Na wystawie pokazano m.in. zegary ścienne, stojące, stołowe, gabinetowe, kominkowe czy budziki i zegarki kieszonkowe.
Mamy tutaj takie typowe zegary, które kojarzą się z epoką dziewiętnastowieczną. W obudowie drewnianej czy w żeliwnych odlewach. Ale też w obudowach drewnianych z pięknymi okuciami. Będą również zegary w porcelanowych obudowach i z kamionki – mówi Tomasz Nochowicz z Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Znajdziemy tutaj czasomierze również w ażurowych, pięknych, przeszklonych kloszach. To zegary roczne, które mają 400-dniową rezerwę chodu. Nakręca się je raz w roku, stąd nazwa roczniak. Szczególnie były nakręcane przy okazji rocznic, ślubów czy innych pięknych jubileuszy, bo były wtedy darowane i miały też przypominać o tych pięknych chwilach – dodaje.
Zegary mają też gongi. Oprócz takiego typowego bicia o różnych dźwiękach, możemy też posłuchać kurantów – podkreśla Nochowicz.
Jak informuje wałbrzyskie Muzeum Porcelany, Gustav Becker był ojcem przemysłu zegarmistrzowskiego na Śląsku i absolutnym pionierem tej branży. “Jego nazwiska nie trzeba powtarzać dwa razy kolekcjonerom zegarów z całego świata” – napisano.
Gustaw Becker był przemysłowcem, założycielem i właścicielem fabryki. Ale dlaczego o niej mówimy? Ponieważ w takiej niewielkiej w sumie miejscowości, jaką były Świebodzice wówczas, powstała fabryka zegarów, które możemy dzisiaj odnaleźć praktycznie na całym świecie – podkreśla Jacek Drejer, dyrektor Muzeum Porcelany w Wałbrzychu.
Becker miał to szczęście, że dosyć krótko po otwarciu swojej fabryki, bo w roku 1850 dostał zlecenie z ministerstwa ówczesnych Prus, na produkcję zegarów na potrzeb urzędów pocztowych. I w ten sposób tak naprawdę udało mu się tę fabrykę rozbudować do naprawdę olbrzymich rozmiarów – dodaje.
Czasomierze pochodzą z prywatnych kolekcji Bogdana Chachelskiego, Marka Mikołajczaka, Wojciecha Magierskiego i Marka Batyckiego. Nigdy wcześniej nie były eksponowane szerszej publiczności.
Wystawa będzie czynna do 28 stycznia przyszłego roku.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS