Liczący ponad 2,6 tys. lat wrak fenickiego statku, który nazwano Mazarron II, okazał się unikatem – “to jeden z najważniejszych na świecie starożytnych statków znalezionych w całości”, zaznacza szefowa resortu kultury Murcji. Ze względu na jego wyjątkowość, zdecydowano o wydobyciu wraku.
W głębi morza w pobliżu miasta Mazarron w Hiszpanii od niemal 3 tys. lat spoczywał wrak fenickiego statku, który nazwano Mazarron II. Jest to wrak uznawany za najbardziej kompletny starożytny statek znaleziony na Morzu Śródziemnym i jeden z najważniejszych na świecie starożytnych statków znalezionych w całości, zaznacza PAP.
Obiekt kilkukrotnie badano – naukowcy wracali na stanowisko, by odsłonić wrak oraz zabezpieczyć ładunek. Niedawno ponownie wrócili do wyjątkowego statku. By chronić jego unikalność, wrak musiał bowiem zostać wydobyty na powierzchnię i przekazany do konserwacji – inaczej uległby zniszczeniu m.in. w związku z silnym wpływem prądów morskich.
Wrak fenickiego statku handlowego Mazarron II datowany jest na lata 610-580 p.n.e. Niezwykle dobrze zachowany obiekt ma długość 8,15 m i szerokość 2,25 m. Kiedy zatonął, był załadowany sztabkami ołowiu. Archeolodzy określają go mianem “unikatowego reliktu starożytnej inżynierii morskiej” i od lat prowadzili działania w kierunku zabezpieczenia obiektu – tylko w czerwcu 2023 r. nurkowie spędzili pod wodą niemal 600 godzin, aby dokładnie udokumentować stan wraku.
– To jeden z najważniejszych na świecie starożytnych statków znalezionych w całości – przyznała Carmen Maria Conesa, szefowa resortu kultury Murcji, podaje PAP.
Dzięki szeroko zakrojonym badaniom, dokładnemu udokumentowaniu stanu statku oraz sporządzeniu jego schematu, badaczom już w 2023 roku udało się pozyskać zgody na to, aby go wydobyć w celu konserwacji.
Próby ocalenia wyjątkowego zabytku powiodły się – w tym roku udało się doprowadzić do końca plan wydobycia Mazarron II spod wody – tkwił on na głębokości ok. 3 metrów. Jak zaznacza PAP, proces wydobywania statku trwał 40 dni. Całą operację wydobycia Mazarron II prowadził zespół ekspertów, którzy specjalizują się w zakresie podwodnych stanowisk archeologicznych. Projekt został sfinansowany przez regionalne … czytaj dalej
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS