W Katowicach genialnie koncertują nawet dzieci. Zagrają już 14 grudnia, przy udziale Marcina Wyrostka i jazzmana Piotra Wojtasika oraz przy akompaniamencie górniczej orkiestry.
***
Górny Śląsk i Katowice stały kiedyś orkiestrami dętymi. Dzięki Katowickiemu Orkiestrowemu Uniwersytetowi Ludowemu jest szansa, że te czasy mogą wrócić.
III koncertowy finał projektu, w którym uczniowie szkół podstawowych z Katowic tworzą swoje małe orkiestry już 14 grudnia. Tym razem z udziałem m.in. Marcina Wyrostka i jazzmana Piotra Wojtasika
Czym jest KOUL? To nowatorski projekt edukacyjny, który już trzeci rok jest realizowany w Katowicach – Mieście Muzyki UNESCO.
Na tym uniwersytecie wiele się dzieje, ale najwięcej „studentów” mają zajęcia z gry na trąbce i cajonach (czyli instrumentach perkusyjnych w postaci drewnianych pudeł) prowadzone w katowickich szkołach podstawowych. Uczniowie z klas od III do V spotykali się tam regularnie od września do grudnia, żeby pod okiem profesjonalistów bawić się muzyką, tworząc małe, amatorskie orkiestry.
Przez pierwsze dwa lata w warsztatach brali udział uczniowie z Murcek (SP nr 48) i Załęża (ZSiP nr 2). W tym roku dołączył do nich Brynów (SP nr 11) i SP nr 1 ze Śródmieścia. W ten sposób przez Katowicki Orkiestrowy Uniwersytet Ludowy przeszło już kilka tysięcy uczniów!
Jakie są tego efekty? Najmniej chodzi o osiągnięcia artystyczne. Przede wszystkim katowickie dzieci otrzymują unikalną szansę na kontakt z żywą muzyką.
Poprzez wspólne muzykowanie uczą się współpracy i wzajemnego szacunku. Nabierają pewności siebie, a czasami także zarażają się pasją do muzykowania na dłużej i kontynuują naukę gry, już poza szkołą.
Niektóre historie są wzruszające. Po pierwszej edycji jeden z uczniów otrzymał trąbkę od swojego taty – kiedyś muzyka jednej z górniczych orkiestr dętych.
Każdy uniwersytecki semestr podsumowujemy wspólnym koncertem „Z miłości do blachy” (chodzi oczywiście o instrumenty dęte blaszane). Tegoroczny będzie wyjątkowy. Nie tylko dlatego, że każda ze szkół wybrała sobie inny, przewodni gatunek muzyczny swoich warsztatów (jazz, muzyka rozrywkowa i hip-hop).
Po raz pierwszy na scenie spotkają się z muzycznymi gwiazdami. Swój udział w koncercie zapowiedzieli już m.in. znakomity akordeonista Marcin Wyrostek, trębacz Piotr Wojtasik czy raper Skorup. Tradycyjnie akompaniować będzie orkiestra górnicza, tym razem z KWK Knurów.
Na scenie posłuchamy też absolwentów zajęć dla dorosłych, także prowadzonych w ramach KOUL, czyli Katowicki Chór Trąbek.
Na koncert wybrać się można 14 grudnia o godz. 18.00 do sali koncertowej Miasta Ogrodów (pl. Sejmu Śląskiego 2). Wstęp jest wolny (obowiązują bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie lub przed koncertem).
***
Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.
Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby (do obejrzenia na komputerze i na niektórych komórkach; zwróć uwagę na to, by zacząć od części pierwszej).
Jeśli masz problem na komórce a chcesz go na niej obejrzeć – w przeglądarce telefonu po prostu wpisz iboma.media
***
KOMENTARZE: TYLKO FACEBOOK.
Masz problem, widzisz problem, masz ważną informację? Daj nam znać:
[email protected] lub przez „Wyślij Wiadomość” na Facebooku Katowice Dziś.
Film poniżej (nas nieco zszokował).
***
Tych, którzy jeszcze nie widzieli, zachęcamy do obejrzenia filmu dokumentalnego „Wymazy spod płota. Pandemia, wielkie pieniądze, śmierć” (baner z linkiem do filmu przy tekście).
***
Poszukujemy współpracowników. Skontaktuj się mailowo lub przez Fb.
***
Redaktor naczelny Katowice Dziś Mateusz Cieślak.
***
Za Miastem Ogrodów. Fot. Tomasz Makuła.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS