A A+ A++

Ostateczne wyniki wyborów we Francji. Urzędujący prezydent Emmanuel Macron zdobył 27,84 proc. głosów. W drugie turze zmierzy się z kandydatką Zjednoczenia Narodowego Marine Le Pen, która otrzymała 23,15 proc. głosów. Trzecie miejsce przypadło Jean-Lucowi Mélenchonowi – 21,95 proc.

Dane ze 100 proc. komisji podała stacja BMFTV.

Tuż po ogłoszeniu wstępnych wyników przegrani kandydaci – republikanka Valerie Pecresse, socjalistyczna mer Paryża Anne Hidalgo, szef Koalicji Zielonych Yannick Jadot oraz komunista Fabien Roussel – zadeklarowali swoje poparcie dla ubiegającego się o reelekcję prezydenta Macrona.

Szef Francji Nieujarzmionej Jean-Luc Melenchon zaapelował, aby nie głosować na skrajną prawicę i Le Pen.

Programy wyborcze Macrona i Le Pen

Programy wyborcze Macrona i Le Pen, którzy przeszli do drugiej tury, znacząco się różnią.

Macron proponuje m.in. powrót do reformy emerytalnej i podwyższenie wieku emerytalnego z 62 do 65 lat. Chce także przeprowadzić reformę sądownictwa, podatku spadkowego, szkolnictwa i wynagrodzeń w sektorze medycznym. Zapowiedział budowę nowych reaktorów nuklearnych i dalszy rozwój tego sektora energetyki, a także sektora energii ze źródeł odnawialnych.

W polityce zagranicznej Macron proponuje kontynuację sojuszu w Niemcami w UE oraz wprowadzenie podatku węglowego na granicach Europy.

ZOBACZ: Francja. Wybory prezydenckie

Program Le Pen koncentruje się wokół kwestii społecznych i obniżce podatku VAT na paliwa z 20 proc. do 5,5 proc. Szefowa skrajnej prawicy chce podwyżek płac na poziomie 10 proc. oraz wsparcia dla starszych osób do 1000 euro miesięcznie. Proponuje również podwojenie liczby sędziów oraz miejsc w więzieniach. Chce promować francuskie rolnictwo i wstrzymać budowę farm wiatrowych. Opowiada się za ograniczeniem imigracji i naturalizacji obywateli innych państw. Odrzuca wydłużenie wieku emerytalnego, zapowiada więcej środków na edukację i sektor zdrowia.

W kwestiach międzynarodowych Le Pen opowiada się za wyjściem Francji z NATO i utrzymaniem współpracy z Rosją w „pewnych sektorach”. Jest przeciwna większej integracji w ramach UE, opowiadając się za tzw. unią ojczyzn

pgo/Interia/Polsatnews.pl

Czytaj więcej

Chcesz być na bieżąco z najnowszymi newsami?

Jesteśmy w aplikacji na Twój telefon. Sprawdź nas!

Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułAntoni Macierewicz przedstawił raport podkomisji smoleńskiej. „To był wybuch w lewym skrzydle”
Następny artykułOpozycja grzmi po prezentacji raportu smoleńskiego. „Polityka na trumnach w pełnej krasie”