A A+ A++

Obecnie wyciągi narciarskie są zamknięte we wszystkich krajach alpejskich z wyjątkiem Szwajcarii. W państwach regionu trwa dyskusja nad ich uruchomieniem w okresie świąteczno-noworocznym. Przywódcy Francji, Niemiec i Włoch już zapowiedzieli, że ośrodki narciarskie w tych państwach zaczną działać najwcześniej w styczniu.

Wyciągi narciarskie w Austrii

W środę (2 XII) władze Austrii ogłosiły, że wyciągi narciarskie w tym kraju zostaną otwarte 24 grudnia. Korzystając z nich będzie trzeba się dostosować do szeregu obostrzeń sanitarnych. Liczbę dostępnych miejsc w wagonikach wyciągów gondolowych ograniczono o połowę, zarówno w nich, jak i w kolejkach do wyciągów będzie trzeba zakrywać usta i nos, oraz zachowywać wyznaczoną odległość od innych narciarzy.

Co najmniej do 7 stycznia w Austrii zamknięte będą jednak restauracje, bary i hotele. Oznacza to, że stoki będą dostępne praktycznie tylko dla mieszkańców tego kraju lub osób, które wybiorą się tam na jednodniową wycieczkę. Dodatkowo władze Austrii wprowadzą bardziej rygorystyczne zasady kwarantanny dla osób przybywających z zagranicy. Do 10 stycznia na 10-dniową kwarantannę będą kierowani przyjeżdżający z krajów, w których dwutygodniowa liczba infekcji przekracza 100 w przeliczeniu na 100 tys. mieszkańców. W grupie tej znajdują się obecnie praktycznie wszystkie państwa europejskie, w tym Polska.

Wyciągi narciarskie we Francji

Prezydent Francji Emmanuel Macron zapowiedział, że władze tego kraju wprowadzą środki mające zniechęcić narciarzy do udawania się w okresie świątecznym do innych krajów. Przywódca Francji w praktyce kierował te słowa do rodaków myślących o świątecznym urlopie w Szwajcarii. Premier Jean Castex potwierdził, że wyjeżdżających na narty za granicę czekać będzie po powrocie do Francji tygodniowa kwarantanna. Już wcześniej zapowiedziano, że wyciągi narciarskie będą we Francji nieczynne co najmniej do stycznia. Na Święta zostaną otwarte zimowe kurorty, zatrzymujący się w nich nie będą jednak mogli jeździć na nartach z powodu zamkniętej infrastruktury.

Macron ponownie zaznaczył, że decyzja o otwarciu stacji narciarskich powinna być skoordynowana z innymi państwami europejskimi. Takie stanowisko od dawna wyraża również kanclerz Niemiec Angela Merkel, według której ośrodki narciarskie powinny zostać zamknięte co najmniej do 10 stycznia. W podobnym tonie wypowiadał się premier Bawarii Markus Soeder, który równocześnie krytykował władze Austrii za dążenie do otwierania stoków i przypominał rodakom, że wyjazd do tego kraju wiąże się z koniecznością odbycia kwarantanny po powrocie do Niemiec.

Tak władze Francji chcą powstrzymać ludzi przed wyjazdami na narty. Zdumiewająca propozycja Macrona
Tak władze Francji chcą powstrzymać ludzi przed wyjazdami na narty. Zdumiewająca propozycja Macrona

Zobacz również

Ośrodki narciarskie we Włoszech

Ośrodki narciarskie we Włoszech będą zamknięte co najmniej do 6 stycznia – ogłosił premier tego kraju Giuseppe Conte. Także on podkreślał już wcześniej, że w obecnej sytuacji epidemicznej wyciągi w całej Europie powinny pozostać zamknięte, ponieważ ich otwarcie grozi nową falą zakażeń.

Ośrodki narciarskie w Szwajcarii

Już teraz działają stacje narciarskie w Szwajcarii. Minister zdrowia Alain Berset przedstawił plan nowych środków bezpieczeństwa w kurortach narciarskich. To m.in. ograniczenie liczby gości w hotelach, a także narciarzy na wyciągach, obowiązek noszenia maseczek i przestrzegania odległości od innych osób, a także nakaz zamykania restauracji po godz. 15. Władze Szwajcarii starają się w ten sposób zmniejszyć presję ze strony Francji, Niemiec i Włoch na zamknięcie ośrodków narciarskich w tym kraju, a także uniknąć, już częściowo zapowiedzianej, obowiązkowej kwarantanny, która czekałaby zagranicznych narciarzy po powrocie do rodzinnych państw.

Ośrodki narciarskie w Hiszpanii

Największe kurorty narciarskie w hiszpańskiej Katalonii są gotowe przyjąć pierwszych turystów jeszcze przed Bożym Narodzeniem, ale ich ponowne uruchomienie zależy od złagodzenia ogólnych restrykcji nałożonych przez władze regionalne – relacjonuje agencja Reutera.

Nie wiadomo jeszcze na razie jak tej zimy będą funkcjonowały ośrodki narciarskie w Czechach, Słowenii i na Słowac … czytaj dalej

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułIch marzenia to ciepłe buty i kaszka. Ruszyła pomoc
Następny artykułStrajk Kobiet rusza z telewizją strajkową. Wku***ona.TV – do zobaczenia online