A A+ A++

Wydano zezwolenie na budowę inteligentnego zespołu hybrydowego Agro-Hydro-Energy

09.11.2020r. 05:10

Decyzja Starosty Oławskiego jest efektem działań Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu (UPWr) przy współpracy z Energetycznym Klastrem Oławskim w ramach programu “Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” zarządzanego przez spółkę Dolnośląska Zielona Dolina.

Obecnie UPWr. przygotowuje wniosek do NFOŚiGW na sfinansowanie budowy pilotażowej instalacji AHE (Agro-Hydro-Energy) na gruntach UPWr. Celem projektu jest pokazanie skali korzyści dla ochrony środowiska, klimatu i transformacji rolnictwa do gospodarki 4.0 z połączenia polskiej technologii AHE z dorobkiem UPWr w najnowszych technologiach upraw rolnych oraz gospodarki żywnościowej. Instalacja AHE poprzez pracę w systemie tzw. Czwórnika Energetycznego będzie produkowała energię elektryczną, która jako stabilne źródło energii z OZE będzie zasilać sieć elektroenergetyczną.

Program “Zielona Dolina Żywności i Zdrowia” został w 2017 r. przyjęty przez Urząd Marszałkowski jako element strategii województwa dolnośląskiego do 2030 r., a w 2019 r. wpisany do rządowej średniookresowej “Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”.

Opracowana technologia wykorzystania w produkcji żywności systemu AHE z uwzględnieniem wymogów zrównoważonej gospodarki i wykorzystaniem technologii Smart Farmingu (innowacyjne i inteligentne rolnictwo AGRO 4.0) obejmuje, m.in.:
1. Korzystne oddziaływanię na środowisko (lokalna retencja wody, minimalizacja użycia środków chemicznych) oraz wpływ na ochronę klimatu (eliminacja sprzętu spalinowego do produkcji rolnej, produkcja znaczącej ilości energii z OZE);
2. Zasilanie sieci elektroenergetycznej dzięki pracy w systemie Czwórnika Energetycznego, poprzez wykorzystanie instalacji AHE w połączeniu z magazynami energii.

Schemat systemu Czwórnik Energetyczny

Zrównoważone systemy w rolnictwie opierają się na wykorzystaniu źródeł odnawialnych, takich jak: biologiczne, geotermalne, hydroelektryczne, słoneczne lub wiatrowe.

Zarządzanie zużyciem energii w rolnictwie, wykorzystujące paliwa kopalne do wielu zastosowań, jest ogólnoświatowym problemem ze względu na niekorzystne skutki wywołane emisjami CO2.
Innowacyjne rolnictwo oprócz produkcji rolnej może stać się wytwórcą energii elektrycznej z OZE.

AHE jest polskim, opatentowanym systemem zintegrowanej i inteligentnej produkcji rolniczej powiązanym z oszczędną gospodarką wodną i produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych jako wartości dodanej. Jest modułową konstrukcją pozwalającą na prowadzenie upraw rolnych z jednoczesną możliwością produkcji energii.

Konstrukcja AHE umożliwia prowadzenie upraw, nad którymi, na wysokości ok. 6 m ułożone są ogniwa PV.
Wytwarzanie energii elektrycznej nad uprawami rolniczymi pozwala na jej wykorzystanie do realizacji zabiegów agrotechnicznych dostosowanych do danego rodzaju roślin.

Wdrożenie pilotażowej instalacji AHE stworzy nowe możliwości na prowadzenie rozległych badań naukowych, pozwalających na szeroką współpracę z krajowymi i zagranicznymi jednostkami badawczymi. Przewidziane badania obejmują, m.in. wpływ oddziaływań na środowisko w obszarze AHE z uwzględnieniem niskonapięciowych pól elektromagnetycznych.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułRzeczy, których nie widuje się na co dzień CXVIII – Ostrze gilotyny, którym ścięto królową Francji
Następny artykułW Wielkiej Brytanii powstanie magazyn energii wykorzystujący ciekłe powietrze