Wyjątkowe zdjęcie pojawiło się na profilu Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej w mediach społecznościowych. Przedstawia ono rzadko widywane złudzenie optyczne znane jako mamidło górskie albo widmo Brockenu.
Jaka prognoza pogody jest najlepsza? Taka, która jest aktualizowana co 30 minut. Wypróbuj darmową aplikację Pogoda Interia. Zainstaluj z Google Play lub App Store
Widmo Brockenu na Kasprowym Wierchu
“Poniżej prezentujemy zdjęcie zrobione z naszego Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego na Kasprowym Wierchu, które ukazuje ciekawe zjawisko widmo Brockenu” – ogłosił IMGW na swoim profilu na Facebooku. Autorem fotografii jest Łukasz Chmura z IMGW.
To zjawisko optyczne, które występuje niezwykle rzadko. ponieważ potrzeba do tego bardzo specyficznych warunków.
Widmo Brockenu pojawia się wówczas, gdy Słońce znajduje się niezbyt wysoko nad horyzontem i oświetla obserwatora. Jeśli jego cień zostanie rzucony na występującą poniżej mgłę lub chmurę, to ta osoba będzie mogła zobaczyć specyficzną, tęczową obwódkę wokół swojej sylwetki.
Ta kolorowa obwódka to tak zwana gloria – skutek rozszczepienia światła słonecznego na obserwatorze. Zjawisko to może dostrzec tylko obserwator.
Aby widmo Brockenu powstało, obserwator musi znajdować się wysoko, na przykład na moście lub w górach. Znane są tez przypadki dostrzeżenia tego fenomenu przez osoby znajdujące się na pokładzie samolotu.
Ponieważ do powstania widma potrzebna jest kombinacja wielu czynników, takich jak odpowiednie ułożenie słońca, określone warunki panujące poniżej i znalezienie się na sporej wysokości, to mamidło górskie wciąż jest rzadkością. Tym większe uznanie należy się przedstawicielowi IMGW za jego uchwycenie.
Widmo Brockenu z mroczną legendą
Swoją nazwę zjawisko zawdzięcza szczytowi Brocken w niemieckim pasmie górskim Harz, gdzie dzięki specyficznym warunkom było dosyć często widywane. Opisał je w 1780 roku niemiecki pastor luterański i naukowiec Johann Esaias Silberschlag.
Chociaż urodziwe, mamidło górskie doczekało się mrocznego przesądu. Jego autorem jest polski taternik i alpinista Jan Alfred Szczepański. W 1925 roku wymyślił, że osoba, która zobaczy w górach widmo Brockenu, umrze na wyżynach. Na szczęście jest sposób na odczynienie złego uroku. Jeśli dana osoba zobaczy to zjawisko po raz trzeci, to klątwa zostanie z niej zdjęta.
Jak przekonuje w swojej publikacji “Widmo Brockenu – charakterystyka” dr Marcin Kolonko z IMGW, “oczywiście bardziej niebezpieczne w górach (zwłaszcza w Tatrach) jest przeszacowanie swoich możliwości kondycyjnych, ubiór nie dostosowany do warunków, niewystarczająca ilość napojów, czy przekraczające możliwości trudności techniczne na szlaku”.
Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage – polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS