A A+ A++

Tym razem uczestnicy wyjazdu spędzili trzy dni w Małopolsce, poznając bogatą i różnorodną kulturę ludową tamtego regionu. Wizytę rozpoczęto od zwiedzania Sądeckiego Parku Etnograficznego – największego muzeum skansenowego w Małopolsce prezentującego architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę lokalnych grup etnograficznych: Lachów, Podgórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów Karpackich.
Tu też odbyły się warsztaty kulinarne w trakcie, których uczestnicy piekli tradycyjne placki zwane proziakami oraz podpłomyki. Proziaki w kuchni małopolskiej podawane są z masłem czosnkowy lub też smalcem. Następnie grupa wzięła udział w warsztatach tkackich, podczas których utkano przepiękne i kolorowe krajki.
Następnego dnia grupa zwiedziła Muzeum Lachów Sądeckich im. Zofii i Stanisława Chrząstowskich w Podegrodziu. W muzeum uczestnicy obejrzeli bardzo ciekawą wystawę poświęconą tradycyjnej kulturze regionu lachowskiego: rolnictwu, wiejskim rzemiosłom jak garncarstwo, kowalstwo, obróbka włókna i tkactwo.
Kolejnym punktem programu był udział w wystawie AGROPROMOCJA 2023, której ideom od ponad 30 lat jest promocja małopolskiego rolnictwa, firm działających w branży agrobiznesu oraz dorobku gospodarczego i kulturowego regionu. Zakres tematyczny wydarzenia obejmuje m.in. przetwórstwo rolno-spożywcze, ekologiczną żywność, pszczelarstwo, pokaz zwierząt, agroturystykę, dziedzictwo kulinarne, rękodzieło ludowe i folklor.
W bardzo bogatym tego dnia programie znalazła się również wizyta w siedzibie Zespołu Pieśni i Tańca „Dolina Dunajca“ w Nowym Sączu, kultywującego tradycje Sądecczyzny od 1969 roku. Prezes zespołu Kazimiera Legutko opowiedziała o sukcesach zespołu, oprowadziła po siedzibie oraz zaprezentowała tradycyjne stroje, w których występują. Następnie na zaproszenie zespołu „Dolina Dunajca”, grupa wzięła udział w Festiwalu Smaku Sadecczyzny w Piwnicznej Zdrój. Podczas festiwalu Panie z KWG z Gminy Opoczno miały możliwość poznać i spotkać się z Kołami Gospodyń Wiejskich z regionu Małopolski.
Ostatni dzień wyjazdu studyjnego grupa spędziła bardzo aktywnie. Uczestnicy udali się na wycieczkę, zwiedzili Bacówkę Obidza oraz weszli na Eliaszówkę, szczyt położony na granicy polsko-słowackiej. Na zakończenie tego dnia, a także całego wyjazdu grupa studyjna spotkała się z przedstawicielami Zespołu Parków Krajobrazowych w bacówce Kokuszka, która powstała w ramach realizacji projektu pn. „Utrzymanie różnorodności biologicznej łąk i pastwisk górskich poprzez prowadzenie gospodarki pasterskiej”.
Po intensywnych pełnych emocji trzech dniach grupa studyjna powróciła do Opoczna. 

Working together for a green competitive and inclusive Europe.

 Wspólnie działamy na rzecz Europy zielonej, konkurencyjnej i sprzyjającej integracji społecznej.

Projekt Opoczno 2.0 – nowe otwarcie: Opoczno – bezpieczny ekologicznie regionalny ośrodek przedsiębiorczości o rozpoznawalnej marce i silnym poczuciu tożsamości lokalnej mieszkańców.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPotężny ogień, duże zadymienie. Samochód zapłonął na autostradzie A4 [ZDJĘCIE]
Następny artykułPremierowy gol Wisły