A A+ A++

Winda czy schody? Fast food czy zdrowa przekąska? Badanie krwi czy bagatelizowanie objawów? Każdego dnia podejmujemy dziesiątki decyzji, które mają wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Codzienna aktywność, Okresowe badania profilaktyczne i Świadome odżywianie – to proste C.O.Ś. może i powinien zrobić każdy. Do takich działań będziemy zachęcać już 14 października 2023 r. podczas Gali Mieszanych Sztuk Walki FEN 51 w Lubinie. W specjalnej strefie edukacyjnej na wszystkich chętnych będą czekać specjaliści nauk o zdrowiu, dietetycy, fizjoterapeuci i trenerzy.

Małe kroki, wielkie efekty

Na co dzień nie potrzeba wiele wysiłku, aby zwiększyć swoje szanse na długie i zdrowe życie. Kampania „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” ma uświadamiać, że drobne zmiany mogą być kluczem do uniknięcia chorób nowotworowych oraz długiego życia. To jeden z elementów długofalowych działań Ministerstwa Zdrowia pod hasłem „Planuję długie życie”, które są częścią Narodowej Strategii Onkologicznej. W ramach prowadzonej kampanii społecznej realizowane są działania informacyjne oraz edukacyjne, których celem jest promocja zdrowia i poprawa świadomości społecznej w zakresie czynników ryzyka oraz profilaktyki chorób nowotworowych, a także zwiększenie zgłaszalności na regularne badania.

Hasło kampanii opiera się na wezwaniu do działania – „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”. C.O.Ś. jest skrótem, który zawiera w sobie trzy dziedziny życia, w których powinniśmy wprowadzić zmiany:

  • C – codzienną aktywność,
  • O – okresowe badania profilaktyczne,
  • Ś – świadome odżywianie.

Działania edukacyjne prowadzone w ramach kampanii „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” mają dawać motywację do zmiany – wyboru spaceru zamiast jazdy samochodem, zrobienia notatki w kalendarzu o konieczności wykonania badań czy ograniczeniu cukru w diecie.

Kampania – najważniejsze działania

  1. Edukacja bezpośrednia – lokalne spotkania-warsztaty

Podstawową formą edukacji bezpośredniej jest realizowany w całej Polsce cykl 140 lokalnych spotkań warsztatowych, prowadzonych przez edukatorki i edukatorów z doświadczeniem choroby nowotworowej, wywodzących się z Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych. Opisane w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem czynniki ryzyka chorób nowotworowych związanych ze stylem życia, to między innymi: nieprawidłowa masa ciała, nieracjonalny sposób żywienia, niska aktywność fizyczna, dym tytoniowy, alkohol i intensywne opalanie. Podczas serii spotkań doświadczeni edukatorzy wskazują, jak zmieniając niektóre nawyki, można zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory. W województwie dolnośląskim spotkania warsztatowe prowadzone są przez działaczki i działaczy Stowarzyszenia Amazonek i Osób z Chorobami Onkologicznymi.

  1. Otwarte wydarzenia edukacyjne

Drugą formą edukowania i promowania zdrowego stylu życia są otwarte imprezy kierowane do kobiet w wieku 25-69 lat oraz mężczyzn w wieku 25-65 lat, organizowane na terenie 12 województw i skupione na bezpośrednim angażowaniu uczestników. W wybranych centrach handlowych oraz podczas imprez sportowych powstają specjalne trójkolorowe strefy, prowadzone przez edukatorów i animatorów, których zadaniem jest zwrócenie uwagi na ważne dla zdrowia obszary takie jak: aktywność fizyczna, zdrowa dieta, regularne badanie czy unikanie cukru i używek. Obecny na miejscu dietetyk przedstawia uczestnikom wydarzeń zalety zdrowego odżywiania, przede wszystkim w kontekście ochrony przed nowotworami, a trener personalny proponuje proste zestawy ćwiczeń.

Dotychczas trójkolorowa strefa „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia” pojawiła się w pięciu województwach: wielkopolskim, opolskim, mazowieckim, małopolskim i lubuskim. Specjaliści i trenerzy promowali zdrowy styl życia m.in. w Poznaniu, Opolu, Pruszkowie Warszawie, Krakowie oraz w Gorzowie Wielkopolskim. Nasze trójkolorowe strefy gościły na takich imprezach jak Enea Ironman 70.3 czy Mistrzostwa Polski Elity w Kolarstwie Torowym. Planowanych jest kolejnych 18 wydarzeń.

Najbliższe odbędzie się 14 października podczas Gali Mieszanych Sztuk Walki FEN 51 w Lubinie (Hala Widowiskowo-Sportowa, ul. Odrodzenia 28B) w godzinach 18.00-22.00.

Osoby odwiedzające strefę będą miały możliwość pomiaru ciśnienia, wagi i składu masy ciała, a także nauki samobadania przy użyciu specjalnych fantomów. Zainteresowani otrzymują też informacje dotyczące placówek, w których można wykonać bezpłatne badania profilaktyczne.

  1. Drużyna „Zrób C.O.Ś. dla zdrowia”

Kolejnym działaniem jest zaproszenie do współpracy „Drużyny ambasadorów kampanii”. W jej skład weszli sportowcy, którzy niedawno zakończyli karierę, ale wcześniej w swoich dziedzinach osiągnęli mistrzowski poziom. Dzięki wypracowanym podczas treningów zdrowym nawykom, nadal zachowują świetną kondycję i mogą stanowić wzór do naśladowania.

W drużynie promującej zdrowe życie znaleźli się:

  • Monika Pyrek – lekkoatletka, trzykrotna medalistka mistrzostw świata w skoku o tyczce, olimpijka z Sydney, Aten, Pekinu i Londynu oraz wicemistrzyni Europy,

  • Anna Rogowska – lekkoatletka, tyczkarka, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich, mistrzyni świata oraz halowa mistrzyni Europy,

  • Bartosz Bosacki – piłkarz, były obrońca reprezentacji Polski w piłce nożnej, zdobywca dwóch bramek na Mundialu w 2006 r.,

  • Marek Plawgo – lekkoatleta, biegacz, płotkarz, zdobywca medali indywidualnych i sztafetowych w Lekkoatletycznych Mistrzostwach Europy i Świata.

Ambasadorzy kampanii wystąpią w cyklu krótkich filmów, w których pokażą jak w codziennym życiu dbają o swoje zdrowie, zbilansowane posiłki i regularne badania.

Wszelkie materiały informacyjno-edukacyjne można znaleźć na stronie internetowej www.planujedlugiezycie.pl.

Projekt jest realizowany przez Społeczną Fundację „Ludzie dla Ludzi” przy wsparciu Federacji Stowarzyszeń „Amazonki” oraz Polskiej Koalicji Pacjentów Onkologicznych, w ramach kampanii społecznej ”Planuję długie życie” oraz Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030 finansowanej ze środków Ministra Zdrowia.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułNauczyciele otrzymali odznaczenia w Akademii Piotrkowskiej
Następny artykułElżbieta Zapendowska krytykuje Sanah. “Nie jestem zachwycona”