A A+ A++

Od 1 września 2019 r. zaczął działać Wykaz podatników VAT (tzw. biała lista). Jak wspomniano, celem utworzenia wykazu jest umożliwienie przedsiębiorcom sprawniejszego weryfikowania kontrahentów i ich statusu VAT. Wykaz zastąpił dotychczas funkcjonujące listy podatników VAT zarejestrowanych i niezarejestrowanych oraz wykreślonych i przywróconych do rejestru VAT.

Wykaz umożliwia sprawdzenie czy  kontrahent jest czynnym podatnikiem VAT, jeśli odmówiono mu rejestracji, wykreślono go z rejestru lub przywrócono zarejestrowanie jako podatnika VAT, poznanie podstawy prawnej tych decyzji,  a także uzyskanie informacji o numerze rachunku bankowego kontrahenta.

Jak pokazują pierwsze doświadczenia związane z białą listą, weryfikacja kontrahentów stała się kolejnym uciążliwym obowiązkiem dla podatników. Warto opracować w przedsiębiorstwie wewnętrzną procedurę dotyczącą zasad weryfikacji i dokumentowania sprawdzania wykazu, gdyż sankcje za płatności dokonywane na rachunki nieujawnione w wykazie są bardzo dotkliwe. W umowach z kontrahentami warto zadbać o odpowiednie klauzule regulujące sposób spełnienia świadczenia lub skutki odmowy zapłaty w przypadku gdy rachunek kontrahenta nie został ujawniony w wykazie.

W białej liście można znaleźć informacje o numerach firmowych rachunków bankowych przedsiębiorców (tzw. rachunkach rozliczeniowych).

Zobacz również:

Od 1 stycznia 2020 r. wprowadzono ponadto sankcje za płatności na rachunki bankowe spoza białej listy:

•             Podatki dochodowe (PIT/CIT)

Od 1 stycznia 2020 r. płatność za fakturę przekraczającą 15 000 zł brutto na rachunek nieujawniony w wykazie podatników VAT powoduje niemożność ujęcia wydatku w kosztach podatkowych.

•             Podatek od towarów i usług (VAT)

Od 1 stycznia 2020 r. sankcją związaną z płatnościami na nieujawnione rachunki bankowe jest także solidarna odpowiedzialność za VAT wykazany na „nieprawidłowo” opłaconej fakturze opiewającej na kwotę powyżej 15 000 zł.

Konsekwencje dotyczą transakcji z podmiotami zarejestrowanymi do VAT w Polsce, niezależnie od tego czy są to podmioty krajowe, czy zagraniczne. Uniknięcie sankcji jest możliwe jeżeli podatnik dokonujący płatności złoży odpowiednie zawiadomienie w terminie 3 dni od dnia zlecenia przelewu.

Przed dokonaniem płatności należy sprawdzić numer rachunku bankowego kontrahenta oraz zadbać o odpowiednie udokumentowanie weryfikacji. Wykaz podatników VAT jest udostępniany nieodpłatnie w Biuletynie Informacji Publicznej na:  www.podatki.gov.pl/wykaz-podatnikow-vat-wyszukiwarka

Omówienie pozostałych najważniejszych zmian w podatkach obowiązujących przedsiębiorców w Polsce w roku 2020 znajdą Państwo w wydanej przez Rödl & Partner bezpłatnej broszurze „10 najważniejszych zmian w podatkach w roku 2020”, którą można pobrać ze strony: https://www.roedl.pl/pl/media/nasze-publikacje/broszury/10-najwazniejszych-zmian-w-podatkach-w-2020

Polecamy: Biuletyn VAT

Polecamy: INFORLEX Biuro Rachunkowe – Wszystko o zmianach w prawie i podatkach. Teraz 14 dni ZA DARMO!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułJ. Emilewicz: Polska przyciąga innowacyjne inwestycje
Następny artykułSzubarga: Nigdy nie zwieszam głowy