A A+ A++

Nastał czas, kiedy rodzą się sarenki i jelonki. Człowiekowi mogą wydać się nieporadne i zagubione, często opuszczone przez matkę. W odruchu serca wiele osób zabiera je z ich naturalnego środowiska, często niesłusznie. – Bo większość ludzi nie wie, jak ich matka wychowuje swoje młode – mówił Sławomir Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji “Mysikrólik” – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom.

Na horyzoncie widać poprawę pogody. Coraz ładniejsza aura sprzyja spacerom po lesie. Właśnie teraz, w okresie majowo-czerwcowym, na świat przychodzą małe sarenki i jelonki. Specjaliści apelują, aby w momencie, gdy znajdziemy takiego malucha, nie zabierać go pochopnie z miejsca, w którym jest, bo w większości przypadków to normalne, że taki zwierzak jest sam. 

Czy wolno zabierać młode zwierzęta?Lasy Państwowe

“Większość ludzi nie wie, jak ich matka wychowuje swoje młode”

Sławomir Łyczko z Ośrodka Rehabilitacji “Mysikrólik” – Na Pomoc Dzikim Zwierzętom mówił, że najwięcej zgłoszeń dotyczących znalezienia samotnej sarenki otrzymują właśnie w okresie maja-czerwca.

– Bo większość ludzi nie wie, jak ich matka wychowuje swoje młode. Nie wie, że nie będzie jej przez cały dzień praktycznie przy nim, że podchodzi tylko wcześnie rano i późno wieczorem – mówił Łyczko. – Także mówimy: zanim zabierzesz zwierzę, zadzwoń [do ekspertów – red.] – tłumaczył.

Czy wolno zabierać młode zwierzęta?Lasy Państwowe

Nie dotykajmy zwierząt

Gdy na leśnej ścieżce natrafimy na młode, pozornie nieporadne, ale dzikie zwierzę, nie można go głaskać. Młode rodzi się bezwonne. Człowiek dotykając go, przekazuje swój zapach. W tym momencie zwierzę staje się widoczne także dla drapieżników i może stać się łatwą zdobyczą.

Problem zabierania zwierząt jest szczególnie widoczny wśród ptaków. Pisklęta znalezione na przykład w parku czy na miejskim chodniku to podloty. Dopiero opuściły gniazdo i uczą się latać oraz zdobywać pożywienie. Zazwyczaj nad młodym z daleka czuwają rodzice.

Jeśli znajdziemy w lesie młode zwierzę, należy zadzwonić do Straży Miejskiej na numer 986, do Ośrodka Rehabilitacji Zwierząt – nr 22 756 34 75 lub do strażników ds. łowiectwa – nr 600 020 746 lub 600 020 747.

Czy wolno zabierać młode zwierzęta?Lasy Państwowe

TVN24, tvnmeteo.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN24

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułGiro d'Italia 2022: etap 21 – przekroje/mapki
Następny artykułPotrącenie 14-latka na ul. Słowackiego w Radomiu