A A+ A++

30 stycznia 2022 roku odbył się V Zjazd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP. Na zjeździe dokonano podsumowania pięcioletniej kadencji oraz dokonano wyboru nowych władz w tym Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie. 

Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia sztandaru oraz odśpiewania Hymnu Państwowego i Hymnu Ochotniczych Straży Pożarnych. Następnie ukonstytuowały się władze V Zjazdu  Oddziału Powiatowego Związku OSP RP.

W kolejnym punkcie zjazdu odczytany został komunikat w sprawie odznaczeń. Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uchwałą Nr 15/XIV/2022 z dnia 7 stycznia 2022 r. Srebrnym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego” odznaczyło druhów:

  1. Waldemara Jankowskiego
  2. Edwarda Lipińskiego
  3. Krzysztofa Kolińskiego

Prezydium Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uchwałą Nr 15/XIV/2022 z dnia 7 stycznia 2022 r. Brązowym Medalem „Za Zasługi dla Pożarnictwa Powiatu Zambrowskiego” odznaczyło druhów:

  1. Grzegorza Giecko
  2. Mirosława Krzysztofa Pruszyńskiego
  3. Antoniego Szwarca
  4. Jerzego Krakówkę
  5. Barbarę Krajewską
  6. Adama Wysmułka
  7. Krzysztofa Konickiego
  8. ks. kan. dr. Grzegorza Śniadacha

Wręczenia odznaczeń dokonał Druh Marek Adam Komorowski Prezesa Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Druh Andrzej Koc Prezes Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego.

Wręczono też pamiątkowe statuetki Druhowi Antoniemu Szwarcowi wieloletniemu Przewodniczącemu Komisji Rewizyjnej Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie oraz Druhowi Markowi Adamowi Komorowskiemu.

W dalszej części głos zabrał Prezes Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie Marek Adam Komorowski, który podsumował działalność Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie w ciągu ostatnich pięciu lat:

Ostatni IV Zjazd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie odbył się w dniu 16 grudnia 2016 r. Podsumowano wtedy kadencje i wybrano nowe władze:

  1. Zarząd w składzie:

Marek Komorowski – prezes, Marek Bączyk, Robert Rosiak i Józef Dąbrowski – wiceprezesi, Krzysztof Koliński – sekretarz, Bogdan Pac – skarbnik, Paweł Kowalewski, Adam Łubnicki, Waldemar Jankowski i Daniel Gadomski – członkowie prezydium oraz Edward Lipiński, Kazimierz Święcki, Andrzej Misiewicz, Sławomir Skrzypkowski, Grzegorz Gosk i Grzegorz Giecko – członkowie zarządu.

  1. Komisję Rewizyjną w składzie:

Antoni Szwarc – przewodniczący, Piotr  Wojtkowski – wiceprzewodniczący, Bastek Stanisław – sekretarz oraz Jacek Przychodzeń – członek.

W trakcie kadencji w dniu 26 czerwca 2018 r. zmarł wiceprezes Józef Dąbrowski.

Uczcijmy chwilą ciszy zmarłego wiceprezesa Józefa Dąbrowskiego oraz wszystkich strażaków którzy odeszli od nas w mijającej kadencji.

Innych zmian w składzie zarządu i komisji rewizyjnej nie było.

Oddział Powiatowy Związku OSP RP w Zambrowie działa w granicach administracyjnych Powiatu Zambrowskiego w ramach którego funkcjonują 4 Oddziały Gminne a wśród nich
30 jednostek OSP, w tym typu „S” 27, w Krajowym Systemie Ratowniczo – Gaśniczym
8 jednostek i są to: OSP Szumowo, OSP Ostrożne, OSP Srebrny Borek, OSP Laskowiec, OSP Zbrzeźnica, OSP Wiśniewo, OSP Kołaki Kościelne oraz OSP Rutki.

Jednostki włączone do systemu KSRG wykazują dobry stopień przygotowania operacyjno-technicznego i są dobrze wyposażone. Posiadają umundurowanie koszarowe i specjalne, obuwie i rękawice specjalne, niepalne kominiarki, motopompy, po kilka sztuk prądownic „Turbo-Jet”, wystarczającą ilość węży tłocznych i ssawnych, motopompy pływające, agregaty prądotwórcze, pilarki spalinowe do drewna, piły do betonu i stali, zestawy do ratownictwa drogowego oraz zestawy PSP R1 do ratownictwa medycznego, sprzęt ochrony dróg oddechowych, czujniki bezruchu. Funkcjonuje system selektywnego alarmowania.

W tych wszystkich ochotniczych strażach pożarnych (wg danych za 2021 r.) zrzeszonych jest 938 członków zwyczajnych, w tym 99 kobiet, 87 członków honorowych i 98 członków wspierających, łącznie 1.123 członków.

Uprawnionych do udziału w akcjach ratowniczo-gaśniczych jest 351 strażaków.

Ponadto w ramach jednostek ochotniczych straży pożarnych funkcjonują: 5 kobiecych drużyn pożarniczych, 9 młodzieżowych drużyn pożarniczych (w tym 87 chłopców i 42 dziewcząt),
2 orkiestry strażackie oraz jeden zespół folklorystyczny „Laskowianki”, jak również koła Gospodyń Wiejskich.

W ramach działalności operacyjnej w mijającej kadencji tj. w latach 2017 – 2021 zanotowano 2.600 zdarzeń (spadek o 93 zdarzenia w porównaniu do poprzedniej kadencji) w tym
z udziałem OSP 1.508 (wzrost o 390 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 58%. Do zdarzeń jednostki OSP wyjeżdżały co 29 godz. (prawie o 9 godz. częściej w porównaniu do poprzedniej kadencji), co świadczy o ważnej roli jaką ochotnicze straże pełnią w całym systemie zabezpieczenia p.poż. i o ich profesjonalizacji. Potwierdza to przede wszystkim udział  jednostek z KSRG w zdarzeniach w mijającej kadencji, które to jednostki wyjeżdżały 1467 razy (wzrost o 470 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 97,29% wszystkich wyjazdów OSP.  Najwięcej bo ponad 300 razy wyjeżdżały jednostki z OSP Rutki i OSP Stary Laskowiec.

Jednostki z poza systemu KSRG wyjeżdżały 321 razy (spadek o 98 zdarzeń w porównaniu do poprzedniej kadencji) tj. 21,29% wszystkich wyjazdów OSP. Dynamika wyjazdów poszczególnych jednostek wygląda różnie, ale zwrócić uwagę trzeba, na udział w zdarzeniach OSP Stary Skarżyn (blisko 60 wyjazdów), OSP Krusze-Łubnice (ponad 40 wyjazdów) i OSP Długobórz Pierwszy (blisko 40 wyjazdów).  

Podkreślić należy, że sytuacja wyposażenia jednostek w samochody generalnie się poprawiła dzięki dużemu zaangażowaniu Panów wójtów.

Jakimi samochodami dysponują ochotnicze straże pożarne przedstawiają poniższe tabele.

Działalność prewencyjna

Zarząd Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie organizował finał powiatowy Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej do 2019 r. W związku z pandemią covid-19 wywołanej przez koronawirusa SARS-CoV-2 w 2020 r. nie odbył się, a w 2021 r. odbył się online. W mijającej kadencji większych sukcesów w tym konkursie nie odnotowaliśmy.

Działalność szkoleniowa członków OSP

Łącznie w trakcie kadencji przeszkolono:

– na szkoleniu podstawowym  163 strażaków (spadek o 60);

– na kursie ratownictwa technicznego   12 strażaków (spadek o  59);

– na kursie kwalifikowanej pierwszej pomocy   — strażaków (spadek o  83);

– na kursie kierowców-konserwatorów sprzętu ratowniczego OSP   — strażaków (spadek o  50);

– na kursie dowódców             32 strażaków (spadek o    1);

– na szkoleniu doskonalącym dla KSRG z zakresu współdziałania z LPR – 13 strażaków.

Ogółem zanotowano spadek przeszkolonych strażaków co w dużej mierze spowodowane jest panującą epidemią. Nie mniej jednak trzeba mieć na uwadze, że w przyszłości trzeba będzie wzmóc szkolenia w OSP, brak bowiem szkoleń może w pewnym okresie czasu okazać się bardzo niekorzystne w świetle zapewnienia szeroko pojmowanego bezpieczeństwa p.poż.

Zorganizowane zostało także w mijającej kadencji szkolenie członków zarządu oddziału powiatowego, prezesów OSP i działaczy Związku i tak:

11 października 2017 r. zorganizowano wyjazdowe szkolenie strażaków z terenu powiatu zambrowskiego związane z poprawą i popularyzacją bezpieczeństwa pożarowego w którym udział wzięli działacze Związku OSP RP, prezesi jednostek oraz osoby współpracujących
z strażami pożarnymi. W szkoleniu udział wzięło 39 osób. W ramach szkolenia strażacy
z powiatu zambrowskiego na przykładzie Komendy Powiatowej PSP w Hajnówce zapoznali się z specyfiką oraz taktyką działań w dużych obszarach leśnych na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Zwiedzono Jednostkę Ratowniczo-Gaśniczą. Następnie zapoznano się
z zakresem działalności Nadleśnictwa Hajnówka, gdzie przedstawiono ochronę obszarów cennych przyrodniczo w zakresie bezpieczeństwa p.poż. i publicznego na przykładzie Puszczy Białowieskiej. Strażacy zapoznali się z gradacją kornika drukarza i jego wpływem
na zasoby Puszczy Białowieskiej jako jedno z zagrożeń w zakresie ochrony p.poż. Odbyto podróż Wąskotorową Kolejką Leśną jako przykład udostępnienia turystycznego obszarów Puszczy Białowieskiej.

Zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP

W mijającej kadencji dwukrotnie zorganizowano powiatowe zawody sportowo-pożarnicze jednostek OSP z terenu naszego powiatu.

2 lipca 2017 r. Rutki-Kossaki

Grupa „A”

(mężczyźni)

I   miejsce – OSP Stary Laskowiec

II  miejsce – OSP Kołaki Kościelne

III miejsce – OSP Krusze-Łubnice

Grupa „C”

(kobiety)

I   miejsce – OSP Stary Laskowiec

II  miejsce – OSP Kołaki Kościelne

III miejsce – OSP Zbrzeźnica

28 września 2019 r. Rutki-Kossaki 

Grupa „A”

(mężczyźni)

I   miejsce – OSP Kołaki Kościelne

II  miejsce – OSP Rutki

III miejsce – OSP Łady Borowe

Grupa „C”

(kobiety)

I   miejsce – OSP Srebrny Borek

II  miejsce – OSP Stary Skarżyn

III miejsce – OSP Poryte Jabłoń

W VI Wojewódzkich Zawodach Sportowo – Pożarniczych Ochotniczych Straży Pożarnych
w które odbyły się 9 września 2018 r. w Grajewie w kategorii kobiet drużyna z OSP Stary Laskowiec w klasyfikacji generalnej zajęła drugie miejsce!!!

Jubileusze strażackie

W mijającej kadencji odbyły się następujące jubileusze strażackie:

– 90 lecie OSP w Paproci Dużej   6 maja 2017 r.

– 70 lecie OSP w Zbrzeźnicy 16 września 2017 r.

– 90 lecie OSP w  Starym Laskowcu 21 października 2017 r.

– 20 lecie OP ZOSP RP w Zambrowie 16 czerwca 2018 r.

– 90 lecie OSP w Szczodruchach 23 czerwca 2018 r.

– 90 lecie OSP w Starym Skarżynie   7 lipca 2018 r.

– 90 lecie OSP w Mroczkach 15 wrzesień 2018 r.

– 50 lecie OSP w Tabędzu   6 lipca 2019 r.

– 90 lecie OSP w Łętownicy 14 września 2019 r.

Obchody 20-lecie Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie poprzedzone zostały rozegraniem czterech turniejów zorganizowanych w każdej gminie w ramach powiatowego cyklu patriotycznego „Ku Niepodległej” w związku z 100. rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę. Przy każdym organizowanym turnieju przed jego rozpoczęciem składane były wiązanki kwiatów w miejscach pamięci narodowej.

Turnieje były przeprowadzone w dwóch kategoriach: w piłce siatkowej i piłce nożnej i były jednocześnie mistrzostwami strażaków ochotników powiatu zambrowskiego.

Klasyfikacja końcowa w poszczególnych kategoriach przedstawia się następująco: 

Mistrzostwa w siatkówkę strażaków Powiatu Zambrowskiego

Mistrzostwa w piłkę nożną strażaków Powiatu Zambrowskiego

Końcowa klasyfikacja Oddziałów Gminnych Związku OSP RP Powiatu Zambrowskiego

Jubileusz 20-lecie Oddziału Powiatowego ponadto uświetnił występ Zespołu Pieśni i Tańca „Kurpie Zielone” z Wojewódzkiego Ośrodka Animacji Kultury Urzędu Marszałkowskiego
w Białymstoku. Oprawę muzyczną wydarzenia zapewniła Orkiestra Dęta OSP Zambrów.
 A z okazji tego jubileuszu Zarząd Oddziału Powiatowego wybił okolicznościowy medal.

W mijającej kadencji obchodziliśmy również bardzo ważną rocznicę

100-lecie Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej.

To było ważne wydarzenia pokazujące jak wielki trud został wykonany w celu zjednoczenia ruchu strażackiego po okresie zaborów.

Warto o tym pamiętać i oddawać hołd wszystkim, którzy doprowadzili do zjednoczenia ruchu strażackiego.

Strażacy w Parlamencie

15 października 2021 r. strażacy oraz wójtowie z terenu powiatu zambrowskiego odwiedzili Sejm i Senat na zaproszenie senatora Marka Adama Komorowskiego. W trakcie wizyty strażacy zostali zapoznani zarówno z historią jak i funkcjonowaniem Sejmu i Senatu. Wszyscy mieli okazję przekonać się, w jakich warunkach pracują posłowie i senatorowie, zobaczyć salę posiedzeń zarówno Sejmu jak i Senatu oraz przejść się korytarzami sejmowymi znanymi z transmisji telewizyjnych. W trakcie pobytu w parlamencie strażacy złożyli również wiązanki kwiatów pod pamiątkowymi tablicami poświęconą Maciejowi Płażyńskiemu Marszałkowi Sejmu RP, pod tablicą poświęconą prof. Lechowi Kaczyńskiemu Prezydentowi RP, oraz pod tablicą poświęconą parlamentarzystom którzy zginęli w ww. katastrofie a byli to posłowie: Leszek Deptuła, Grzegorz Dolniak, Grażyna Gęsicka, Przemysław Gosiewski, Izabel Jaruga-Nowacka, Sebastian Karpiniuk, Aleksandra Natalli-Świat, Maciej Płażyński, Krzysztof Putra, Arkadiusz Rybicki, Jerzy Szmajdziński, Jolanta Szymanek-Deresz, Zbigniew Wassermann, Wiesław Wojda i Edward Wojtas oraz senatorowie: Krystyna Bochenek, Janina Fetlińska i Stanisław Zając. Posterunki honorowe przy tablicach pełnili druhowie: Paweł Kowalewski prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Rutkach oraz Adam Łubnicki prezes zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP w Kołakach Kościelnych. Kwiaty w imieniu wszystkich strażaków powiatu zambrowskiego złożył senator Marek Adam Komorowski prezes zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie
w asyście druhów: Roberta Rosiaka prezesa zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP
w Szumowie, Bogdana Paca prezesa zarządu Oddziału Gminnego Związku OSP RP
w Zambrowie oraz Arkadiusza Kozłowskiego prezesa OSP w Długoborzu. Po złożeniu wszystkich kwiatów odmówiono wspólnie modlitwę „Wieczny odpoczynek” w intencji ofiar katastrofy smoleńskiej.

Msze św.

Organizowane są również corocznie powiatowe msze św. w intencji strażaków powiatu zambrowskiego i ich rodzin, które odbywają się w Zambrowie w kościele pw. Św. Józefa Rzemieślnika w pierwszą niedzielę po 11-tym listopada.

Szanowni Państwo!

Poprzedzeniem dzisiejszego zjazdu było przeprowadzenie we wszystkich jednostkach ochotniczych strażach pożarnych oraz w strukturach gminnych Związku OSP RP kampanii sprawozdawczo-wyborczej. Zjazdy Oddziałów Gminnych które wyłoniły swoje władze na nową kadencję oraz delegatów na zjazd powiatowy oraz przedstawicieli do zarządu oddziału powiatowego odbyły się w przypisanym terminie. Frekwencja na zjazdach gminnych wahała się od 77,78% do 94,29%, co skutkowało ogólną frekwencją na wszystkich zjazdach gminnych 86,96%. We wszystkich zjazdach oddziałów gminnych z ramienia Zarządu Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie uczestniczył jego prezes druh Marek Adam Komorowski.

Podsumowując działalność mijającej kadencji, trzeba wspomnieć, że nie byłaby ona możliwa na pewno w takim zakresie gdyby nie zaangażowanie lokalnych samorządów, ofiarności sponsorów. Oddział Powiatowy nie posiada stałego źródła dochodu. Jego funkcjonowanie
w dużej mierze oparte jest o ofiarność różnych instytucji. Stąd, więc duże wyrazy podziękowania wszystkim ofiarodawcom. Dziękuję wójtom, prezesom Banku Spółdzielczego w Zambrowie Zenonie Zalewskiej i Banku Spółdzielczego w Szumowie Edwardowi Lipińskiemu, nadleśniczemu Nadleśnictwa Łomża Dariuszowi Godlewskiemu, jak również innym instytucjom i osobom prywatnym wspomagającym straże ochotnicze.

Słowa podziękowania kieruję również do wszystkich członków OSP i działaczy Związku szczebla powiatowego, szczególnie za pracę w mijającej 5-letniej kadencji. Szczególne słowa podziękowania
za współpracę i pomoc w realizacji zadań statutowych przekazuje wszystkim pracownikom Komendy Powiatowej PSP w Zambrowie i jej komendantom st. bryg. Krzysztofowi Konickiemu , bryg. Adamowi Wysmułkowi (za okazaną pomoc przy organizacji dzisiejszego zjazdu), jak również byłym komendantom bryg. Maciejowi Krajewskiemu, st. bryg. Mirosławowi Jasionowskiemu i st. bryg. Sławomirowi Skrzypkowskiemu. Słowa podziękowania kieruję również do prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego druha  Andrzeja Koca i dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego ZOSP RP Województwa Podlaskiego Lucyny Golonko oraz do Podlaskiego Komendanta PSP st. bryg. Sebastiana Zdanowicza i jego poprzednika nadbryg. Jarosława Wendta za całokształt współpracy. Podziękowania chciałbym przekazać także posłowi na Sejm RP Jarosławowi Zielińskiemu ówczesnemu wiceministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji za okazaną pomoc w pozyskiwaniu samochodów pożarniczych i sprzętu pożarniczego na rzecz ochotniczych straży pożarnych naszego powiatu w mijającej kadencji.

Reasumujac

W mijającej kadencji 2 ochotnicze straże pożarne z Zbrzeźnicy i Srebrnego Borku zostały włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego (ogółem aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu należy do KSRG), 3 ochotnicze straże pożarne
z Zbrzeźnicy, Łętownicy i Tabędza otrzymały sztandary (ogółem aktualnie 8 ochotniczych straży pożarnych z terenu naszego powiatu posiada sztandary plus Oddziały Gminne
z Szumowa i Kołak Kościelnych i Oddział Powiatowy – łącznie 11 sztandarów ochotniczych).

Ponadto Oddział Powiatowy posiada własne odznaczenie strażackie i publikację na swój temat. 

Dziękuję za uwagę!

Bogu na chwałę

Ludziom na pożytek!

Marek Adam Komorowski”

W czasie zjazdu odbyły się wybory nowych władz.

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP w Zambrowie na swoim pierwszym posiedzeniu ukonstytuował się następująco:

  1. Prezes – Komorowski Marek Adam
  2. Wiceprezes – Kowalewski Paweł
  3. Wiceprezes – Łubnicki Adam
  4. Wiceprezes – Pac Bogdan
  5. Wiceprezes – Rosiak Robert
  6. Sekretarz – Gadomski Daniel
  7. Skarbnik – Lipiński Edward
  8. Członek prezydium – Bączyk Marek
  9. Członek prezydium – Gosk Grzegorz 
  10. Członek prezydium – Jankowski Waldemar
  11. Członek zarządu – Dmochowski Andrzej
  12. Członek zarządu – Giecko Grzegorz
  13. Członek zarządu – Kołakowski Marek
  14. Członek zarządu – Pisarski Krzysztof
  15. Członek zarządu – Przychodzeń Jacek

Zarząd Oddziału Powiatowego Związku OSP RP zgodnie z uchwałą Zarządu Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie wybrał przedstawicieli do Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Województwa Podlaskiego. Zostali nimi Marek Adam Komorowski oraz Bogdan Pac.

Wybrana na zjeździe Komisja Rewizyjna Oddziału Powiatowego ZOSP RP w Zambrowie na swoim pierwszym posiedzeniu ukonstytuowała się następująco:

1. Przewodniczący – Krakówka Jerzy

2. Wiceprzewodniczący – Wojtkowski Piotr

3. Sekretarz – Szyszka Jacek

4. Członek – Dębek Andrzej

5. Członek – Zalewski Kamil

6. Członek – Mioduszewski Zbigniew

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć:

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułWojsko na Rynku w Kościerzynie
Następny artykułUszkodzone dachy, brak prądu