A A+ A++

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Rybniku zaprasza na wykład dr Jacka Kurka.

Prelekcja odbędzie się w środę 16 września o godz. 17:00 w sali wykładowej Biblioteki Głównej przy ul. Szafranka 7. Wstęp jest wolny. Temat wykładu brzmi: “W pragnieniu bliskości”.

Biblioteka zastrzega sobie prawo do zmiany terminu bądź odwołania wydarzenia w związku ze stale zmieniającą się sytuacją epidemiczną w regionie.

Dr Jacek Kurek –  historyk. Od 2016 r. kustosz w Muzeum w Chorzowie, wcześniej asystent (1990‒1999), adiunkt (1999‒2012) i starszy wykładowca (2012‒2016) w Zakładzie Historii Nowożytnej, (od 2001 r.)  w Zakładzie Historii Nowożytnej XIX wieku Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach oraz na filologii polskiej, filologii angielskiej, a także kulturoznawstwie tegoż Uniwersytetu, jak również na Politechnice Śląskiej w Gliwicach (2017‒2018).
Interesuje się kulturą i dziejami Śląska, Polski, Europy, historią obyczajowości, religii, idei, zagadnieniami związanymi z estetyką i sztuką wieków od XIX do XXI. Jest autorem lub współautorem kilkunastu książek i przeszło 250 artykułów naukowych; redaktorem lub współredaktorem kilkunastu tomów prac zbiorowych, a od roku 2013 ‒ redaktorem naukowym „Zeszytów Chorzowskich”. Inicjator i koordynator wielotomowej monografii Chorzowa (pierwszy tom ukazał się w roku 2017, drugi ‒ w roku 2018, następne są w fazie opracowywania).

Kulturoznawca

Jego zainteresowania badawcze dotyczą kwestii kulturowych – od historii kultury i dziejów Polski w XIX wieku, przez kulturę i dzieje Śląska, po kulturę Dalekiego Wschodu. Znawca filmu ‒ ze szczególnym  upodobaniem do horroru (w ramach poznawania elementów nowej kultury) ‒ oraz muzyki rockowej, zwłaszcza rocka symfonicznego. Bierze udział w licznych konferencjach naukowych o zasięgu regionalnym (np. “Muzyka w Chorzowie”), krajowym (m.in. “Unisono w wielogłosie”, “Niemen Non Stop”) i międzynarodowym (np.: “Religion and Spiritality in Society” na Uniwersytecie Kalifornijskim w Berkeley). Od 1995 roku organizuje i współorganizuje w Chorzowie sesje naukowe z dziejów i kultury tego miasta, które z czasem przerodziły się w cykl interdyscyplinarnych konferencji naukowych “Medium Mundi” (2005‒2016) – dał on również początek serii wydawniczej ukazującej się pod takim tytułem; od roku 2018 cykl spotkań nosi nazwę “Musica Mundi”.

Wykładowca i pedagog

Zwolennik interdyscyplinarnego podejścia do nauki. Swoje zajęcia prowadzi autorską metodą nauczania przez zachwyt, łącząc naukę i sztukę. Metodę opisał między innymi w książce, której jest pomysłodawcą, współautorem i współredaktorem: Dzieje zachwytu, czyli rzecz o szkole (Chorzów 2000). Realizuje cykle cieszących się niezwykłą popularnością  wykładów: w Muzeum w Chorzowie: “Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Myśli o Europie łacińskiej w czasach nowożytnych i najnowszych”, “Skąd przychodzimy? Kim jesteśmy? Dokąd zmierzamy? Myśli o Europie”, “Tajemnica i poznanie”, “Granice historii ‒ historia bez granic”, “Dziewięć słów o kulturze”, “Miejsca i ludzie” (2004‒2016); w Bibliotece Miejskiej w Rybniku: “Dialogi mistrzów”, “Wyobraźnia i  poznanie – uwagi o kulturze i  malarstwie polskim XIX i XX wieku”, “Tajemnica i poznanie – uwagi o kulturze i wyobraźni” (od 2012); w Tarnogórskim Centrum Kultury “Podróże ze sztuką” (od 2016) oraz w Muzeum w Tarnowskich Górach “Muzea świata” (od 2017). Aktualnie w ramach działalności dydaktycznej prowadzi projekt “Caravaggio” dla młodzieży Liceum Plastycznego w Katowicach.

Animator kultury

Współtwórca “Gruby Bluesa” w Chorzowie. Współorganizator Izby Pamięci bł. Ks. Józefa Czempiela przy parafii NMP w Chorzowie Batorym. Współzałożyciel Centrum Afirmacji Życia przy chorzowskim Hospicjum. Autor audycji muzycznej “Noc nie bez końca” emitowanej na falach Radia eM. Autor lub współautor wystaw w Muzeum w Chorzowie: Machabeusze. Bł. ks. Józef Czempiel wśród chorzowskich towarzyszy (2012/2013), “Życzeniem moim było pracować dla Niego” 100. rocznica urodzin ks. Jana Machy (2014), Śląsk na winylu (2016), “Truskawkowe Pola na zawsze…” (2017), Nie tylko wspomnienia. Chorzów w obiektywie Czesława Polańskiego (2018), Z tradycji muzycznych Wielkich Hajduk (Chorzowa Batorego) – wystawa z okazji 80-lecia Chorzowa Batorego (2019); w Muzeum Historii Katowic: Muzyka dopowiedziana Światłem (2018) oraz w Parafii św. Barbary w Chorzowie: wystawa towarzysząca obchodom 165 lat erygowania parafii (2017). Inicjator lub współtwórca licznych wydarzeń kulturalnych, między innymi Vinyl Festiwalu, Chorzowskiego Festiwalu Nauki, Nocy muzeów czy Industriady.

W latach 2013‒2019 prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Uniwersytetu Śląskiego; obecnie prezes Górnośląskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk im. W. Roździeńskiego oraz członek Rady Programowej Fundacji Sztuki Współczesnej PALETA, członek Zarządu Stowarzyszenia Rodzin i Przyjaciół bł. ks. Józefa Czempiela, prezes honorowy Stowarzyszenia Humanistycznego “Europa, Śląsk, Świat Najmniejszy”.

Eseista i poeta

Założyciel i redaktor naczelny miesięcznika społeczno-kulturalnego “Hajduczanin”, redaktor kwartalnika “Twój Blues”, współpracownik wielu czasopism, jak: “Śpiewak Śląski”, “Śląsk”, “Lizard”, “Życie Muzyczne” “Apostolstwo Chorych”, “Gazeta Uniwersytecka”,  “Sound & Vision”, “Chorzów Miasto Kultury”. Był współinicjatorem serii “Biblioteka Chorzowska”. Wydał między innymi książkę W najwspanialszej chwili naszego życia. Myśli o Śląsku. (Chorzów 2003) oraz tomik poezji Budzenie firanek (Chorzów 2000). Ponadto: Światło jest najważniejsze. Piotr Naliwajko i jego obrazy (Chorzów 2008), Rock i romantyzm. Notatki o muzyce i wyobraźni (Sosnowiec 2011), Rock i tożsamość. Notatki o muzyce i wartościach (Sosnowiec 2014), Dźwięki światłem opowiadane. Muzyczność malarstwa Marii Wollenberg-Kluzy (Warszawa 2018), Widok z okna (Kraków 2019).

Laureat wielu nagród i wyróżnień, wśród nich Nagrody Prezydenta Miasta Chorzów w dziedzinie Kultury (2001), Złotej Odznaki Honorowej Polskiego Związku Chórów i Orkiestr Oddział w Katowicach (2006), Nagrody Rektora UŚ za osiągnięcia dydaktyczne (2007) oraz wyróżnienia podczas Konkursu o Nagrodę i Medal Zygmunta Glogera (2016). Dwukrotnie (2001, 2004) nominowany do tytułu Chorzowianina Roku oraz tytułu Człowiek Roku Miasta Rybnik (2015). W 2019 r. otrzymał odznakę Zasłużony dla Kultury Polskiej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKolejne laptopy dla jaworznickich uczniów
Następny artykułNowelizacja prawa o ruchu drogowym z podpisem prezydenta