A A+ A++

Limanowa. Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na wystawę Stanisława Egona Łuczaka pt. “Wykopaliska z Urana”, która odbędzie się 9 sierpnia 2024 roku o godz. 17.00.

Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej zaprasza na wystawę obiektów artystycznych Stanisława Egona Łuczaka, która odbędzie się 9 sierpnia 2024 o godz. 17:00 w muzealnej werandzie przy Parku Miejskim. 

To świetna okazja by spotkać się, zadawać pytania te trudne i te łatwe. Pan Stanisław za pośrednictwem swojej sztuki zabierze nas w niesamowitą podróż queerowych przeżyć. Na wystawę zapraszamy nie tylko miłośników sztuki ale również każdego zainteresowanego specyficznymi podróżami w głąb ludzkiej egzystencji – zachęcają organizatorzy. 

Kuratorem wystawy jest Dagmara Malinowska.  

Przywoływany kilkukrotnie w opisie wystawy jej “queerowy” charakter to nie tylko odwołanie do społeczności i kultury LGBTQ+, ale również do szeroko pojętego bycia odmiennym, nietypowym czy niekonwencjonalnym, odnosić ma się bowiem do doświadczeń i historii osób, które nie mieszczą się w tradycyjnych normach społecznych i kulturowych.

Zobacz również:

Opis wystawy (Muzeum Regionalne Ziemi Limanowskiej): 

Wystawa prezentuje wykopaliska z Urana – artefakty obcej kultury. Wbrew pozorom te skorupy wykopano tutaj, pod naszymi domami, szczątki, które wcale nie pochodzą z przeszłości. Wydają się dziwne i opowiadają historie tych dziwnych. Pozaziemskich, pozanaszych, Uranian. Historii ludzi, którzy byli przed nami, ich żyć i pragnień dowiadujemy się ze szczątków garnków wykopanych w piachu: scena kolacji, fragment sceny tańca, kawałek rantu kielicha, którego dotykały czyjeś wilgotne usta. Na tej podstawie rekonstruujemy swoje prehistorie i mity założycielskie, możemy włączyć się w genealogię ludzkości. 

Dla osób queerowych tych fragmentów z przeszłości jest jeszcze mniej. Wyszukujemy w ziemi okruchy glinianych mis, wyłuskujemy ułamki podań i urwanych historii, w których możemy zobaczyć siebie. W ten sposób przekonujemy się o tym, że byliśmy tu zawsze – tańczyliśmy, piliśmy wino, żyliśmy nasze dziwaczne życia, nasze codzienne i niecodzienne rytuały. Wyłuskujemy te szczątki żyć, fragmenty ciał, powidoki miłości, tych dawnych i tych dzisiejszych, ale queerowe historie – choć odnalezione w piachu, nigdy nie zostają w pełni odkopane – zawsze funkcjonują pod powierzchnią, poza głównym nurtem, poza tym światem. 

Dla większości Ziemian ich język jest zawsze obcy, ich treści dziwne, często niepokojące, ich ikonografia nieczytelna. Pod odwieczną warstwą piachu i kurzu mogą być jedynie pięknem skorup – życiodajne skarby, które czekają na odbiorców z innego świata i które tylko do nas będą mówić – wyłowione z oceanu ostraka. 

O autorze: 

Stanisław E. Łuczak – urodzony w 1999 r. w Łodzi, od 6 lat zamieszkały i działający w Krakowie. Malarz i witrażysta, współorganizator i kurator trzech wystaw Queerowe Otwarcie w Krakowie. Absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, kierunku Konserwacji i Restauracji Malarstwa. 

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł„Udział zawodników klubu w WMAC WORLD GAMES 2024- WSJO Sport Jiujutsu Tournament Czechy”.
Następny artykułPodano imię i nazwisko mordercy dzieci z Southport