A A+ A++

W niedzielę Wenezuelczycy zagłosują w wyborach, w których po raz pierwszy od 25 lat widzą szansę na realną zmianę władzy: według większości sondaży rząd prezydenta Nicolasa Maduro idzie do wyborów mocno osłabiony, podczas gdy opozycja której przewodzi Edmundo Gonzalez Urrutia uczestniczy w nich z nadzieją na siłę kartki wyborczej.

Wybory w Wenezueli. Jest realna szansa na zmianę władzy
fot. ENEA LEBRUN / /  Reuters / Forum

Jednak już w końcówce kampanii wyborczej perspektywa ta mocno zbladła z powodu uniemożliwienia startu w wyborach za pomocą fałszywych oskarżeń, najpopularniejszej liderki opozycyjnej Marii Coriny Machado, której sondaże dawały bardzo realne szanse na zwycięstwo wyborcze..

W piątek rząd Nicolasa Maduro oświadczył, że nie wpuści do Wenezueli grupy czolowych latynoamerykańskich polityków, którzy chcieli obserwować przebieg głosowania – eksprezydenta Argentyny, peronisty Alberto Fernandeza i lewicowego prezydenta Brazylii Luisa Inacio Luli da Silvy.

Jak wskazują wszystkie sondaże, tym razem nie można wykluczyć porażki wyborczej prezydenta Maduro, mimo wszystkich “pułapek ” zastawionych przez dyktaturę i umożliwiających manipulowanie wynikami głosowania – zwłaszcza w wiejskich komisjach wyborczych , w których władze “dla większej “przejrzystości głosowania” umieściły tylko jeden stół, na którym można wypełnić kartę do głosowania. .

Obóz rządowy, na co w przeddzień głosowania zwracają uwagę w swych komentarzach i przewidywaniach wszyscy niezależni komentatorzy- wśród nich hiszpańska agencja EFE i opiniotwórczy hiszpański dziennik “El Pais” – “zrobił co mógł”, aby zwiększyć szanse prezydenta Maduro na zwycięstwo wyborcze eliminując przed wyborami najgroźniejszą konkurencję i tworząc warunki do cudów nad urną.

Wenezuelskie portale opozycyjne ostrzegały w przededniu głosowania, że “reżim nie odkrył jeszcze wszystkich swoich kart i możliwości manipulowania wynikami wyborów”.

Jedną z metod wpływania na rezultaty wyborcze ma być “operacja holowanie” (“operacion remolque” ) dowożenie przez lokalne prorządowe komitety wyborcze opieszałych obywateli do lokali wyborczych, co praktykowano już w wyborch z 2018 roku.

Przy okazji tych działań będą rozdawane obywatelom, którzy “zmobilizują się do udziału w glosowaniu” specjalne bony zakupowe finansowane przez rząd- podają wenezuelskie media opozycyjne powołując się na organizację “Transparency Electoral”.

Jeszcze inne metody oddziaływania rząd Niclasa Maduro stosuje wobec grupy wyborców do których należą pracownicy przedsiębiorstw publicznych i beneficjenci programów pomocowych dla najuboższych.

Wenezuelskie portale opozycyjne sporo miejsca poświęcają także tak zwanemu “głosowaniu wspomaganemu”, praktyce stosowanej przez rząd wobec niezdecydowanych lub gorzej zorientowanych politycznie i starszych wiekiem wyborców, którym “asystenci” wyznaczeni przez władze pomagają w podjęciu decyzji na kogo głosować, aby nie popełnić błędu.(PAP)

ik/wr/

Źródło:PAP
Oryginalne źródło: ZOBACZ
0
Udostępnij na fb
Udostępnij na twitter
Udostępnij na WhatsApp

Oryginalne źródło ZOBACZ

Subskrybuj
Powiadom o

Dodaj kanał RSS

Musisz być zalogowanym aby zaproponować nowy kanal RSS

Dodaj kanał RSS
0 komentarzy
Informacje zwrotne w treści
Wyświetl wszystkie komentarze
Poprzedni artykułPrezydent w metrze – Metro jest jak pudełko czekoladek…
Następny artykułLudzie stojący w takim miejscu – Najpierw serce im zamarło, a chwilę później zrobili te zdjęcia