30 stycznia 2022 roku odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Na zjeździe dokonano podsumowania pięcioletniej kadencji oraz dokonano wyboru nowych władz w tym Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie.
Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania Hymnu Państwowego i Hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych. Następnie ukonstytuowały się władze V Zjazdu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP.
W kolejnym punkcie zjazdu odczytany został komunikat w sprawie odznaczeń. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uchwałą Nr 15/XIV/2022 z dnia 7 stycznia 2022 r. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego” odznaczyło druhów:
- Waldemara Jankowskiego
- Edwarda Lipińskiego
- Krzysztofa Kolińskiego
Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uchwałą Nr 15/XIV/2022 z dnia 7 stycznia 2022 r. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego” odznaczyło druhów:
- Grzegorza Giecko
- Mirosława Krzysztofa Pruszyńskiego
- Antoniego Szwarca
- Jerzego Krakówkę
- Barbarę Krajewską
- Adama Wysmułka
- Krzysztofa Konickiego
- ks. kan. dr. Grzegorza Śniadacha
Wręczenia odznaczeń dokonał Druh Marek Adam Komorowski Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Druh Andrzej Koc Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego.
Wręczono też pamiątkowe statuetki Druhowi Antoniemu Szwarcowi wieloletniemu Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Druhowi Markowi Adamowi Komorowskiemu.
W dalszej części głos zabrał Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie Marek Adam Komorowski, który podsumował działalność Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie w ciągu ostatnich pięciu lat:
„
Ostatni IV Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie odbył się w dniu 16 grudnia 2016 r. Podsumowano wtedy kadencje i wybrano nowe władze:
- Zarząd w składzie:
Marek Komorowski – prezes, Marek Bączyk, Robert Rosiak i Józef Dąbrowski – wiceprezesi, Krzysztof Koliński – sekretarz, Bogdan Pac – skarbnik, Paweł Kowalewski, Adam Łubnicki, Waldemar Jankowski i Daniel Gadomski – członkowie prezydium oraz Edward Lipiński, Kazimierz Święcki, Andrzej Misiewicz, Sławomir Skrzypkowski, Grzegorz Gosk i Grzegorz Giecko – członkowie zarządu.
- Komisję Rewizyjną w składzie:
Antoni Szwarc – przewodniczący, Piotr Wojtkowski – wiceprzewodniczący, Bastek Stanisław – sekretarz oraz Jacek Przychodzeń – członek.
W trakcie kadencji w dniu 26 czerwca 2018 r. zmarł wiceprezes Józef Dąbrowski.
Uczcijmy chwilą ciszy zmarłego wiceprezesa Józefa Dąbrowskiego oraz wszystkich strażaków którzy odeszli od nas w mijającej kadencji.
Innych zmian w składzie zarządu i komisji rewizyjnej nie było.
Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Zambrowie działa w granicach administracyjnych Powiatu Zambrowskiego w ramach którego funkcjonują 4 Oddziały Gminne a wśród nich
30 jednostek OSP, w tym typu „S” 27, w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym
8 jednostek i są to: OSP Szumowo, OSP Ostrożne, OSP Srebrny Borek, OSP Laskowiec, OSP Zbrzeźnica, OSP Wiśniewo, OSP Kołaki Kościelne oraz OSP Rutki.
Jednostki włączone do systemu KSRG wykazują dobry stopień przygotowania operacyjno-technicznego i są dobrze wyposażone. Posiadają umundurowanie koszarowe i specjalne, obuwie i rękawice specjalne, niepalne kominiarki, motopompy, po kilka sztuk prądownic „Turbo-Jet”, wystarczającą ilość węży tłocznych i ssawnych, motopompy pływające, agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe do drewna, piły do betonu i stali, zestawy do ratownictwa drogowego oraz zestawy PSP R1 do ratownictwa medycznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, czujniki bezruchu. Funkcjonuje system selektywnego alarmowania.
W tych wszystkich ochotniczych strażach pożarnych (wg danych za 2021 r.) zrzeszonych jest 938 członków zwyczajnych, w tym 99 kobiet, 87 członków honorowych i 98 członków wspierających, łącznie 1.123 członków.
Uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych jest 351 strażaków.
Ponadto w ramach jednostek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują: 5 kobiecych drużyn pożarniczych, 9 młodzieżowych drużyn pożarniczych (w tym 87 chłopców i 42 dziewcząt),
2 orkiestry strażackie oraz jeden zespół folklorystyczny „Laskowianki”, jak również koła Gospodyń Wiejskich.
W ramach działalności operacyjnej w mijającej kadencji tj. w latach 2017 – 2021 zanotowano 2.600 zdarzeń (spadek o 93 zdarzenia w porównaniu do poprzedniej kadencji) w tym
z udziałem OSP 1.508 (wzrost o 390 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 58%. Do zdarzeń jednostki OSP wyjeżdżały co 29 godz. (prawie o 9 godz. częściej w porównaniu do poprzedniej kadencji), co świadczy o ważnej roli jaką ochotnicze straże pełnią w całym systemie zabezpieczenia p.poż. i o ich profesjonalizacji. Potwierdza to przede wszystkim udział jednostek z KSRG w zdarzeniach w mijającej kadencji, które to jednostki wyjeżdżały 1467 razy (wzrost o 470 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 97,29% wszystkich wyjazdów OSP. Najwięcej bo ponad 300 razy wyjeżdżały jednostki z OSP Rutki i OSP Stary Laskowiec.
Jednostki z poza systemu KSRG wyjeżdżały 321 razy (spadek o 98 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 21,29% wszystkich wyjazdów OSP. Dynamika wyjazdów poszczególnych jednostek wygląda różnie, ale zwrócić uwagę trzeba, na udział w zdarzeniach OSP Stary Skarżyn (blisko 60 wyjazdów), OSP Krusze-Łubnice (ponad 40 wyjazdów) i OSP Długobórz Pierwszy (blisko 40 wyjazdów).
Podkreślić należy, że sytuacja wyposażenia jednostek w samochody generalnie się poprawiła dzięki dużemu zaangażowaniu Panów wójtów.
Jakimi samochodami dysponują ochotnicze straże pożarne przedstawiają poniższe tabele.
Działalność prewencyjna
Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie organizował finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej do 2019 r. W związku z pandemią covid-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 r. nie odbył się, a w 2021 r. odbył się online. W mijającej kadencji większych sukcesów w tym konkursie nie odnotowaliśmy.
Działalność szkoleniowa członków OSP
Łącznie w trakcie kadencji przeszkolono:
– na szkoleniu podstawowym 163 strażaków (spadek o 60);
– na kursie ratownictwa technicznego 12 strażaków (spadek o 59);
– na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy — strażaków (spadek o 83);
– na kursie kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP — strażaków (spadek o 50);
– na kursie dowódców 32 strażaków (spadek o 1);
– na szkoleniu doskonalącym dla KSRG z zakresu współdziałania z LPR – 13 strażaków.
Ogółem zanotowano spadek przeszkolonych strażaków co w dużej mierze spowodowane jest panującą epidemią. Nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze, że w przyszłości trzeba będzie wzmóc szkolenia w OSP, brak bowiem szkoleń może w pewnym okresie czasu okazać się bardzo niekorzystne w świetle zapewnienia szeroko pojmowanego bezpieczeństwa p.poż.
Zorganizowane zostało także w mijającej kadencji szkolenie członków zarządu oddziału powiatowego, prezesów OSP i działaczy Związku i tak:
– 11 października 2017 r. zorganizowano wyjazdowe szkolenie strażaków z terenu powiatu zambrowskiego związane z poprawą i popularyzacją bezpieczeństwa pożarowego w którym udział wzięli działacze Związku OSP RP, prezesi jednostek oraz osoby współpracujących
z strażami pożarnymi. W szkoleniu udział wzięło 39 osób. W ramach szkolenia strażacy
z powiatu zambrowskiego na przykładzie Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce zapoznali się z specyfiką oraz taktyką działań w dużych obszarach leśnych na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Zwiedzono Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Następnie zapoznano się
z zakresem działalności Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie przedstawiono ochronę obszarów cennych przyrodniczo w zakresie bezpieczeństwa p.poż. i publicznego na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Strażacy zapoznali się z gradacją kornika drukarza i jego wpływem
na zasoby Puszczy Białowieskiej jako jedno z zagrożeń w zakresie ochrony p.poż. Odbyto podróż Wąskotorową Kolejką Leśną jako przykład udostępnienia turystycznego obszarów Puszczy Białowieskiej.
Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP
W mijającej kadencji dwukrotnie zorganizowano powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu naszego powiatu.
2 lipca 2017 r. Rutki-Kossaki
Grupa „A”
(mężczyźni)
I miejsce – OSP Stary Laskowiec
II miejsce – OSP Kołaki Kościelne
III miejsce – OSP Krusze-Łubnice
Grupa „C”
(kobiety)
I miejsce – OSP Stary Laskowiec
II miejsce – OSP Kołaki Kościelne
III miejsce – OSP Zbrzeźnica
28 września 2019 r. Rutki-Kossaki
Grupa „A”
(mężczyźni)
I miejsce – OSP Kołaki Kościelne
II miejsce – OSP Rutki
III miejsce – OSP Łady Borowe
Grupa „C”
(kobiety)
I miejsce – OSP Srebrny Borek
II miejsce – OSP Stary Skarżyn
III miejsce – OSP Poryte Jabłoń
W VI Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych
w które odbyły się 9 września 2018 r. w Grajewie w kategorii kobiet drużyna z OSP Stary Laskowiec w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce!!!
Jubileusze strażackie
W mijającej kadencji odbyły się następujące jubileusze strażackie:
– 90 lecie OSP w Paproci Dużej 6 maja 2017 r.
– 70 lecie OSP w Zbrzeźnicy 16 września 2017 r.
– 90 lecie OSP w Starym Laskowcu 21 października 2017 r.
– 20 lecie OP ZOSP RP w Zambrowie 16 czerwca 2018 r.
– 90 lecie OSP w Szczodruchach 23 czerwca 2018 r.
– 90 lecie OSP w Starym Skarżynie 7 lipca 2018 r.
– 90 lecie OSP w Mroczkach 15 wrzesień 2018 r.
– 50 lecie OSP w Tabędzu 6 lipca 2019 r.
– 90 lecie OSP w Łętownicy 14 września 2019 r.
Obchody 20-lecie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie poprzedzone zostały rozegraniem czterech turniejów zorganizowanych w każdej gminie w ramach powiatowego cyklu patriotycznego „Ku Niepodległej” w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy każdym organizowanym turnieju przed jego rozpoczęciem składane były wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.
Turnieje były przeprowadzone w dwóch kategoriach: w piłce siatkowej i piłce nożnej i były jednocześnie mistrzostwami strażaków ochotników powiatu zambrowskiego.
Klasyfikacja końcowa w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco:
Mistrzostwa w siatkówkę strażaków Powiatu Zambrowskiego
Mistrzostwa w piłkę nożną strażaków Powiatu Zambrowskiego
Końcowa klasyfikacja Oddziałów Gminnych Związku OSP RP Powiatu Zambrowskiego
Jubileusz 20-lecie Oddziału Powiatowego ponadto uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Urzędu Marszałkowskiego
w Białymstoku. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta OSP Zambrów.
A z okazji tego jubileuszu Zarząd Oddziału Powiatowego wybił okolicznościowy medal.
W mijającej kadencji obchodziliśmy również bardzo ważną rocznicę
– 100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.
To było ważne wydarzenia pokazujące jak wielki trud został wykonany w celu zjednoczenia ruchu strażackiego po okresie zaborów.
Warto o tym pamiętać i oddawać hołd wszystkim, którzy doprowadzili do zjednoczenia ruchu strażackiego.
Strażacy w Parlamencie
– 15 października 2021 r. strażacy oraz wójtowie z terenu powiatu zambrowskiego odwiedzili Sejm i Senat na zaproszenie senatora Marka Adama Komorowskiego. W trakcie wizyty strażacy zostali zapoznani zarówno z historią jak i funkcjonowaniem Sejmu i Senatu. Wszyscy mieli okazję przekonać się, w jakich warunkach pracują posłowie i senatorowie, zobaczyć salę posiedzeń zarówno Sejmu jak i Senatu oraz przejść się korytarzami sejmowymi znanymi z transmisji telewizyjnych. W trakcie pobytu w parlamencie strażacy złożyli również wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami poświęconą Maciejowi Płażyńskiemu Marszałkowi Sejmu RP, pod tablicą poświęconą prof. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi RP, oraz pod tablicą poświęconą parlamentarzystom którzy zginęli w ww. katastrofie a byli to posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabel Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Krzysztof Putra, Arkadiusz Rybicki, Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Wojda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska i Stanisław Zając. Posterunki honorowe przy tablicach pełnili druhowie: Paweł Kowalewski prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Rutkach oraz Adam Łubnicki prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kołakach Kościelnych. Kwiaty w imieniu wszystkich strażaków powiatu zambrowskiego złożył senator Marek Adam Komorowski prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie
w asyście druhów: Roberta Rosiaka prezesa zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP
w Szumowie, Bogdana Paca prezesa zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP
w Zambrowie oraz Arkadiusza Kozłowskiego prezesa OSP w Długoborzu. Po złożeniu wszystkich kwiatów odmówiono wspólnie modlitwę „Wieczny odpoczynek” w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.
Msze św.
Organizowane są również corocznie powiatowe msze św. w intencji strażaków powiatu zambrowskiego i ich rodzin, które odbywają się w Zambrowie w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w pierwszą niedzielę po 11-tym listopada.
Szanowni Państwo!
Poprzedzeniem dzisiejszego zjazdu było przeprowadzenie we wszystkich jednostkach ochotniczych strażach pożarnych oraz w strukturach gminnych Związku OSP RP kampanii sprawozdawczo-wyborczej. Zjazdy Oddziałów Gminnych które wyłoniły swoje władze na nową kadencję oraz delegatów na zjazd powiatowy oraz przedstawicieli do zarządu oddziału powiatowego odbyły się w przypisanym terminie. Frekwencja na zjazdach gminnych wahała się od 77,78% do 94,29%, co skutkowało ogólną frekwencją na wszystkich zjazdach gminnych 86,96%. We wszystkich zjazdach oddziałów gminnych z ramienia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uczestniczył jego prezes druh Marek Adam Komorowski.
Podsumowując działalność mijającej kadencji, trzeba wspomnieć, że nie byłaby ona możliwa na pewno w takim zakresie gdyby nie zaangażowanie lokalnych samorządów, ofiarności sponsorów. Oddział Powiatowy nie posiada stałego źródła dochodu. Jego funkcjonowanie
w dużej mierze oparte jest o ofiarność różnych instytucji. Stąd, więc duże wyrazy podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Dziękuję wójtom, prezesom Banku Spółdzielczego w Zambrowie Zenonie Zalewskiej i Banku Spółdzielczego w Szumowie Edwardowi Lipińskiemu, nadleśniczemu Nadleśnictwa Łomża Dariuszowi Godlewskiemu, jak również innym instytucjom i osobom prywatnym wspomagającym straże ochotnicze.
Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich członków OSP i działaczy Związku szczebla powiatowego, szczególnie za pracę w mijającej 5-letniej kadencji. Szczególne słowa podziękowania
za współpracę i pomoc w realizacji zadań statutowych przekazuje wszystkim pracownikom Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie i jej komendantom st. bryg. Krzysztofowi Konickiemu , bryg. Adamowi Wysmułkowi (za okazaną pomoc przy organizacji dzisiejszego zjazdu), jak również byłym komendantom bryg. Maciejowi Krajewskiemu, st. bryg. Mirosławowi Jasionowskiemu i st. bryg. Sławomirowi Skrzypkowskiemu. Słowa podziękowania kieruję również do prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego druha Andrzeja Koca i dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego Lucyny Golonko oraz do Podlaskiego Komendanta PSP st. bryg. Sebastiana Zdanowicza i jego poprzednika nadbryg. Jarosława Wendta za całokształt współpracy. Podziękowania chciałbym przekazać także posłowi na Sejm RP Jarosławowi Zielińskiemu ówczesnemu wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za okazaną pomoc w pozyskiwaniu samochodów pożarniczych i sprzętu pożarniczego na rzecz ochotniczych straży pożarnych naszego powiatu w mijającej kadencji.
Reasumujac
W mijającej kadencji 2 ochotnicze straże pożarne z Zbrzeźnicy i Srebrnego Borku zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (ogółem aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu należy do KSRG), 3 ochotnicze straże pożarne
z Zbrzeźnicy, Łętownicy i Tabędza otrzymały sztandary (ogółem aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu posiada sztandary plus Oddziały Gminne
z Szumowa i Kołak Kościelnych i Oddział Powiatowy – łącznie 11 sztandarów ochotniczych).
Ponadto Oddział Powiatowy posiada własne odznaczenie strażackie i publikację na swój temat.
Dziękuję za uwagę!
Bogu na chwałę
Ludziom na pożytek!
Marek Adam Komorowski”
W czasie zjazdu odbyły się wybory nowych władz.
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie na swoim pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się następująco:
- Prezes – Komorowski Marek Adam
- Wiceprezes – Kowalewski Paweł
- Wiceprezes – Łubnicki Adam
- Wiceprezes – Pac Bogdan
- Wiceprezes – Rosiak Robert
- Sekretarz – Gadomski Daniel
- Skarbnik – Lipiński Edward
- Członek prezydium – Bączyk Marek
- Członek prezydium – Gosk Grzegorz
- Członek prezydium – Jankowski Waldemar
- Członek zarządu – Dmochowski Andrzej
- Członek zarządu – Giecko Grzegorz
- Członek zarządu – Kołakowski Marek
- Członek zarządu – Pisarski Krzysztof
- Członek zarządu – Przychodzeń Jacek
Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP zgodnie z uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie wybrał przedstawicieli do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego. Zostali nimi Marek Adam Komorowski oraz Bogdan Pac.
Wybrana na zjeździe Komisja Rewizyjna Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie na swoim pierwszym posiedzeniu ukonstytuowała się następująco:
1. Przewodniczący – Krakówka Jerzy
2. Wiceprzewodniczący – Wojtkowski Piotr
3. Sekretarz – Szyszka Jacek
4. Członek – Dębek Andrzej
5. Członek – Zalewski Kamil
6. Członek – Mioduszewski Zbigniew
Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS