Budowa Sępolna trwała 16 lat. Rozpoczęła się w 1919 roku, a zakończono ją w 1935 roku. Osiedle zaprojektowali wybitni architekci – Hermann Wahlich, Albert Kempter oraz Paul Heim. Na szczęście ten architektoniczny diament Wrocławia nie ucierpiał w czasie wojny i do dziś wciąż można go podziwiać.
Wrocławskie Sępolno jest wyjątkowe. “Mieszkania były projektowane tak, by wpadało do nich dużo słońca”
Dlaczego Sępolno z lotu ptaka przypomina orła? Niektórzy mówią, że ma to związek z godłem Polski, ale nic bardziej mylnego. W herbie Wrocławia również znajduje się orzeł i to właśnie on jest symbolem osiedla.
Początkowo w Sępolnie mieszkali obywatele z tzw. klasy średniej. Zbudowano tutaj dwukondygnacyjne budynki szeregowe i domy wolno stojące przeznaczone dla kilku rodzin, co odróżniało osiedle od innych dzielnic willowych. – Mieszkania były projektowane tak, by wpadało do nich dużo słońca. Przed budynkami urządzone zostały niewielkie ogrody z kwiatami i roślinami zielonymi, z tyłu zaś ogrody warzywno-owocowe – wyjaśniła cytowana przez Onet dr Maria Zwierz z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Problemem był jednak brak łazienek w budynkach, które zaczęto dobudowywać, dopiero kiedy zakończyła się II wojna światowa.
Sępolno ma przejść modernizację. Eksperci pilnują jednak, by zachowało swój charakter
Osiedle zostało przemyślane w każdym aspekcie. Dwie główne ulice zbiegają się w centralnym punkcie i otoczone są zwartą zabudową. Mniejsze uliczki odchodzą od dwóch głównych i prowadzą wzdłuż domów. Ścieżki piesze zostały zaprojektowane tak, by przechodziły przez tyły ogródków i tworzyły miejsca do spacerów wśród zieleni.
Nie przegap: Magia świąt w blasku lampek i… cieniu drożyzny. Poznaniacy o jarmarku: Lepiej iść do restauracji.
Władze Wrocławia chcą zmodernizować osiedle w sposób, aby zachowało wyjątkowy charakter. Z tego powodu powstał “Projekt Sępolno”, w którym architekci i urbaniści z Politechniki Wrocławskiej wskazali wytyczne dotyczące rozwoju tego miejsca. Chodzi między innymi o stawianie dobudówek i garaży, które wpisywałyby się krajobraz, dodanie lukarn, by doświetlić strychy, a także określono gatunki roślin, jakie najlepiej wpisywałyby się w stylistykę Sępolna. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS