A A+ A++

W Pałacu na Wyspie w warszawskich Łazienkach Królewskich odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród w 14. plebiscycie Wydarzenie Historyczne Roku 2020.

– Wydarzenie Historyczne Roku to taki konkurs, który jest świętem tych wszystkich ludzi, którzy pracują nad tym, żeby ta przeszłość była jakoś z nami obecna dzisiaj, żeby nie była tylko czymś antykwarycznym, czymś, o czym czytamy w podręcznikach, ale żebyśmy czerpali żywą inspirację do dzisiejszego działania. My nagradzamy w tym konkursie tych, którzy taką pracę wykonują – powiedział Robert Kostro, dyrektor Muzeum Historii Polski.

– Pewnym odkryciem, myślę, po tych czternastu latach konkursu – najważniejszym, jak sądzę – jest przekonanie, że sama ta idea przynosi spektakularne owoce i pokazuje pewną istotną prawdę. Mianowicie, wraz z rozwojem Polski współczesnej, wraz z modernizacją nie tylko, że nie zapominamy o historii, jak kiedyś uważano, ale wręcz przeciwnie. Właśnie modernizacja pozwala nam odkrywać historię, pozwala zobaczyć korzenie tego, co dzieje się współcześnie, nadać sens temu, co robimy współcześnie – zaznaczył prof. Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie, przewodniczący komisji konkursowej WHR.

Zwycięski projekt w kategorii Wydarzenie to Obchody Roku Jana Kowalewskiego zorganizowane przez Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi i Urząd Miasta Łodzi. Ustanowiony przez Senat RP Rok Jana Kowalewskiego stał się impulsem do zrealizowania w rodzinnym mieście wybitnego kryptologa wielu wydarzeń: powstały filmy edukacyjne, słuchowisko „Zagadka Jana K.”, wystawa „Szyfry wojny. Jan Kowalewski – nieznany bohater 1920 roku”, otwarto Pokój Zagadek. Zwieńczeniem obchodów było odsłonięcie muralu poświęconego człowiekowi, który wsławił się złamaniem sowieckich szyfrów.

Pierwsze miejsce w kategorii Wystawa zajęły „Łódzkie mikrohistorie. Ludzkie mikrohistorie”; tę wystawę stałą w Łódzkim Parku Kultury Miejskiej zrealizowało Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi. Ekspozycja ulokowana w pięciu zabytkowych drewnianych domach opowiada historię wielokulturowej Łodzi z perspektywy codziennego życia jej mieszkańców. Obok rekonstrukcji wnętrz mieszkalnych i zakładów rzemieślniczych, w każdym z domów znajdują się pokoje kontekstu, które osadzają mikrohistorię i jej bohaterów w realiach epoki.

Miano zwycięskiego projektu w kategorii Edukacja otrzymał portal Polska Biblioteka Muzyczna przygotowany przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne. Serwis udostępnia zdigitalizowane materiały nutowe utworów solowych, kameralnych i orkiestrowych, dzieła od średniowiecza po współczesność reprezentujące różne style i gatunki oraz materiały ikonograficzne pochodzące z XIX i pierwszej połowy XX wieku. Na portalu www.polskabibliotekamuzyczna.pl zamieszczonych jest blisko 10 tys. obiektów cyfrowych.

Muzeum Historii Polski zdecydowało przyznać własną Nagrodę Specjalną projektowi „Na tropie tajemnicy – ożywianie archiwalnych pocztówek”, który został zg … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułKard. Müller:Atak instytucji europejskich na Polskę to farsa
Następny artykułNowe ciało ds. epidemii w Komisji Europejskiej