A A+ A++

Polskie kopalnie w ub. roku wydobyły ok. 2,2 mln ton węgla kamiennego mniej niż rok wcześniej, a sprzedaż krajowego surowca była mniejsza rok do roku o ok. 6 mln ton – wynika z najnowszych danych Agencji Rozwoju Przemysłu. Wydobycie spadło rok do roku o 4 proc., a sprzedaż o przeszło 10 proc.

Wydobycie i sprzedaż węgla spadły. ARP podsumowała 2022 rok
fot. Evgeniy Isaychev / / Shutterstock

W czwartek katowicki oddział ARP, monitorujący rynek węgla i sytuację w krajowym górnictwie, opublikował dane dotyczące wielkości wydobycia i sprzedaży węgla w grudniu ub. roku. Tym samym podsumowano cały 2022 rok, zakończony spadkiem wydobycia i sprzedaży tego paliwa.

Jak wynika z dokonanego przez PAP podsumowania miesięcznych danych ARP, w ciągu 12 miesięcy ub. roku wielkość krajowego wydobycia węgla kamiennego wyniosła ok. 52,8 mln ton wobec ok. 55 mln ton w ciągu 12 miesięcy 2021 r., a sprzedaż przekroczyła 52,4 mln ton wobec ok. 58,4 mln ton przed rokiem.

W samym grudniu ub. roku kopalnie wydobyły ok. 4,4 mln ton węgla (wobec ok. 4,8 mln ton w grudniu 2021 r.), a wielkość sprzedaży wyniosła ok. 4 mln ton (wobec 5,1 mln ton w grudniu 2021 r.).

Mniejsza od wielkości produkcji sprzedaż poskutkowała wzrostem ilości surowca na przykopalnianych zwałach – w końcu grudnia leżało tam ok. 2,2 mln ton węgla (wobec 1,8 mln ton w końcu listopada ub. roku)- podobnie jak rok wcześniej.

Rekordowy w zeszłym roku poziom miesięcznej produkcji, rzędu 5,5 mln ton, polskie kopalnie zanotowały w marcu, kiedy wydobycie węgla było najwyższe od 3,5 roku.

Miesięczne statystyki ARP dostępne w prowadzonym przez Agencję portalu Polski Rynek Węgla obejmują okres od początku 2007 roku. W tym okresie najniższe wydobycie było w maju 2020 r., gdy kopalnie ograniczyły produkcję w związku z pandemią. Wyprodukowano wówczas blisko 3,2 mln ton węgla, a sprzedano ponad 3,4 mln ton. W normalnych warunkach rekordowy pod względem niskiego poziomu wydobycia i sprzedaży był ubiegłoroczny wrzesień, kiedy kopalnie wydobyły 3,8 mln ton węgla, a sprzedały 3,7 mln ton.

Na koniec grudnia ub. roku – jak podała w czwartek ARP – kopalnie zatrudniały 75,5 tys. osób, podobnie jak miesiąc wcześniej; w ciągu całego 2022 roku zatrudnienie w branży zmniejszyło się o ok. 2 tys. osób. Pracownicy odeszli na emerytury lub skorzystali z ustawowych osłon socjalnych. Jednak w ostatnim kwartale minionego roku więcej osób przyjęto do pracy w górnictwie niż z niej odeszło.

mab/ pad/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNiemiecka opozycja: Nasze Leopardy dotrą na Ukrainę za późno
Następny artykułLXII Sesja Rady Miejskiej w Hrubieszowie