czego wynikają duma i lokalny patriotyzm. Dawno temu, kiedy byliśmy jeszcze młodzi i ktoś nas pytał: skąd jesteście?, mówiliśmy, że z Lublina. Zastanawialiśmy się, co my o tym Świdniku właściwie moglibyśmy opowiedzieć, czym moglibyśmy się pochwalić? Wynikało to z braku wiedzy. Podobnie jest z rodziną. Jeśli ktoś nie jest świadomy swoich korzeni, cierpi na swego rodzaju amnezję. Nie wie, kim byli jego przodkowie, do czego dążyli, ani dlaczego on sam jest taki, jaki jest. Od dłuższego czasu staram się docierać do jak najszerszej rzeszy świdniczan i sprawiać , żeby byli dumni z tego miasta. Znakomitą pomocą w takiej edukacji jest książka „101powodów, dla których kocham Świdnik”. Są tam zebrane fakty, które skomasowane do formy historycznej pigułki dowodzą jak niezwykłym miastem jest Świdnik, jak unikalni ludzie, którzy w nim mieszkają. Lektura tej pozycji uświadamia nam jak bogatą i owocną drogę przeszliśmy od początków budowy zakładu lotniczego, potem miasta i jak wielu ważnych, wręcz historycznych rzeczy udało nam się dokonać, również z perspektywy całego kraju. Warto sobie czasem uświadomić, że motto – Świdnik Wysokich Lotów nawiązuje do dwóch najistotniejszych elementów tożsamości świdniczan– wolności i lotnictwa – mówił Waldemar Jakson.
Piotr Jankowski i Mirosław Król zaprezentowali historię terenów, na których z początkiem lat 50 ubiegłego wieku zaczęło wyrastać nasze miasto, sięgając aż do XIV stulecia. Kontekst współczesności i przyszłości poruszył Marcin Dmowski.
– Przeżyłem szok oglądając film nagrany przez mojego ojca, który 25 lat temu zrobił z kamerą objazd ulic Świdnika. Obrazy z tego filmu uzmysławiają, jaką pracę wykonaliśmy wspólnie by zmienić oblicze miasta. Stworzyliśmy i dalej tworzymy miejsca, z których możemy być dumni, takie jak Park Avia. Jestem przekonany, że w definicji rozwoju nie ma pojęcia sufitu, granicy, której nie da się już pokonać. Dużą popularnością cieszy się obecnie w koncepcjach urbanistycznych pomysł miasta „piętnastominutowego”. To takie, w którym do wszystkich podstawowych usług możemy dotrzeć w ciągu kwadransa. Świdnik z racji zwartości jest stworzony do pełnienia roli miasta piętnastominutowego. Oczywiście niezwykle ważny jest rozwój ekonomiczny, byśmy nie musieli jeździć do Lublina w poszukiwaniu pracy odpowiadającej naszym kwalifikacjom i ambicjom. Zawsze byliśmy ośrodkiem nowoczesnych technologii. Najpierw, dzięki zakładom lotniczym, obecnie również inwestycjom w Strefie Aktywności Gospodarczej, takim jak fabryka autobusów wodorowych. Daje to szansę na miejsca pracy osobom wysoko wykształconym, których mądrość i umiejętności potrzebne są również w organizacji i rozwoju nowoczesnego miasta. Myślę, że w nadchodzących latach rysują się przed nami dobre perspektywy i musimy zrobić wszystko, by wykorzystać swoją szansę – mówił Marcin Dmowski.
Last modified: 19 marca, 2024
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS