A A+ A++

Budowa Sępolna trwała 16 lat. Rozpoczęła się w 1919 roku, a zakończono ją w 1935 roku. Osiedle zaprojektowali wybitni architekci – Hermann Wahlich, Albert Kempter oraz Paul Heim. Na szczęście ten architektoniczny diament Wrocławia nie ucierpiał w czasie wojny i do dziś wciąż można go podziwiać.

Zobacz wideo Gettoizacja osiedli to coraz większy problem. Czy grodzenie osiedli zapewnia bezpieczeństwo?

Wrocławskie Sępolno jest wyjątkowe. “Mieszkania były projektowane tak, by wpadało do nich dużo słońca”

Dlaczego Sępolno z lotu ptaka przypomina orła? Niektórzy mówią, że ma to związek z godłem Polski, ale nic bardziej mylnego. W herbie Wrocławia również znajduje się orzeł i to właśnie on jest symbolem osiedla. 

Sępolno Fot. Mieczysław Michalak / Agencja Wyborcza.pl

Początkowo w Sępolnie mieszkali obywatele z tzw. klasy średniej. Zbudowano tutaj dwukondygnacyjne budynki szeregowe i domy wolno stojące przeznaczone dla kilku rodzin, co odróżniało osiedle od innych dzielnic willowych. – Mieszkania były projektowane tak, by wpadało do nich dużo słońca. Przed budynkami urządzone zostały niewielkie ogrody z kwiatami i roślinami zielonymi, z tyłu zaś ogrody warzywno-owocowe – wyjaśniła cytowana przez Onet dr Maria Zwierz z Muzeum Architektury we Wrocławiu. Problemem był jednak brak łazienek w budynkach, które zaczęto dobudowywać, dopiero kiedy zakończyła się II wojna światowa.

Sępolno ma przejść modernizację. Eksperci pilnują jednak, by zachowało swój charakter

Osiedle zostało przemyślane w każdym aspekcie. Dwie główne ulice zbiegają się w centralnym punkcie i otoczone są zwartą zabudową. Mniejsze uliczki odchodzą od dwóch głównych i prowadzą wzdłuż domów. Ścieżki piesze zostały zaprojektowane tak, by przechodziły przez tyły ogródków i tworzyły miejsca do spacerów wśród zieleni.

Nie przegap: Magia świąt w blasku lampek i… cieniu drożyzny. Poznaniacy o jarmarku: Lepiej iść do restauracji.

Władze Wrocławia chcą zmodernizować osiedle w sposób, aby zachowało wyjątkowy charakter. Z tego powodu powstał “Projekt Sępolno”, w którym architekci i urbaniści z Politechniki Wrocławskiej wskazali wytyczne dotyczące rozwoju tego miejsca. Chodzi między innymi o stawianie dobudówek i garaży, które wpisywałyby się krajobraz, dodanie lukarn, by doświetlić strychy, a także określono gatunki roślin, jakie najlepiej wpisywałyby się w stylistykę Sępolna. Jeśli masz ochotę, to zagłosuj w naszej sondzie, która znajduje się poniżej.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykuł“Рішення за Україною” – Держдеп про переговори з РФ
Następny artykułЧого уникати у день Варлаама, щоб не впустити у дім біду: заборони та прикмети