Turystyka górska to rodzaj aktywności zyskujący coraz szerszą rzeszę fanów. Amatorów pieszych wędrówek nie brakuje, a na szlakach można spotkać coraz większą ilość osób. Przed wyjściem na każdą wycieczkę – nawet w niższych partiach gór – należy jednak wyposażyć się w podstawowy, niezbędny ekwipunek. Jednym z najważniejszych elementów są oczywiście buty. Wielu początkujących turystów nie bierze pod uwagę tego, jak ważny jest zakup odpowiednio dobranego plecaka trekkingowego. Jakie możliwości daje użytkownikowi ten sprzęt? Jaki model warto kupić i w jaki sposób można wykorzystać w pełni jego wszystkie funkcje?
Plecak trekkingowy – jak wybrać odpowiedni
Najważniejszą kwestią podczas zakupu plecaka trekkingowego jest dopasowanie go do użytkownika. Niezwykle ważny jest rozmiar pasujący do długości pleców. W zależności od wybranego systemu nośnego – ze stelażem, czy bez – ułożenie nie może powodować żadnych przeciążeń kręgosłupa. Plecy muszą być proste, a ładunek równomiernie rozłożony. Wszelkie skrzywienia będą bowiem skutkowały uporczywym bólem i sprawią, że marsz będzie niezwykle uciążliwy. Kupując plecak trekkingowy warto wybrać model posiadający pas biodrowy i piersiowy. Stabilizują one cały ciężar i odciążają kręgosłup. W bardzo korzystny sposób oddziałują na komfort i samopoczucie użytkownika. Nie bez znaczenia jest również system wentylacyjny. Powinien umożliwiać odparowywanie potu – w przeciwnym razie mokre plecy będą bardzo dużym dyskomfortem.
Prawidłowe wykorzystanie plecaka trekkingowego
Plecak trekkingowy to niezwykle istotny element górskiego wyposażenia. To właśnie w nim znajdują się wszystkie przedmioty, które mogą okazać się przydatne na szlaku. Warto więc zaopatrzyć się w model posiadający jak największą ilość kieszeni. Należy zwrócić uwagę czy istnieją przegródki zewnętrzne, w które można schować chociażby napój – nieustanne wyciąganie go z samego dna może okazać się niezwykle uciążliwe. Zintegrowany pokrowiec może ułatwić wędrówkę w deszczową pogodę – jednak je … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS