A A+ A++

Jak zapewniono w komunikacie Roskosmosu, wyciek nie stanowi zagrożenia dla trzyosobowej rosyjsko-amerykańskiej załogi ISS, choć jest uciążliwy ze względu na trawienie rezerw. Wskazano, że ubytek ciśnienia powietrza na ISS postępuje w tempie 1 mm na 8 godzin.

Aby skutecznie zlokalizować przyczynę i miejsce następowania ubytku, między 25 a 28 września uczestnicy 63. ekspedycji w składzie Anatolij Iwaniszyn, Iwan Wagner i astronauta NASA Chris Cassidy pozostawali odizolowani od reszty pomieszczeń stacyjnych w zamkniętym module Zwiezda. Był to już drugi raz w ostatnich tygodniach, kiedy załoga ISS musiała w komplecie przenieść się do Zwiezdy, próbując wyśledzić wyciek. Niemal miesiąc wcześniej cała trójka spędziła tam podobnie długotrwały czas.

Sprawdzano w tym czasie parametry ciśnienia wszystkich segmentów w nadziei na wykrycie tego, który notuje stratę – nie przyniosło to jednak oczekiwanego wyniku. Wkrótce potem obsada ISS przeprowadziła dalsze oględziny z użyciem czujników ultradźwiękowych.

W ciągu kolejnych dwóch dni wykazano, że ulatnianie się powietrza następuje w przesmyku rosyjskiego modułu Zwiezda. Namiar określono póki co jako przybliżony, choć z każdym kolejnym krokiem ma być coraz dokładniejszy.

Szersze możliwości zbadania wycieku przypadły na spokojniejszy moment w działaniu stacji – gdy nie cumują przy niej dodatkowe statki załogowe i transportowe, które zresztą same mogą być brane pod uwagę jako przyczyna rozhermetyzowania ISS. Na stacji znajdują się tylko trzy osoby, co umożliwia im przebywanie w jednym module. Co więcej, od czasu odlotu pojazdu towarowego HTV (18 sierpnia) nie było żadnego statku kosmicznego odwiedzającego stację.

Wkrótce jednak to się zmieni. W najbliższym czasie na ISS zawita statek towarowy NG-14 Cygnus, który ma wystartować w czwartek 1 października z Wallops Island w Wirginii. Ta misja „wyznacza początek bardzo intensywnego miesiąca ruchu pojazdów na ISS” – powiedział Greg Dorth, kierownik biura programu ISS w NASA.

To wzmożenie obejmie również wystrzelenie nowego statku załogowego Sojuz, co zaplanowano na 14 października – na pokładzie znajdzie się wówczas kolejna zmiana międzynarodowej obsady ISS – z astronautką NASA Kate Rubins oraz kosmonautami Roskosmos: Siergiejem Ryżykowem i Siergiejem Kud-Swerczkowem. Po tym nastąpi odprawienie Sojuza znajdującego się obecnie na stacji (21 października), z powracającymi na Ziemię Cassidym, Iwaniszynem i Wagnerem.

Miesiąc zamknie natomiast długo oczekiwana pierwsza misja użytkowa kapsuły SpaceX Crew Dragon. Ten lot zaplanowano na 31 października. Załogę stanowić będzie “czwórka” astronautów: Michael Hopkins, Victor Glover i Shannon Walker (wszyscy oddelegowani przez NASA) oraz przedstawiciel japońskiej JAXA, Soichi Noguchi. W efekcie tego lotu załoga stacji zwiększy się do siedmiu osób.

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułOlga Bołądź pokazała partnera i synka. Rzadki widok
Następny artykułZUS i PFRON razem szkolą