Jeśli wiecie, że w swoim lokalu zamierzacie użyć okapu, warto przemyśleć tę decyzję na etapie projektu. Zakup tego typu urządzenia jest bardzo prosty, jednak trzeba pamiętać o tym, że okap gastronomiczny musi spełnić kilka ważnych standardów.
Stainless Steel i nie tylko
Absolutnie kluczową kwestią jest wykonanie tego sprzętu ze stali nierdzewnej, którą często w slangu sprzedawców określa się mianem „nierdzewki”. Mało który początkujący przedsiębiorca wie, z czego to wynika. Chodzi o normy, które dotyczą tworzyw, jakie mogą mieć kontakt lub pośredni kontakt z żywnością. A jest to stal nierdzewna. W przeciwieństwie do okapów przemysłowych, które w kilku wąskich gałęziach rynku bywają wyprodukowane z innych materiałów.
Duże znaczenie odgrywa też wielkość strumienia powietrza. Szczegółowe dane zależą od wielu parametrów i różnią się między sobą w odniesieniu do stref. W kuchni, czyli tam, gdzie powstają ciepłe posiłki, pomiar powinien być sporządzony dwa razy: w zimie i latem. W obu wariantach temperatura nie może być może być niższa niż +20 stopni Celsjusza.
Sporo ciekawej wiedzy o okapach kuchennych możecie też wyciągnąć z tekstu https://www.agdmaniak.pl/65968/przeglad-okapow-gastronomiczny-dla-restauracji/, do którego lektury już teraz serdecznie Was zachęcam. Wydaje mi się, że warto już teraz podkreślić, że pewne znaczenie może odegrać dla Was konieczność spełnienia norm: PN-83/B-03430 i PN-83/B-03430/A3.
Jeden lokal, różne standardy
Ustawodawca wyszedł z bardzo praktycznego założenia, iż część kuchenna powinna być obłożona zupełnie innymi przepisami niż część restauracyjna, gdzie swoje posiłki spożywają klienci. Ten zapis wymusza zapoznanie się z kilkoma rozporządzeniami, jednak ostatecznie działa na korzyść restauratorów.
Pamiętajcie o tym, że higieniczne powietrze wentylacyjne oblicza się na podstawie ilość osób, które w danej chwili przebywają w części dla gości. Wtenczas na jedną osobę musi przypadać 30 metrów kwadratowych czystego powietrza.
Kuchnia powinna mieścić się między 40 a 50% wilgotności względnej. Ilość wymian powietrza na godzinę musi mieścić się między 10 a 50, a w części restauracyjnej wystarczy już tylko 5-10 wymian na godzinę. Pokazuje to dość dobitnie, dlaczego okap to nie tylko opcja do rozważenia.
Taka rotacja powietrza w wielu miejscach byłaby niemożliwa do wypracowania, gdyby nie dobrej jakości wyciąg gastronomiczny. Mając na uwadze ciągłe zmiany przepisów dla restauratorów, warto śledzić je na bieżąco, bowiem czasem czy to polski rząd, czy prawodawstwo Unii Europejskiej generuje sporo zmian, o których warto wiedzieć. W trosce o swój biznes oraz o klienta.
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS