A A+ A++

Aktywność na świeżym powietrzu przyjmuje mocno zróżnicowane formy. Dzięki temu każdy jest w stanie znaleźć wariant dla siebie. A nasz region oferuje pod tym względem sporo możliwości i atrakcji, z których naprawdę warto skorzystać. Sposobów na to jest wiele. Coraz więcej osób decyduje się choćby na prawdziwą szkołę przetrwania, czyli wyjazdy survivalowe. Dla kogo są takie eskapady? Dlaczego warto się na nie wybrać i z jakich opcji można skorzystać? O tym napiszemy w dzisiejszym artykule.

Na czym polega nowoczesny survival?

Survival określa się inaczej jako szkołę przetrwania. Pod tą nazwą kryje się szeroki wachlarz wiedzy i praktycznych umiejętności, które pozwalają przetrwać w ekstremalnie trudnych sytuacjach kryzysowych. Dotyczy to zwłaszcza funkcjonowania na łonie natury, z dala od siedlisk ludzkich, najczęściej bez dostępu do specjalistycznych narzędzi.

Survivalowcy uczą się zatem, jak zbudować schronienie i rozpalić ogień, zdobyć żywność i wodę pitną, a także zabezpieczyć siebie i innych w trudnych warunkach. Obejmuje on także orientację w nieznanym terenie. W domyśle sztuka przetrwania ma pomóc uratować życie w szczególnych sytuacjach i przygotować na rozmaite momenty kryzysowe, jak klęski żywiołowe, zagubienie na odludziu, wypadki drogowe i lotnicze, a nawet konflikty zbrojne. To jednak nie wszystko. W praktyce może stać się także przyjemnym pomysłem na rekreację w plenerze – należy wybrać tylko odpowiednią formę wyjazdu survivalowego.

Różne rodzaje survivalu – wybierz wariant dla siebie

Survival potrafi przyjmować różne formy, które pozwalają rozwijać zróżnicowane umiejętności. Do najczęściej wybieranych zaliczają się:

  • survival zielony – sztuka przetrwania w środowisku naturalnym, z dala od ludzkich siedlisk (lasy, góry, jaskinie),

  • survival militarny – działania wojenne, czyli sztuka kamuflażu, tropienie, komunikacja niewerbalna,

  • survival rekonstrukcyjny – przetrwanie w danych warunkach z uwzględnieniem narzędzi stosowanych w konkretnych epokach i kulturach.

Każdy z wymienionych wyjazdów daje szansę na rozwinięcie nieco innych umiejętności i poszerzenie horyzontów. Wymaga też odpowiedniego przygotowania oraz zabrania ze sobą konkretnego sprzętu. Powinny to być kluczowe narzędzia z zestawu EDC, a także inne produkty, dopasowane do specyfiki szkoły przetrwania oraz indywidualnych potrzeb. W plecaku zdecydowanie powinny się znaleźć: odpowiednia odzież, namiot i śpiwór, niekiedy racje żywnościowe. Spory wybór takiego ekwipunku – od multitooli i noży, przez plecaki, po zestawy do uzdatniania wody czy krzesania ognia oraz przenośne schronienia – pojawia się na stronie: Karaluch.com.pl.

Kto może się wybrać na wyjazd survivalowy?

Różne oblicza wyjazdów survivalowych sprawiają, że paradoksalnie może być to opcja dla wielu grup odbiorców. Coś dla siebie w czasie eskapady znajdą miłośnicy przyrody, ciekawostek historycznych czy militariów. Podczas survivalu da się też zdobywać wiele praktycznych umiejętności potrzebnych w codziennym życiu. Pomaga on wzmocnić zdolność do szybkiego podejmowania decyzji w sytuacjach kryzysowych pod presją czasu, wspomaga niezależność i samodzielne działanie oraz zmusza do kreatywnego rozwiązywania problemów.

Trudno się zatem dziwić, że coraz częściej wyjazdy survivalowe są postrzegane nie tylko jako poważna szkoła przetrwania, ale też pomysł na spędzenie czasu z całą rodziną, wyjazdy dla młodzieży, a nawet integracyjne spotkania dla pracowników, w ten sposób zacieśniających więzi oraz rozwijają kompetencje, które następnie mogą spożytkować w codziennym działaniu. Survival ma szansę stać się przyjemnością, hartującą charakter i pozwalającą odmienić podejście do życia.

Survivalowe eskapady – sposób na spędzenie czasu na łonie natury

Wyjazdy survivalowe to przyjemny i praktyczny sposób na spędzanie wolnego czasu. Pozwalają poszerzyć wiedzę oraz zdobyć liczne umiejętności, które przydadzą się naprawdę nie tylko w bardzo kryzysowych sytuacjach, ale też w codziennym życiu.

tekst płatny

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWandale nie oszczędzają Parku Jordanowskiego i stadionu lekkoatletycznego – Serwis informacyjny Miasta Dębica
Następny artykułZmarł słynny i utytułowany trener. Z Wisłą i Śląskiem zdobywał mistrzostwo Polaki