Współtworzeniem Klastra Lasowiackiego w naszym regionie zainteresowanych jest coraz więcej podmiotów. Na ostatnim spotkaniu w tej sprawie, oprócz pojawienia się kolejnych deklaracji, wybrany został lider i tymczasowy zarząd. Pojawiły się także propozycje na pierwsze letnie wydarzenia.
W Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli miało miejsce kolejne spotkanie osób, przedsiębiorstw i instytucji zainteresowanych powołaniem w naszym regionie Klastra Lasowiackiego. Dołączenie do inicjatywy zadeklarował samorząd Urzędu Gminy w Gorzycach, Urząd Miasta w Sandomierzu, Okręgowa Spółdzielnia Mleczarska w Stalowej Woli, tarnobrzeskie Wydawnictwo Samorządowe, Gminne Centrum Kultury w Grębowie i Browar Lasowiak.
Na spotkaniu w sprawie Klastra Lasowiackiego podjęte zostały kwestie formalne, a na frapujące uczestników pytania odpowiadała specjalistka PARP zajmująca się tematyką klastrów, prof. PL dr hab. Agnieszka Rzepka. Podczas swojego wystąpienia przeanalizowała również wyniki ankiety, która przeprowadzona została wśród uczestników poprzednich spotkań. Omawiane były także pomysły dotyczące pierwszych letnich wydarzeń i działań promocyjnych.
Wśród propozycji uczestników pojawiły się takie inicjatywy jak zwiedzanie Sandomierza, degustacja piwa i sera lasowiackiego w Stalowej Woli, spędzenie nocy w ośrodkach agroturystycznych, warsztaty rękodzieła, spędzanie czasu nad Jeziorem Tarnobrzeskim, zwiedzeniu zamku w Baranowie Sandomierskim, czy zakupienie pamiątek z regionalnym symbolem – sercem lasowiackim. Wszyscy zrzeszeni w klastrze mogliby czerpać konkretne korzyści z takiej kooperacji.
Podczas debaty wybrany został lider inicjatywy klastrowej i tymczasowy zarząd, który będzie sprawować pieczę nad dalszymi pracami aż do formalnego zarejestrowania Klastra Lasowiackiego i oficjalnego wyboru jego władz. Liderem klastra jednogłośnie wybrany został Miejski Dom Kultury z dyrektorem Markiem Gruchotą na czele.
Tymczasowy zarząd tworzyć będą: prof. dr hab. Agnieszka Rzepka – ekspert PARP, Justyna Wesołowska – prezes Fundacji Artystycznej GAMON, Zofia Wydro z Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, Renata Domka z Tarnobrzeskiego Domu Kultury, Rafał Nieckarz – prezes Wydawnictwa Samorządowego oraz Sławomir Czwal – prezes OSM w Stalowej Woli.
Podczas spotkania zebrani mieli okazję obejrzeć film w reżyserii Franciszka Trzeciaka pt. „Czary, mary i uroki”, który jest reportażem zrealizowanym w 1983 roku na teranie okolic Tarnobrzega. W filmie pojawiają się postacie znane z działalności lokalnej, m. in. członkinie Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, Maria Kozłowa, założycielka zespołów obrzędowych, autorka scenariuszy widowisk i propagatorka kultury lasowiackiej. Jedną z bohaterek filmu jest też Anna Rzeszut z Baranowa Sandomierskiego, czyli Babka Hanka, kontynuatorka dzieła Kozłowej, kierowniczka Zespołu Obrzędowego Lasowiaczki, miłośniczka kultury ludowej. Na widowni obecna była Zofia Wydro, którą również można było zobaczyć na ekranie. – Kultura lasowiacka to nasz skarb. Kiedyś wyśmiewane, niedoceniane, a dzisiaj, dzięki Wam znów może być sposobem na życie – mówiła Zofia Wydro.
Kolejny etap powołania klastra stanowić będą m.in. szkolenia, które odbędą się w połowie czerwca. W dalszych planach jest też podpisanie listu intencyjnego.
Do inicjatywy wciąż mogą dołączyć wszyscy, którzy zainteresowani są współtworzeniem regionalnej marki Klastra Lasowiackiego, zarówno osoby fizyczne, jak i przedsiębiorstwa, samorządy, organizacje pozarządowe, a także instytucje publiczne i środowiska naukowe.
Klaster Lasowiacki dofinansowany jest ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego w ramach projektu „Przebudowa i wykonanie prac konserwatorskich w Miejskim Domu Kultury w Stalowej Woli celem efektywnego wykorzystania dziedzictwa kulturowego” (MF EOG) 2014-2021.
Więcej informacji na ten temat znajduje się na stronie internetowej Miejskiego Domu Kultury w Stalowej Woli oraz w grupie utworzonej na Facebooku pod nazwą „Klaster Lasowiacki”.
Fot. L. Drzewi/MDK Stalowa Wola
Zgłoś naruszenie/Błąd
Oryginalne źródło ZOBACZ
Dodaj kanał RSS
Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS