W dniach 6-10 maja, gdy maturzyści mierzyli się z egzaminem dojrzałości, ich młodsi koledzy, kontynuując tradycję roku ubiegłego – wyjechali na „zieloną szkołę” w Bieszczady.
W wycieczce udział wzięli uczniowie klasy 1D o profilu biologiczno-chemicznym oraz kilka osób z klasy 1 A i 1C wraz z opiekunkami p. Anną Średnicką, p. Anną Gryka i p. Beatą Rakoczy .
Warto nadmienić, że jeszcze przed wyjazdem uczniowie klasy ID zaangażowali się w zdobywanie wiedzy o celu wycieczki, przygotowując i przedstawiając na forum klasy kilka prezentacji o Bieszczadach.
Już pierwszego dnia – po podróży i dotarciu do Polańczyka, uczniowie mieli zorganizowane ognisko z wieczorem legend, podczas którego przewodnik górski barwnie opowiadał o ludziach i zwierzętach Bieszczadów.
Kolejnego dnia uczestnicy wycieczki zwiedzili zaporę w Solinie, która jest najwyższą w Polsce zaporą wodną i jednocześnie największą elektrownią szczytowo-pompową. Spiętrzenie wód dwóch rzek: Sanu i Solinki skutkowało utworzeniem wielce urokliwego sztucznego jeziora. Niezwykłą panoramę zalewu Solińskiego i otaczających go zielonych wzgórz podziwialiśmy podczas przejazdu nowoczesną kolejką gondolową, której trasa prowadzi z solińskiego deptaku na górę Jawor.
Po południu uczniowie uczestniczyli w grze terenowej „Challange Bieszczady”. Podczas tego wyzwania, podzieleni na dwie grupy i zaopatrzeni w krótkofalówki, wyruszyli wytyczonym na mapie szlakiem do opuszczonej łemkowskiej wioski – Bereźnicy Niżnej. Trasa prowadziła przez las, uczniowie przeprawiali się również przez górskie potoki i błotniste szlaki. Po kilku godzinach wszyscy szczęśliwie dotarli do celu, a po powrocie – mogli zrelaksować się w hotelowym basenie.
Kolejny dzień i przepiękna słoneczna pogoda sprzyjała całodziennej wyprawie w góry. Najpierw odwiedziliśmy klasztor Sióstr Nazaretanek w Komańczy, znany jako jedno z miejsc internowania Prymasa Polski Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Mieliliśmy tam okazję wysłuchać interesującego wykładu na temat pobytu Kardynała w klasztorze oraz zwiedzić kaplicę i Izbę Pamięci, w której zgromadzono wiele pamiątek związanych z jego obecnością w tym miejscu.
Następnie dotarliśmy na Połoninę Wetlińską, skąd wiódł górski szlak do najwyżej położonego w Bieszczadach, najbardziej znanego w tej okolicy schroniska – Chatki Puchatka. Powracając z gór autokarem przemierzaliśmy Małą Pętlę Bieszczadzką ze wspaniałymi punktami widokowymi oraz słuchaliśmy przewodnika, który w barwny sposób zaznajamiał nas z historią Bieszczadów.
Przedostatni dzień wycieczki przeznaczyliśmy na relaks, pływając jachtami po jeziorze Solińskim, zgłębiając tajniki żeglarstwa, słuchając opowieści o historii powstania zalewu. Natomiast wieczorem uczniowie bawili się na zorganizowanej specjalnie dla nich dyskotece Fluo Party, która była kolejną doskonałą okazją do integracji grupy.
Podczas podróży powrotnej uczniowie rozwiązywali przygotowany dla nich test wiedzy o Bieszczadach: jej mieszkańcach, środowisku przyrodniczym, florze i faunie, bogactwach naturalnych, znanych miejscach itp. Wysokie wyniki testu wykazały bardzo duże zaangażowanie i wiedzę uczniów. W przeprowadzonej następnie ankiecie uczniowie przyznawali, że będą polecać rodzinie i znajomym taki wyjazd, i że sami chcieliby jeszcze powrócić w Bieszczady.
Wycieczka, tak jak poprzednia, została zorganizowana przez biuro podróży „Królowa pokoju” Roberta Bitnera z Legionowa.
B.R.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS